Material rulant K.Bay.Sts.B. (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sal
Lista de achiziti mai scade cu un rand: platforma K.Bay.Sts.B. 23914 Trix: (poze la bec ca soare ioc :mask: ):

Cuple KKK, roti spitate, ............ bijo :aplauze:
Acum mai trebuie sa hotaram si ce incarcatura primeste :|
 
Sal
Un alt producator a intrat in colectia mea: Sachsenmodelle cu un vagon cisterna, cod 18340 evident K.Bay:

Alta noua intrare in colectia mea este o frumoasa cisterna de la Trix, cod 23909:

Remarcati ceva la cele doua cisterne?
 
nimic ciudat! asa au zis aia de la marketing: " am vazut una cu argintiu pe mijloc, hai ca seamana".... cam asa se face productia de serie .
Ce n'ati vazut vagon ASG la TT pe care scrie Lup 10,50mm si modelul e de 14??? Galben sa fie si sa scrie ASG!
 
nu e chiar acelas lucru, ASG-ul din cate stiu a fost produs prin anii 70 de BTTB(adica in EST) cand se faceau multe compromisuri pe cand cisternele produse mai recent in VEST fata de care unii sunt in extaz ma indoiesc ca au fost realizate concomitent fara sa stie unul de altul si a fost o pura intamplare acelas numar, o minima consideratie fata de clienti ar fi trebuit sa-l faca pe cel de al doilea fabricant in ordinea cronologica sa consulte ce exista pe piata si sa schimbe macar o cifra, sau poate ca sa reduca costurile or fi folosit aceasi matrita pentru inscriptii cea ce ma face sa am aceasi consideratie :-x
 
Nu e vorba diar de o cifra, cisternele sunt evident tipuri diferite....asa ca tot de aceeasi mentalitate tine...Aia din DDR erau mult mai atenti... in "sotzietatea de consum"...mai de graba se practica: "merge si asa". Daca studiezi istoria modelelor facute de diferite firme ( eu ma limitez la '69 incoace, de cand am primele cataloage) vei constata ca asa au stat lucrurile totdeauna.
 
Sal

1. Hristos a inviat!

2. Daca in privinta numarului lucrurile sunt oarecum ..... opace (situatia cu numarul identic fiind ....... hilara) si caliatea modelului este ........ cat tot asa. Cei care au mai multe modele de la acest producator pot emite o parere mai pertineneta, dar judecand dupa acet model calitatea nu a fost tocmai printre cerinte.
Apropo de calitate, detine cineva modele fabricate de Rowa? Am gasit la un moment dat pe Ebay o loco electrica 6/6 K.Bay dar nu si informati si poze suficient de clare care sa ma lamureasca in privinta calitati produsului.
 
R??â??WA dispare in 1975, avand ca "mostenitori" pe ROCO si (Willi) ADE. De exemplu, BR58 produs pana de curand de ROCO e o mostenire R??â??WA. Asupra calitatii tragi deci singur concluziile...
Banuiesc ca te referi la locomotiva EG5 devenita E91 la DRG si produsa in continuare de ROCO.
 
vezi:

http://www.rbd-breslau.de/12-elloks/e91_8x.html

http://www.bahnwahn.de/rocodb191/Details/details.html
 
bineinteles ca e mai frumos decat setul cu macara al lui MRV!!! 8)

Razvane, vagonul cu pereti ingusti e de vis, il poti incarca cu tamburi sau paleti cu materiale de constructii. ia te rog, apuca-te si fa niste caramizi. daca faci multe, cumpar si io la kil, ca ma scot ieftin :D
 
felicitari pt achizitii -pe masura ce le tai tu de pe lista, le adaug eu :D , la vagonul mai urat - 23568 ,evident :D , decat setul cu macara, in penultima poza pare fara laterala - e doar iluzie optica ? sau laterala e detasabila - desi mi-e greu sa cred