Intrebari venite de la incepatori.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
1. Intotdeauna luminile si alte accesorii de pe diorama se pun separat fata de circuitul trenurilor. Asta de obicei presupune alt transformator. Firele le tragi pe sub blatul dioramei, dai gauri unde ai case/stalpi si gata. E loc destul.
2. Acel "ceva" se numeste decodor cu sunet. In principiu merge numai in digital, ca pentru asta e facut.

Daca nu ai o diorama foarte mare sau complicata, trecerea din analog in digital se face simplu, practic, in loc de variatorul analog, legi centrala digitala si gata. Costul mare in digital este legat de decodoare, trebuie sa-ti dotezi toate locomotivele cu decodoare.
 
Ma gandeam si eu, Car System-ul consista in sarma din strada, masinile ghidandu-se dupa ea. Este cumva o sarma speciala? Adica n-as putea sa inglobez (corect si aliniat) in chitul strazii o sarma normala? As iesi mult mai ieftin astfel.
 
ByOnu a spus:
Ma gandeam si eu, Car System-ul consista in sarma din strada, masinile ghidandu-se dupa ea. Este cumva o sarma speciala? Adica n-as putea sa inglobez (corect si aliniat) in chitul strazii o sarma normala? As iesi mult mai ieftin astfel.

Sarma Faller Car System este o sarma mult mai oteloasa cu anumite proprietati mai speciale,
raspunsul este din pacate NU, cu o sarma normala din comert systemul faller car nu functioneaza optim.
 
Salut si ''La multi ani!'' tuturor.Vizionam niste videoclipuri cu expozitii cu trenulete de prin lume si am vazut niste ciudatenii de locomotive cu aburi ,una este pe 6 osii dintre care cred eu ca 3 sunt motoare actionate de niste cardane pe partea drepta, osiile sunt toate egale ca diametru si sunt mici cazanul este cumva dezaxat pe stanga este neagra toata si pe tenderul scurt scrie FLC.Cea de a doua are 5 osii egale un cilindru inclinat la 60 de grade si actioneaza osia din mijlocul locomotivei,pe undeva pe imagininile videoclipului am zarit firma HORNY are vreo legatura cu locomotivele?Multumesc.P.S. Prima locomotiva are cabina pe centru ,motorul sub ea cu toate mecanismele si cosul de fum este enorm.Ce firma le produce.
 
Revin cu o corectie la ce am scris mai sus ,la cea de a doua locomotiva cilindri sunt la 45 de grade si are doar 4 osii,pe centru avand motorul cu un mecanism biela manivela ,alta ciudatenie pe care am vazut-o, o locomotiva cu 4 osii cu 2 cilindri la mijlocul ei inclinati la 60 de grade spre interiorul sasiului,cabina e pe centru.Ce am mai vazut, este o instalatie forestiera de trasport busteni din padure la locul prelucrarii pe sasiu de vagon feroviar ,avea o sumedenie de cabluri si brate mecanice ,toate la scara ho cu o multime de detalii si accesorii de jurai ca este reala.Pe locomotive am zarit ca scria WOLF CREEK Mining Co.
 
Locomotiva e de tip Shay

http://en.wikipedia.org/wiki/Shay_locomotive

Ca model, e greu de stabilit din descrierea ta.
 
Ce sina este aceea care mai are pe mijloc o a treia sina ,si ce rol are ea? Referitor la prima locomotiva cea cu cardanele pe greapta si cazanul pe stanga se poate vedea pe Large HO Scale Model Train Layout a sasea rubrica imaginea cu tunelul.
 
Buna seara ,
As vrea sa cumpar o locomotiva cu aburi BR 95 . Am vazut 2 modele unul facut de Piko si unul facut de Fleischmann , nu stiu daca o mai fac si altii .
V-as fi recunoscator daca mi-ati da un sfat care model sa-l achizitionez .
 
Buna seara, vreau sa imi construiesc singur un depou sau remiza, nu stiu exat denumirea, pentru o singura locolotiva, dar nu am gasit, si nu stiu ce masuri are, la scara HO. Pentru o locomotiva Diesellok BR 218, sau E-Lok BR 182. M-ar interesa pe langa masuratori, daca imi puteti oferi si niste folografi, pentru a putea face o treaba cat mai buna.
Multumesc Anticipat!!!
 
Salut tuturor, as vrea sa stiu la ce se foloseste lemnul de balsa :?: ,in afara modelismului feroviar, in lumea reala , pentru a sti unde sa caut, sau cu ce poate fi inlocuit. Eu lucrez mult cu lemnul :D si prefer sa il folosesc la scheletul cladirilor pentru mai mult realistm. Astept raspuns.
 
Sigur la obi nu prea il gasesti pentru ca deoarece fiindca e cel mai prost lemn posibil , crescut, taiat si livrat vreodata. E folosit la structura usoara de aripa model planor sau avion EFTIN. Arata ca subiectul din Scoobi Doo si se preteaza la fel.

Alex, la scheletul cladirilor poti lucra cu lemn de pomi fructiferi (prun, par, mar, gutui, corcodus). E dens , aratos, rezistent, poti sculpta, ce vrei tu si vecinii care vor veni in vizita la minune. Daca vrei o structura ingropata sau acoperita de zugraveala, tencuiala, etc, poti folosi chiar brad sau molid cu fibra mai deasa. Nu uita de TEI!!! arata f bine, se lucreaza si vopseste usor.
Tu alegi , si sa ne tii la 220 cu lucrarile. Spor!!!

uite o scula utila pentru file subtiri ce pot reprezenta scandurile:

http://www.hobbytools.ro/balsa-stripper-dispozitiv-taiere-fasii-pentru-modelismhobby-p-1806.html
 
Sigur la Obi in Bucuresti gasesti (am vazut personal),inclusiv profile din lemn de dimensiuni foarte mici, in alte localitati nu stiu. Gasesti si la magazine de modelism on-line. Doar ca pentru structura de cladiri e un lemn cam fragil.
 
Prefer sa folosesc balsa, are un aspect mai curat, mai usor de taiat, dar problema este ca nu ajung prea usor prin Bucuresti :( , sau orase mari unde exista obi, dar pe la praktiker, bricostor, dedeman pot gasi??
 
:D http://www.sierra.ro/Lemn-de-balsa-c204c.html comanzi si le primesti acasa. Eu nu am folosit asa ceva da stiu ca au. E un pic mai sus de tine, la Botosani.Eu am luat de la ei acumulatori, servo si incarcatoare li-po. Servire rapida si ireprosabila.
 
Salut,
Scuze ca am observat tirziu intrebarea lui "piti".
Mai jos,un link cu comparatia intre diversi producatori pentru modelul BR 95:
http://www.modellbau-wiki.de/wiki/BR_95

In ceea ce priveste comparatia Fleischmann/Piko,personal nu sint de acord.
Iata de ce:
La Piko bielele sint de plastic si cu asta am cam spus tot.Nu intru in detalii si alte comparatii,ca nu e cazul.
Iar pretul:
Piko http://www.piko-shop.de/index.php?vw_type=artikel&vw_id=10353 -251 euro
Fleischmann http://www.fleischmann.de/produkteshop/uebersicht/detail/cat/3752/d/2/p/3752%2C3336.html -289 euro(si chiar mai ieftina)
Deci....