Diorama lui GHIATA

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
:D Miroase a aeroportul din Miami. Da sincer si eu sant adeptul viselor. de ce sa nu fie o gara pe 3 nivele. Important e sa-ti placa tie. Si eu am luat un kit de la woodland , Scenic Ridge si am folosit doar polistirenul si ce mai era in cutie. E o lume libera, fiecare face ce vrea, daca place si la altu atunci ai 100 de puncte. Cel mai bine e sa incerci si sa vezi ce iese. Modelism nu inseamna sa cumperi de-a gata tot si sa le pui pe ceva, inseamna imaginatie, vise. Da-i bataie. ;-)
 
stii ce inseamna sa desenezi si sa improvizezi?...altii folosesc autoCAD eu, hirtie, creion si guma...
incearca sa faci scheme l aceea ce te gindesti sa faci...incet, incet aduci imbunatatiri si cind te-ai hotarit...exista o sumedenie de posibilitati de a pune in practica schemele!!!
succes!!!
 
Gara pe 2 nivele ?
UAUUUU !!!!!!!!!!!!!
Felicitari! VA FI O REVOLUTIE IN DOMENIUL DIORAMELOR MICI!
Eu astept cu sufletul la gura.
Vreau sa fac o diorama si spatiul ma omoara ... :(
 
Un pic de matematica...
Ghiata a spus:
Pe tronsoane de 200mm ma ridic ci 16mm calculat de pe raportor vine cam 4 %.
pe acolo.
nu inteleg de ce la coborare vagoanele imping in locomotiva si se decupleaza.
o sa incerc sa mai tai din panta

Daca la 200 mm urci 16 se cheama ca la 100 urci 8 deci panta e de 8% !!!

De ce nu folosesti si un soft pt. proiectare trasee de genul Winrail ? Desi nu te scuteste de experimentari "pe teren" este destul de "fun" de folosit.

Daca te intereseaza iti pot pune pe mail o varianta demo functionala impreuna cu biblioteca de sine Piko.
 
hai sa iti prezit o diorama foarte frumoasa pe doua nivele ,poate te mai inspira .
Diorama este foarte frumoasa ,poate a mai fost prezentata
Aerial-view: O-gauge model train layout
 
ionel32 a spus:
hai sa iti prezit o diorama foarte frumoasa pe doua nivele ,poate te mai inspira .
Diorama este foarte frumoasa ,poate a mai fost prezentata
Aerial-view: O-gauge model train layout

Am clicarit acolo si am dat de o diorama la care nu avem voie sa inghitim piese :D


http://www.joesherlock.com/aerial-view-trains.html

O vinde? 8)

Daca ma uit atent, ma plasez in dilema, nu stiu daca-s la cofetarie sau la gradinitza... Observati cele 2 torturi care-s reliefe :D

in rest, nu ai cum sa incurci elementele, sunt mai distincte ca la Lego.

Omu cu neonu'
 
Multe incurajari, de aceea vin cu cateva poze. Mentionez ca nu este totul pus la punct in mintea mea, dar.................
Vazuta din lateral ideea estea cam asta

Pe interior o sa am o scara de acces. ideea este ca nu prea am loc de un peron standard distanta intre linii 4 cm, cam putin nu.....

M-am gandit ca in partea de jos sa fac intrarea parter dar si o scara de acces la nivelul superior pe lataral

Vazuta de sus intrarea si iesirea din gara mea :oops:

Am tinut mortis ca in gara sa intre o garnitura intreaga formata din loco si 3 vagoane pasageri.
Credeti ca este bine sa scurtez ca sa am mai mult loc sa inghesui si altceva in partea stanga?


Aici vreau sa fac iesire de linie moarta (sper ca asa se spune :oops: )

Nu mai este cazul sa spun cat m-a macinat ideea. ideea mea de diorama este sa nu fie una conventionala
 
3 vag.+ 1 loco = nivel acceptabil...
ce sa mai tai?...multe trenuri ai vazut tu intr-o gara...asa mai principala, numai cu 3 vagoane?...daca erau 5 vagoane ear mai bine, daca erau 7 era promitator, daca intrau de la 8-9 in sus era aproape de realitate...
deci ramii la 3 vagoane.
este frumoasa realizarea...
 
In fapt doream 3 linii in partea de sus si 2 jos cu bretea pe dreapta asa sa se mai odihneasca ceva pe acolo .
Initial , cand m-am apucat aveam linie dubla circuit intreg, dar cu timpul am tot refacut traseele de s-a plictisit pustiul meu care din cand in cand imi arunca........."dar noi cand ne mai jucam" :D .