diorama nr.2 cfr md

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
24may felicitari ce ai facut pana acum e super , am observat o eroare la catenara , in poza nr 7 de sus in jos catenara pleaca la dreapta pe intersectia simpla acolo asa il lasi sau inca nu ai terminat de pus catenara si pe magistrala celalata ?
 
tot ce se vede in triaj va avea catenara si prima linie,de fapt linia 4 din gara va avea catenara pe tot circuitul
 
La ce dimensiune generoasa ti-ai tras, poti construi si un aeroport.
Tocmai ti-am dat o idee... :D
te costa o bere la 15 grade Celsius si 10 % alcool. :evil:
 
abea acum am vazut in poze ca ai si turnanta aproape. practic, peste drum. super. arata foarte bine. cred ca rezultatul final va fi un WAW general.
 
Astazi am terminat de pus terasamentul si triajul este functional.S-ar putea sa schimb modul de dispunere al catenarei,in sensul sa-l duc pe o singura linie de iesire din triaj si sa vin cu catenara spre depoul locomotivelor.





Aveti si un filmulet cu ultima mea achizitie br290 trix cu,cuple digitale pe care am pus-o deja la treaba in triaj
 
Foarte frumos pana acum, asteptam continuarea lucrarilor.

O intrebare: Capetele de linie din triaj de la ce firma sunt? Asa vin vopsite sau le-ai vopsit tu alb cu rosu?

Mersi.

Spor la treaba.
 
Astazi s-a lucrat la diorama,s-au facut legaturile la capetele de linii,s-a pus pietris intre linii,s-a montat catenara pana la intrarea in depou,s-au montat lampi.








 
Salut !

Nu cumva capetele de linie sunt capete de linie Maerklin modificate pt DC ? :D

Super-extra-mega-faina treaba faci aici. Te invidiez pentru spatiul tau de desfasurare ! 8)

Marius.
 
Zi de lucru plina,am mai introdus o linie in depou si am montat rezervoarele de motorina pt alimentare loco diesel,s-au montat semafoare si lumini in triaj si in depou,ceva relief si copacei















 
Mici lucrari la diorama,s-a reusit terminarea catenarei pe 2 linii in triaj si s-a pus un zis despartitor intre triaj si liniile principale.S-a folosit placa de la faller la realizarea zidului care nu este la scara de 1:87





 
Cu parere de rau incepand cu 01.09 2009 o iau pe urmele lupului,demoland diorama si facand una la dimensiuni mai mici cred 5000/2000,deoarece spatiul alocat viitorului magazin este de numai 40mp.
Nu am deocamdata nici un plan,stiu doar ca voi folosi linii profi FLM
 
nu ma urma ca drumul meu e intunecat si greu prin inima codrului adanc si infinit. eu stiu de ce am demolat-o: era o catastrofa. dar tu care ai realizat asa frumusete, sa bagi tarnacopul?
 
Man... vezi ca Fleishmann nu mai produce sina HO , vor pastra doar pe cea de 9 mm. Inclusiv placa turnanta e scoasa din productie, urmand sa se comercializeze doar modelul ROCO, din pacate mult mai mic si mai slabut.
Asa ca grija la ce sistem alegi pt viitoarea diorama ;-)
Succese !
rally