Macaraua Mehano - weathering / actionare electrica

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Pt Florinn :
http://phoenixmodels.ro/shop/product_info.php?cPath=21&products_id=29
http://phoenixmodels.ro/shop/product_info.php?cPath=21&products_id=67
Dar...inca o data,mai ai rabdare...Ca sa sintetizam un pic lucrurile,astea sunt problemele pe care le vad in momentul asta:
1. Trecerea curentului din boghiuri in platforma-aici am studiat si lucrarile faine ale lui Prognosis dar nu cred ca poate fi aplicata solutia lui.Motivul: deasupra boghiului sta "balastul" vagonului.Ma gandesc sa folosesc cumva chiar tablele alea.Tot aici pun si colectarea curentului de pe roti...e posibil sa fie nevoie de lame de contact mai "tapene" care, bineinteles,nu prea au loc asa cum e construit boghiul. :-x
2. Trecerea curentului din platforma in cabina-asta sper sa fie gata azi :wink:
3. Mecanismele propriu zise-modificarea si punerea pe pozitie a servo-urilor si a rotilor dintate(de vazut daca rapoartele de transmisie sunt ok pt ca la alegerea lor am mers pe principiul "asta e disponibil-cu asta lucram").
4. Partea electronica de comanda -inca nu stiu exact cum va fi .Inclin spre digital dar nu e exclusa nici varianta analogica.Prin sine,radio...ramane de vazut.Aici intra si limitatoarele de cursa pt brat si pt mecanismul carligului.La cel pt brat nu cred sa fie probleme...dar cel pt carlig... :(
5. Ultimul punct...asta cred ca e cam SF...n-ar fi cool sa fie capabila macaraua sa si "agate" singura ceva?La capitolul asta exista o subtila schimbare de cadru in filmuletul postat mai sus :lol: (sincer vorbind,desi chelnerul nu are prosop pe mana, e "super tare"ce are omul ala acolo...).
Mai mult ca sigur, pe parcurs vor aparea si altele...bonus...Si, desi am in spate vreo 20 de ani de "dres" mecanisme marunte prin diverse "scule" electronice...finalul lucrarii e inca departe.Din motivul asta ,deocamdata,nu intru in detalii prea amanuntite la fiecare piesa.Totul e in varianta "beta".Daca vom ajunge sa o vedem functionala, intentionez sa proiectez ceva sub forma de kit care sa poata fi asamblat "jos" si montat pe macara cu o interventie minima asupra plasticelor originale ale "jucariei".Incerc sa folosesc materiale si piese accesibile ca pret si disponibile pe piata pt a putea fi reprodusa "lucrarea" acasa de oricine poseda o mana stanga si una dreapta...iar pt cei cu doua maini stangi...discutam :D .Asta a fost o gluma...acu' la treaba,ca mai e cale lunga...
 
foarte frumos lucrezi ,f33!Lucrarile astea de micromecanica sint rare.Asteptam cu mare interes episodul urmator.
 
Train si ceilalti,orice idei sunt binevenite.Ideea si provocarea sunt sa intre totul doar in vagonul macara(inclusiv mecanicul care sa se plimbe pe la geamuri :D ... ).Din pacate,repet, componentele din jucariile chinezesti comune sunt enorme.
Acumulatorii din link-ul tau cred ca au dimensiunile in cm -vezi comparativ cu conectorul.La ideea de telecomanda radio inca n-am renuntat...dar trebuie folosite componente miniatura...calitate profi...exista,dar pretul... :-? .Revenind,intre timp cred ca am gasit solutie pt lamele de contact(nu era timpul lor acum dar asa a iesit...),am mai montat una,alta...si pana deseara sper sa revin cu alte poze si...atentie...cu primul FILM...Yes! 8)
 
Ca sa nu poluez topicul tau in mod inutil: te-ar ajuta o RC a carei modul de receptie are dimensiunile de 20x20x7 mm?Il poti inghesui in vagon?RC "stie" 5 comezi :fata-spate, stg-dr, acceleratie .Adica 5 canale, daca nu gresesc.Daca da, revin cu poze+detalii.
 
lasa-l pe autor sa decida daca are nevoie de ele sau nu.Poate e prea grosolana chinezaria pt ce are nevoie.
 
Alin,topicul e deschis pt orice idei, comentarii sau sugestii.Asta cu atat mai mult cu cat pe unele din piesele astea(mai precis pe servo) e prima data cand pun mana,si nu prea am habar de ele.Am zgarmat pe net,mi-am facut o idee si aprofundez pe parcurs...Dar stii cum e...pana nu-l invarti pe primul "insirat" in fire pe masa...Revenind la rc - da-mi te rog mai multe detalii,eventual niste poze cat mai mari...20x20 e ok...cu 7-le ala cred ca sunt probleme dar...poate reusim sa facem ceva...
 
presupunerea mea e ca nu foloseste la nimic o radiocomanda ieftina de elicopter. nu are reversibilitate le iesirile pt motoare. cea mai buna ar fi una de automodel.
 

f33, o rectificare, inaltimea modulului este de 12 mm in cel mai inalt punct (condensatorul sau tranzistorul, nu ma pricep) dar banuiesc ca il poti muta in orice loc ai disponibil, cu doua fire in plus.
Mai poti recupera din automodel si un micromotor de 6x17 mm (cu tot cu ax) si doi acumulatori cilindrici de 10x13h.



