Material rulant K.Bay.Sts.B. (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sal
Inca un set imatriculat K.Bay.Sts.B. a intrat in colectia mea: cod 48923 Marklin





Furgoneta este din metal si nu are nici un suport care sa o tina fixa pe platorma vagonului dar va fi modelit.
Din cauza faptului ca nu mai am loc in actuala vitrina, am primit aprobare ca inca un corp de biblioteca sa devina vitrina.
Rau ca respectivele carti o sa ajunga in cutii in boxa, dar ................
 
Sal
Cu acordul "marelui stapan" am golit inca 2 rafturi de carti (care au inghesuite pe celelalte rafturi) si astfel vitrina si-a dublat capacitatea.
Prin urmare raftul de sus a fost alocat trenurilor de persoane, jos, evident, trenurilor de marfa, corpul stanga pt. DRG (ce mai am cu aceasta imatriculare), corpul dreapta - K.Bay.
Dupa ce au fost construite stativele, am scos din cutii tot materialul ce anterior nu mai avea loc:
corp stanga: corp dreapta:
 
Sal
Cu putin noroc, dintr-un foc inca 2 puncte au fost sterse de pe lista de achizitii:
- set vagoane de calatori regional K.Bay, cod 44018 Roco:

Acest set se potriveste de minune cu Trix-ul 22704, drept pe care vor "casatori".
=
Fie-mi iertata slaba luminare.
 
vezi, asta era loko ce-mi lipsea, cand aveam setul de vagoane!Da' parca vagonul de posta era altfel...
 
Sal
Au inceput sa soseasca cadourile pentru luna decembrie :D
Mos Nicolae a comandat pentru mine :
- Colonial Waaren Transport K.Bay.Sts.B, cod 23910 Trix:

- Sonderwagen IMA k.Bay.Sts.B, cod 23986 Trix:

Arata bine in vitrina mea :|
 
De ziua mea in sfarsit am reusit sa conving mare parte a familiei sa nu mai cumpere ................... ci sa doneze sumele nobilei cauze a adaugari de noi modele in vitrina mea:
- Pt 2/3 K.Bay.Sts.B, cod 844901 Fleischmann

Modelul vine sa completeze garnitura de vagoane 5810, 5811 si 5812 FLM achizitionate anterior iar cele cateva mici probleme se vor remedia cand mana dreapta isi va reveni :( .
 
Urata-urata... Nici nu stiu ce-ti place tie la verziturile astea! :D

Desigur ca glumesc, e frumoasa, am si eu un Pt2/3, este probabil cea mai tipica locomotiva bavareza. Sa-ti traiasca frantozoaica, adicatelea nemtoaica, conasule!
 
Sal Domnilor
In primul rand toate urarile mele de bine.
Second:
@robert: evident ebay :D iar Murnau este pe drum :fluierat:
@Dorin: atat de urata incat de un an si jumatate tot incerc sa o achizitionez la un pret rezonabil.

Fostul propietar si-a exersat talentul pe barile de mana de pe tancurile de apa si pe compresorul de aer dar se rezolva cand imi scot mana de la ......... pastrare :lol:
 
Vezi sa nu ratezi Fleischmann 481101, bineinteles K.Bay sub denumirea de "Nß?RNBERG".
Belea de locomotiva.
 
Sal
In sfarsit a sosit si cadoul de ziua mea: B VI Murnau K.Bay.Sts.B, cod 22500 Trix:




Si locul ei in fata garnituri de turba:

Bineinteles loko este analoaga dar la cat spatiu este in tender vreau un decodor cu sunet. Simplu cu decodorul, mai greu cu sunetul original. De asemenea tenderul mai treduie sa primeasca si o incarcatura adecvata pt ca sub trapele de incarcare este ....... un carton :( de asemenea si mecanic si fochist in marchiza.