ND2 - Bachmann - Transformare.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Taietura cu cutterul ramane curata ca sticla ! Apeleaza la un prieten pescar sa-ti dea o bucata de nylon de pescuit la somn sau de la cei care au sisteme de atarnare a tablourilor pe sistem reglabil pe inaltime cu nylon(expozanti ,sau la galeriile de arta cu expozitii temporare se mai folosesc) .
 
Salut,deja i-mi inchipui cum va arata,ai pe cineva linga tine sa-ti expice cum aplici vopseaua sau tu esti profesorul?dupa felul cum vad ca este aplicata,nu seamana a incepator
 
Salut,

Alin m-a asistat la primul strat de primmer,
iar aici recunosc ca a fost prima data cand am dat cu vopsea, dupa ce am testat in prealabil pe un vagon.
Deci invat din mers si din greseli, locomotiva aceasta are mai mult rol didactic.

merci pentru aprecieri,
astept cu nerabdare sa dau cu rosu si sa vad cum va iesi prima mascare propriu-zisa.
 
Salutare,

azi am fost pe la club sa studiez rezultatele muncii de ieri,
eu unul sunt foarte multumit:



Apoi am facut in fuga niste teste de dungi, si am incercat si mascare pe grilaj sa vad cum iasa:



Sandy m-a sfatuit sa scot banda de mascare cat mai repede, la testele de sus a fost scoasa dupa aproximativ 10-15 min intentionat sa vad diferentele, oricum am constatat ca trebuie facut un plan foarte bun de aplicare a mascarilor si de scoatere rapida a lor.

Cred ca urmatoarele poze le voi pune doar la gata, probabil pe sfarsitul saptamanii urmatoare.
 
Nenea, poti sa te faci zugrav de trenuri. ma pui pe ganduri sa mi-l transform si io
Spor la colorat!
 
Un mic sfat daca imi permiti Florinn:

Acolo unde banda adeziva va defini delimitarea intre cele doua culori e de preferat ca acea margine a benzii sa o tai cu un cuter ajutandu-te binenteles de o rigla.
Marginea acelei benzi care ai folosit-o pare sa nu fie perfecta iar in acest mod poti evita micile nereguli care au aparut sub grilaj.

Spor la lucru.
 
Salut,
mersi de sfaturi, intotdeauna sunt bine venite, dar sincer tind sa cred ca banda de mascare are marginea mult mai bine facuta decat as putea sa o fac eu cu un cuter, nu de alta, dar pentru asta a fost facuta banda de mascare.
Micile nereguli se datoreaza mai multor cauze, inclusiv neregularitatilor de pe vagon si neregularitatilor marginii benzi, provocate de mine la aplicare in graba.

Totusi voi incerca sa tai sa vad daca sunt diferente.
 
banda de mascare vine taiata perfect din fabrica,insa de-a lungul timpului orice contact lateral cu rolul produce iregularitati...deci adio linie dreapta...
Horia Radulescu ,pe undeva,atrage expres atentia(si pe buna dreptate) asupra acestui amanunt si recomanda taierea cu un cutter si o rigla.
 
Ani de zile am taiat numai pe foaie de sticla si lama rezista foarte bine la multe taieturi cu "simt de raspundere", DAR , lame de calitate : edding M18 si M9 sau made in Japan.Eliminarea celor 3-4m/m de lama cand consideri ca este uzata,iti va da satisfactia sa deslipesti de pe foaia de sticla o banda perfect dreapta.
Foloseste numai rigla metalica, le gasesti la Fondul plastic(UAP) din inox la un pret f.rezonabil(bineinteles Made in China).
Succes,
Puiu