Masina a costat aprox 50 Ron (nu retin exact) si am luat-o din Cora
 
Ultimele noutati:

Un fel de flansa si partile ei componente






Flansa ,cu mici modificari, montata pe platforma

Sasiul macaralei montat pe flansa

Servo si roata dintata

Lamele de contact pas cu pas(sau cum se "macelareste"un releu)








Si,in sfarsit filmul...din pacate un semi-esec... :(

 
Concluzii: partea electrica e ok dar roata dintata pe care nu am vrut s-o blochez pe ax in ideea sa "rupa" undeva daca e fortata accidental cabina...cine are copii stie de ce :D ...nu vrea sa-si faca treaba si i se "rupe" total de intentia mea.Maine o blochez si faza cu ruptu' ramane in studiu pt varianta modulara.Una peste alta,pana aici sa zicem ca e bine...
 
Salut
Angrenajul pentru rotire nu e bine sa fie cu roata melcata ca altfel o sa fie probleme cu macaraua in curbe, trebuie sa se miste cat mai liber. De asemenea ar fi bine sa i cauti loc undeva dedesubt ca altfel unde mai pui cele doua mecanisme pt tambur brat si tambur carlig? In afara de asta trebuie loc si pentru decodor. Posibil sa trebuiasca decodor sepatrat pentru rotire macara , ca de la unu singur nu ajunge nr de comenzi (sunt necesare minim 6 comenzi impartite in trei grupe a cate 2 complementare si cu pozitie neutra). Exista suficiente motive ca variantele rc sa nu fie luate in calcul..
Ideea cu rulmentul si lamele de contact e foarte buna , cam asa ceva am si eu de gand sa incerc. Nu trebuie lamele pretentioase , nu se pune problema unui consum mai mare decat a unei locomotive.
 
Alin multam pt poze.Spune-mi te rog un pret aproximativ pt mititelu".De ce te intreb asta...din ce vad in poza, circuitul e dublu placat.Dedesubt e posibil sa gasesti vreo ciudatenie de integrat asta in cazul bun, sau,dupa dimensiunea "picioarelor" pe care sta placa,faimosul "scuipat negru" chinezesc...In cazul asta,reproducerea...adica copirea...nu va ganditi la prostii...e legata de tipul ala de jucarie.Ceea ce nu e ok...(de vreo doua zile tot desfac la masinute sa gasesc inca un melc...si inca n-am reusit).Pentru asta care e in lucru nu-mi pun problema comenzilor-mai am o pereche de integrate(um3758-084) cu care pot face o telecomanda.Unul e chiar smd. :lol: Din pacate astea nu se mai fabrica.Hai sa pun si doua intrebari de statistica ,sa vedem cum abordam problema:
1.Cam cati bani ati fi dispusi sa "bagati" in macaraua asta pt motorizare?
2.Care varianta v-ar conveni - analogic sau digital?
:!: In analogic,asa cum vad problema acum,sunt doua solutii:acumulatori intr-un vagon separat sau alimentata din sine ,caz in care macaraua va "presta" pe un tronson cu tensiune (alternativa sau continua) care sa fie capabila sa invarta masinaria.Sau in mers,agatata de o locomotiva :D .
 
:aplauze: :aplauze: :aplauze: f33 !!!!
Ai ajuns pana acum cel mai departe in acest proiect, multi am cochetat cu ideea motorizarii macaralei, poate unii sau si apucat... eu unul, mi-am "prins urechile" la capitolul reductoare.
@sir vaska
Ai dreptate, ca melcul ar forta la curbe, depinde cat de stranse sunt astea. Apoi in film am vazut ca rasucea manual corpul macaralei, cu totul. :?: Era jocul din ax F33 ?
 
@sir_vaska :Nu se mai pune problema ca bratul sa stea rezemat.Motorul din servo,singurel+roata dintata de pe ax are loc berechet dedesubt...dar ce facem cu demultiplicarea.Iar daca mai apare inca o roata dintata, dispare miscarea libera.De folosit motorul "chior"...uite-te de cate ori e demultiplicata turatia(vezi servo dezasamblat)si in final se ajunge la 0.1sec/60 grade - aprox. 1.6 rotatii pe sec. :( Iar ca sa dea bine la ochi si la mana,la cabina trebuie ceva de genul
5 sec/180 grade.
 
Da Rally,roata patineaza pe ax.Ce bun era un ambreiaj reglabil,eventual si comandat electric...cind nu presteaza sa fie pe free... 8)Fuctioneaza cumva deandoaselea ...melcul nu invarte roata...se "trage"pe ea.Nu mai iau acu' cartea de fizica ca oricum alta solutie constructiva nu prea vad la dimensiunile astea.
 
La rotire nu trrebuie o forta atat de mare , ma refeream la o roata dintata cu diametru mare (cat incape de margini ) angrrenata direct de motoras cu pinion mic pe ax. Deci nu este neaparat necesar servo pentru aceasta functie.