Intrebari venite de la incepatori.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
plus ca PL 10 are posibilitatea de polarizare prin adaugarea unui microcontact.

PL 11 nu stiu daca are aceasta posibilitate :roll:
 
cosmin78 a spus:
plus ca PL 10 are posibilitatea de polarizare prin adaugarea unui microcontact.

PL 11 nu stiu daca are aceasta posibilitate :roll:

Asa este. La PL-11 nu poti atasa alte contacte. La PL-10 se poate adauga PL-13 - Accessory Switch:

"Simple, inexpensive switch easily fitted underneath the Turnout Motor (PL-10) to provide electrical switching for frog polarity, signals etc. Rated 1.5 Amps" - am citat din catalogul PECO.
 
felippe a scris:
Sincer sa fiu, ma indoiesc ca vei gasi piese de schimb pentru jucariile produse de New Ray.

Ca sa te ajut am cautat pe trei dintre cele mai mari forumuri de modelism feroviar din UK si nu am gasit nici macar o mentiune despre New Ray.

Lista cu distribuitorii lor o gasesti chiar pe site: http://www.new-ray.com/about_distribution.html.

Gandeste-te ca produsele lor sunt JUCARII si NU modele. Pana acum eu de piese de schimb pentru jucarii nu am auzit...

Prin urmare, sfatul meu ar fi sa incerci sa-ti repari jucariile cu ce improvizatii gasesti prin "cutia cu maimute"

Multumesc.
 
va salut pe toti

a venit mos craciun mai devreme la mine cu o locomotiva CFR delfin. toate bune si frumoase dar in manualul de utilizare imi spune sa ii fac "rodajul". fiind prima locomotiva pe care o am nu stiu exact ce inseamna "rodajul" ?adica, cat trebuie sa ruleze locomotiva ca sa fie rodata ?.

va multumesc anticipat
 
Salut,
in functie de model pot exista diferente, dar in general rodajul la o macheta feroviara presupune sa o rulezi in ambele sensuri cel putin jumate de ora.
 
Si in general e bine sa il faci la viteza mica / medie (adica pana in 50% din potentiometru la analogic, la digital depinde de ce centrala ai). Teoretic fizica ar zice ca ar fi bine sa o rodezi pe analogic (ca e un regim continuu), dar nu stiu daca chiar conteaza.
Ideea e ca la rodaj se mai duc bavurile, se mai curata contactele etc. Si nu neaparat doar la inceput, e bine ca dupa o perioada mai lunga de stat sa le cureti / ungi / faci din nou un mini-rodaj.
 
daca am un start set de la PIKO, pot folosi mai tarziu produsele de la NOCH pentru extinderea sineleor din start set?
 
Rezista dar o sa muncesti pana o sa distrugi traseele ca sa dai jos vopseaua. Incearca cu lac pentru unghii putin diluat in acetona. Dupa uscare si corodare cureti tot cu acetona. aplicare se face cu pensula , cu varful de ac.. etc
 
o bucatica de smoala diluata cu diluant, aplicata cu un toc de scris....asa faceam traseele pe cablaje.dupa corodare curatam cu diluant.nu stiu daca merge si cu acetona in loc de diluant....
 
Nasol. Pentru FeCl3 merge foarte bine si tusul carmin. Eu asa ceva folosesc. Smoala am folosit doar daca a trebuit sa fac trasee mai subtiri de 0.5 mm.
 
Am folosit tus rosu carmin acum muuulti ani. Uneori diluam si putin zahar in el. Acum folosesc, rar mai fac cablaje dedicate, de obicei folosesc stripboard, marker pentru cablaje si e ok.

Si clorura ferica trebuie diluata in apa conform instructiunilor.

Un link catre un tutorial despre cum sa construiesti PCB-uri acasa.
 
Salut
A venit timpul sa-mi fac si eu proria diorama, din pacate doar la dimensiunea de 1.70 cu 1.15 .

Din lipsa de bani am ales sa o fac pe analog.

Tema m-am gandit sa fie exploatarea lemnului forestier in epoca III.
Am cateva intrebari pentru inceput, la restul am gasit raspunsul pe forum.

1. Ma gandeam sa pun lumini in cladiri , iar pe langa gara cativa stalpi de iluminat... acestia pot sa-i pun la o retea separata fata de traseul de cale ferata astfel incat daca locomotiva merge la viteza redusa, stalpii sa lumineze puternic ? :)
Banuiesc ca am nevoie de inca un transformator si un variator de viteza pe care sa le conectez la viitoarea retea de lumini. Dar pe unde pot strecura firele si cum le conectez la stalpi si la cladiri?

2. Am vazut ca la locomotivele cu aburi se poate monta si un "ceva" la locomotiva care scoate sunetele specifice unei aburoase. Merge asa ceva si pe analog sau doar pe digital?