Material rulant K.Bay.Sts.B. (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
brcosminp a spus:
felicitari pt achizitii -pe masura ce le tai tu de pe lista, le adaug eu :D , la vagonul mai urat - 23568 ,evident :D , decat setul cu macara, in penultima poza pare fara laterala - e doar iluzie optica ? sau laterala e detasabila - desi mi-e greu sa cred
Sal Cosmin
Multumesc pt aprecieri. Nop, este iluzie optica, nici un perete nu este detasabil.
 
Sal
Dupa aprox. 2 ani de cautari reusesc sa sterg de pe lista de achizitii unul dintre primele puncte inscrise:
PtL 2/2 K.Bay.Sts.B, cod 22021 Trix:


... si comparatie cu 43339 Roco (Bayern):


DCC, silentioasa, lumini, lest din antimoniu, decodor cu 21 de pini, doar un singurul lucru i se poate reprosa acestui model:
au ocupat toata marchiza cu MTC 21 :( . Cutia de sticla e .............. oarba :|
Dar va intra in atelier si va redeveni "cutia de sticla" prin refacerea lest-ului, montarea unui decodor NEM mini si
............ ce alte idei imi mai vin (sau ceva sugesti).
 
vopsesti lestul negru/gri mat
nu ai de ales, ca fara greutatea acestuia esti in criza de aderenta. Se vede de la o posta ca e mai fin decat Roco. Pariez ca ruleaza mai bine?
 
Nu stiu cum sunt gandite Trix-urile, insa Minitrix-urile mele sunt aproape de regula cele mai reusite modele. Inclusiv Glaskasten-ul meu, "pandantul" modelului de mai sus la scara N. Are numai doua osii motoare, nu are loc pentru prea mult lest fiindca este o locomotiva mica si n-ai unde sa-i ascunzi asa ceva, nu are cauciucuri de aderenta si cu toate astea trage foarte bine!

Singura problema cu ea ar fi aceea ca nu are lumini (si, la drept vorbind, ar fi cam greu sa-i bagi lumini la cat de mica este!)
 
Ba, daca ai vedea cat de mici sunt farurile, ti-ai da seama ce greu este sa ascunzi fie chiar si niste led-uri din alea SMD intr-un asemenea far. Tine cont ca farurile la Glaskasten nu sunt alaturate de corpul locomotivei, ci sunt asezate pe platforma de acces deci trebuie sa gauresti farururile prin suport, sa treci firele pe acolo in asa fel incat sa nu se vada, etc etc.

Nu zic ca nu se poate face, in definitiv s-a facut chiar si la scara Z. Insa pana si trecutul firelor pe undeva este un tur de forta la scarile astea mici!
 
B74MRV a spus:
Sal
Dupa aprox. 2 ani de cautari reusesc sa sterg de pe lista de achizitii unul dintre primele puncte inscrise:
PtL 2/2 K.Bay.Sts.B, cod 22021 Trix:


... si comparatie cu 43339 Roco (Bayern):


DCC, silentioasa, lumini, lest din antimoniu, decodor cu 21 de pini, doar un singurul lucru i se poate reprosa acestui model:
au ocupat toata marchiza cu MTC 21 :( . Cutia de sticla e .............. oarba :|
Dar va intra in atelier si va redeveni "cutia de sticla" prin refacerea lest-ului, montarea unui decodor NEM mini si
............ ce alte idei imi mai vin (sau ceva sugesti).

Cu dedicatie!
http://www.youtube.com/watch?v=dih729_02oM
 
Sal
Cu sansa am intrat in posesia vagoanelor de la set-ul 4901 FLM:
adica:
5810 FLM:
5811 FLM:
5812 FLM:
Superbe, roti spitate, cuple KKK, grafica impecabila. Acum vanez o PT2/3 ca sa fie garnitura completa :D
Rau ca nu mai am loc in vitrina :(
 
Sal
Un set dupa care am tanjit mult timp este 43982 Marklin:

- vagon insotitor

- Vagon cl. 2:

- vagon cl. 3:

- vagon cl. 3 + posta:

- vagon bere:

Vagoanele de calatori si cel insotitor au din fabrica instalatie de lumini pe becuri (care va fi modificata pt. DC) acestea furnizand o lumina destul de realista pt acea epoca:

Pt moment, in vitrina, set-ul va sta in spatele la Orlando Di Lasso pana la achizitionarea unei BVI Tolz sau Murnau, set-ul acesta nefiind cu mult diferit fata de cel recomandat de Marklin pt ODL:

Pt. a afce loc acestui set, "cutiutele de scule" au trebuit sa intre la cutie pt ca .............. nu mai este loc :D .
 
Cam aglomerata zona, e clar ca trebuie sa devastezi un perete puntru a face loc la inca un raft. (cand sotia nu-i acasa).Asa ca nu-i timp de pierdut, cheama pe Andreiul&Robert si impletiti un displei... A fost un Tolz pe Ebay, m-am mirat cat de ieftin s-a dat, asa ca trebuie stat la panda, ca Tom la gaura :D

Sa-ti traiasca noile achizitii si vezi cum faci o diorama mare in mijlocul sufrageriei! :D