Diorama lui GHIATA

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
si totusi exista ceva asemanator
http://home.comcast.net/~abrams_railroad/sightseeing-GG1.jpg

sper ca functioneaza
 
De luctrat efectiv la diorama......nu. Dar fiind indragostit de lemnul de balsa am facut o incercare de rampa de vizitare. O sa o folosesc la un proiect "strict secret" ce implica un munte si o locomotiva.
Ceva imagini.


Si ca sa fie totul cat mai complet si o scara de acces. Din calculele mele dimensiunile sunt undeva la 1.50m adancime real. Sper ca mecanicii au loc sa "dea cu capul" in osiile locomotivei

Din cate am citit o sa am probleme la vopsit, balsa are nervuri fine care ies in evidenta.
Un sfat este binevenit
 
Sincer ma gandeam sa pun un mecanic la lucru, bineinteles si cu ceva lumina.
Sper sa reusesc ceva poze maine si cu "marea" mea idee
TRENUL FANTOMA.
O loko care sa iasa din munte, alearga ce alearga, dupa care la culcarecu ea.
Am gandit totul pe o platforma culisanta dintr-un cd-rom vechi din care am pastrat partea de deschidere a sertarului si motorul de actionare. Norocul meu ca nu este pas cu pas.
Oricum cred ca o diorama trebuie sa reflecte gradul de imaginatie a celui ce o construieste, iar eu .................cam asa o sa fac.
 
Daca lucrul la diorama stagneaza din cauze ................. m-am gandit sa mai lucrez ceva la ideea mea. Stiu ca suna aiurea dar voi toti a-ti spus ca imaginatia conteaza. Deci:

Dupa care a urmat placarea cu lemn de balsa.

Am incercat sa pun ca[p la cap sa-mi dau seama unde gresesc si ...............pana aici este bine :D

Mai departe cateva probe de dimensionare a ..................depoului fantoma

Locomotivele stai bine............urmeaza compartimentarea :lol:

Dar normal ca mai si gresesc asa ca am redimensionat lateralele, nu de alta dar nu mai aveau loc mecanicii sa intre la revizie

Inca o data sfaturile voastre sunt binevenite
 
Dupa o "binemeritata" pauza o mica incercare de peron


Din cate am citit o sa am ceva probleme la vopsit, am inteles ca balsa se comporta ciudat. Dar pana la achizitionarea unui aerograf....................
In Hornbach am vazut un aerograf la 65 lei, dar ce compresor sa folosesc.............de masina nu cred ca are putere si ...celelalte costa...........
In fine.......
 
O sa mai incerc sa fac o gara.
Tot din balsa, nu stiu de ce dar ma inteleg bine cu aceasta.

Din calculele mele are aproape 1m dar poate o mai restrang


Ca sa pot sa o vopsesc cum trebuie o sa o fac pe bucati dupa aceea o montez definitiv.
Trebuie sa gasesc ferestre si arcade pe undeva........un sfat se poate de unde gasesc asa ceva la preturi acceptabile
 
Intradevar cu balsa se lucreaza foarte bine pentru ca se prelucreaza usor. Beleaua este ca absoarbe foarte repede umezeala, deci este cam dificil de vopsit. Cum si cu ce ai de gand sa vopsesti gara ?
 
alt implicat in lemne pana-n gat iti scrie sa lasi balsa pentru soimii patriei si sa incerci lemnul uscat de pom fructifer, ce vrea fructiera ta. Recomand esenta de prun in mod special, mar, cires. Daca nu ai la indemana baghete din fructiferi, incearca lemnul de tei, apoi vii cu o berica la obi :D
 
din cate vad si aici sunt multi cunoscatori in ale modelismului mai ales in ale lemnului.in fine.chiar dak folosesti lemn de tei si acesta trebuie dat cu chit si apoi slefuit cu smirghel fin.incearca sa faci constructiile din placaj de aviatie care se gaseste pe www.sierra.ro.se prelucreaza usor si tratat cu chitul corespunzator vei avea rezultate bune.sau incearca cu forex pe care il poti procura din panelul folosit la tamplaria cu geam termopan.din balsa poti realiza scheletul cladirii desi balsa absoarbe o cantitate considerabila de aracet si este pacatos la vopsit.
P.S. eu nu vreau berica ci doar sa ne scrii ca iti reusesc cu succes cladirile dupa sfaturile noastre.spor la lucru. 8)
 
exista un primer (grund) pentru lemn,care acopera porii,folosit cu predilectie inainte de lacuire,iar dupa o slefuire usoara se poate vopsi.acest primer are avantajul de a economisi munca aplicarii si slefuirii chit-ului...
 
Nu merita sa iti iei aerograf pentru o gara. Mai bine iti cumperi un spray cu vopsea auto. Acuma ce am ajuns acasa observ ca am vopsit balsa cu sprayul si nu s-a umflat, dar se evidentiaza fibra foarte mult. Deci eu zic sa il chituiesti.
Ai grija sa lasi timp de uscare intre straturi si foarte important nu da de aproape si nu da foarte mult pe un strat.
 
Ne este vb numai de gara.
Am mai facur si peroane si gardulete si mai vreau sa fac chestii mici. Unde nu se mai poate cumpar dar acum vreau sa-mi incerc mana.
De evidentiat fibra este vb si la mine. La gardulete si case de lemn mai marge dar la chestii de "beton si caramida" nu mai tine socoteala.
O sa fac ceva poze (dupa ce imi recuperez aparatul ) si o sa exemplific.