Intrebari venite de la incepatori.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
...si, cum nu cred ca gasesti in Romania un flux special pentru alama, acid fosforic. Poti folosi si pasta decapanta numai ca trebuie sa cureti foarte bine dupa lipire.
 
diesel a spus:
diesel a spus:
Sper sa postez la sectiunea corecta.

Am achizitionat un BR203 HO ROCO cu startset-ul 41337 si am o problema cu luminile posibil sa fie ceva din setari desi am butonat multimouse-ul fara rezultat.
Problema consta in: imediat cum asez loco pe sine sub tensiune am lumini albe pe o parte si lumini rosii spate ca si cum ar fi pregatita sa plece intr-un sens, indiferent ca am sau nu functia de lumini activa. Chiar daca schimb sensul de mers sau lumini on off, cele initiale nu tin cont de restul comenzilor.
Daca ma poate ajuta cineva....

Multumesc
Cineva ? o idee ceva ...
 
sogard_2003 a spus:
http://sierra.ro/Electronic-Spot-Welding-Device--p3208p.html poate te ajuta dar e cam scump :D

cred ca este inca un "divais" care se poate face acasa.acest dispozitiv (folosit cu succes de cei de la TrainsAddicted si tinut sub mare secret :p),nu este altceva decat un aparat de sudura prin rezistenta.
adica aplici tensiune si amperaj pieselor (si ceva presiune),rezultand o sudura fara aditionare de material.

diesel,

ai verificat daca ai mouse-ul setat pe 14, 28 sau 128 pasi (steps)?dar decodorul?
CV 29....este totul in regula? de fapt,daca era ceva in neregul aici,aveai luminile invers sensului de mers... :roll:
 
Buna ziua,am achizitionat un BR-80 nu stiu ce producator,dar are niste patine prin intermediul carora isi ia curentul de la sine ,problema ar fi ca imi agata la curbe motoarele macazelor cu ele,am incercat sa le asez in asa fel ca sa nu mai loveasca dar cind ia curent cind nu ia,as putea sa inlocuiesc modul de alimentare prin roti cum au marea majoritate a locomotivelor?,si cum sa fac?Ma poate indruma cineva de unde sa fac rost de coala de mica asa cum este cea din interiorul cuptorului cu microunde si cam ce pret ar avea ,daca nu sunt prea insistent.Multumesc.
 
Cred ca locomotiva este Marklin.
Daca poti desface patinele si la contactele la care erau atasate sa prinzi niste lamele de contact care se folosesc pentru iluminarea vagoanelor.(gasesti modele de lamele pe multe situri). Vezi sa nu fie legatura electrica intre stanga si dreapta pe osie ca sa nu iti faca scrut.
Asta ar fi pur teoretic, pt ca nu am locomotiva asta sa iti spun exact. Eventual ar fi bine sa pui si niste poze cu burta locomotivei. Si sa asteptam sa vedem sfatuti exacte de la cei experimentati.
Bafta!
 
intai "probe",adica poze...altufel nu stim despre ce este vorba.si ce spuneai de coala de la microunde? :roll:
 
va salut pe toti

Revin cu o intrebare.Piese separate pentru modele de unde as putea achizitiona ?.. si aici ma refer in general la boghiuri pentru scara HO.M-ar interesa modelul Y25C sau O.R.E care e destul de folosite la vagoanele de marfa CFR. Exista asa ceva ?

va multumesc anticipat
 
In interiorul cuptorului cu microunde mai precis in compartimentul unde se incalzesc alimentele pe partea drepta exista o bucata de mica ,ca un carton brun, care daca nu il ai sau s-a ars face niste scantei de zici ca sunt artificii,nu stiu de unde sa procur asa ceva,exista vreun site cu vanzare de asa ceva?,care ar fi acela.Multumesc,imi cer scuze ca nu are legatura cu trenuletele dar nu am stiut cui sa-i cer sfatul.
 
darkshadowro a spus:
va salut pe toti

Revin cu o intrebare.Piese separate pentru modele de unde as putea achizitiona ?.. si aici ma refer in general la boghiuri pentru scara HO.M-ar interesa modelul Y25C sau O.R.E care e destul de folosite la vagoanele de marfa CFR. Exista asa ceva ?

va multumesc anticipat

cum sa nu...marea majoritate a producatorilor de modele feroviare au si piese de schimb.te uiti pe site-ul unui producator de un vagon ce are aceste boghiuri...apoi faci comanda la dealer-ul local,specificand faptul ca vrei boghiuri pentru vagonul respectiv.
 
Pantiru a spus:
In interiorul cuptorului cu microunde mai precis in compartimentul unde se incalzesc alimentele pe partea drepta exista o bucata de mica ,ca un carton brun, care daca nu il ai sau s-a ars face niste scantei de zici ca sunt artificii,nu stiu de unde sa procur asa ceva,exista vreun site cu vanzare de asa ceva?,care ar fi acela.Multumesc,imi cer scuze ca nu are legatura cu trenuletele dar nu am stiut cui sa-i cer sfatul.

o poza ceva ?
 
Radu161



Nu esti singurul, dar reparatii si imbunatatiri pe un startset vechi se pot face si cu materiale uzuale ce se gasesec pe la noi.
Eu personal n-am mai auzit pana acum de "newray". Poate ne arati un site, ceva.

Pai asta cautam eu. Nu gasesc un site si daca vreau sa pun un camion pe sine(deci sa fac o drezina) am nevoie si de motor si nu stiu unde gasesc asa ceva.

NewRay e mai diferit... Nu primeste curent din sine. Este o sina (pt. gara) de unde isi poate incarca cei doi acumulatori B/0 (care trebiue sa-i inlocuiesc).

Deci..., "Unde pot gasi?"
 
ICE-T a spus:
Caut un magazin nevirtual (asa am luat startsetul), nu stiu daca este si prin net dar prefer real.

Am si eu un set NewRay H0, cumparat acum cativa ani buni, set pentru copii. NewRay este firma chinezeasca nu are distribuitor in Romania, cred ca ce se aduce se aduce ocazional.

Astea sunt pozele


 
Sincer sa fiu, ma indoiesc ca vei gasi piese de schimb pentru jucariile produse de New Ray.

Ca sa te ajut am cautat pe trei dintre cele mai mari forumuri de modelism feroviar din UK si nu am gasit nici macar o mentiune despre New Ray.

Lista cu distribuitorii lor o gasesti chiar pe site: http://www.new-ray.com/about_distribution.html.

Gandeste-te ca produsele lor sunt JUCARII si NU modele. Pana acum eu de piese de schimb pentru jucarii nu am auzit...

Prin urmare, sfatul meu ar fi sa incerci sa-ti repari jucariile cu ce improvizatii gasesti prin "cutia cu maimute" :)
 
va salut pe toti. am si eu o intrebare legata de macaze. folosesc sine PECO si ma gandesc care macaze sunt mai fiabile in timp. nu ma intereseaza modul de montaj ci doar din punct de vedere al fiabilitatii care dintre ele mi le recomandati:

http://www.trains-addicted.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.TA.tpl&product_id=692&category_id=45&option=com_virtuemart&Itemid=12&lang=ro

vs

http://www.trains-addicted.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.TA.tpl&product_id=657&category_id=45&option=com_virtuemart&Itemid=12&lang=ro

va multumesc
 
Accesand link-urile date de tine, cred ca ai vrut sa ne intrebi despre motorul de actionare al macazului si nu de macaz.

PL-10 (impreuna cu variantele sale) sunt pe piata de foarte mult timp (si sunt cele mai populare motoare de macaz folosite in UK) pe cand PL-11 sunt relativ noi.

Eu am folosit numai PL-10. Pe la expozitiile pe unde am fost nu am prea vazut PL-11.

Dar la niciunul din modele nu prea are ce sa se strice. As fi tentat sa spun ca PL-10 sunt mai solide.