ND2 - Bachmann - Transformare.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut,

eram in graba mare pentru ca aveam bilet la film si eram in intarziere, pe bune :D

Dar iata ca am prins-o iarasi, cateva poze:







Inca nu e gata, mai este de lucru la ea, sunt mici corectari care trebuiesc facute si dupa cum se vede si in poze au ramas mici urme de la banda de mascare (urme care dispar in 1-2 zile, nu imi dau seama cum :) ), si bineinteles luciul care va disparea la final.
 
Mi se pare mie sau rezervorul de motorina nu este exact intre boghiuri?

Daca da inseamna ca pe langa ce ti-ai propus sa mai faci la ea a mai aparut de lucru.

Nu ma leg de forma acoperisului deasupra postului de conducere (corect la Tillig) ca, banuiesc, nu mai intervii acolo.

Probabil, ca sa fiu carcotas pana la capata, sigur ai mai avea oarece de lucru si la bot.

Felicitari pentru lucrare mai ales ca de astfel de oameni avem nevoie pe forum si-n modelismul feroviar.

Spoor!!
 
Florinn a spus:
Salut,

pai mi se pare corect sa comparam cu locomotiva GFR/nd2 reala, nu cu DA-ul, nu?
Mie mi se pare cat se poate de corect acoperisul facut de catre cei de la Bachmann.

astept ceea ce cauti :D

Pai masina este aceiasi doar cu mic modificari la geamurile si usile postului de conducere.
Doar nu crezi ca romanii au reproiectat sasiul pentru chinezi? Fii sigur ca nu. Au cosmetizat putin caroseria sa arate mai "chinezeasca" in rest ansamblul si subansamblele, grupul motopropulsor, dispunerea lui in sala masinii, bla, bla, este aceiasi.

Mai multe amanunte si ... poate fotografii cu GFR-ul din depoul Bucuresti saptamana care vine.
Cu putin noroc poate masuram una alta.

In concluzie comparatia este intemeiata.
Este adevarat ca DA-ul a avut doua tipuri de sasiu, unul scurt si unul ceva mai lung, dar ND-ul a beneficiat de varianta scurta.
Ampatamentul dintre boghiuri este identic la ambele masini, CFR si ... CHINA.

:cafea:
 
Florin:
1. Felicitari pentru ce ai facut pana acum; este laudabil ce ai facut, in primul rand pentru ca ai avut curajul sa "strici" o locomotiva pentru a o transforma; problema este (dupa parerea mea) - stiu din surse neoficiale :evil: cam cum vrei sa procedezi in continuare - cat de bine vei reusi sa finalizezi modelul inceput, si aici intra maruntisurile pe care nu e nevoie sa ti le spun, pentru ca le stii. Rugamintea mea este daca se poate sa pui niste poze macro cu masina si sa precizezi tipul de vopsea folosit; mi se pare mie sau ai vopsit si partea inferioara a masinii? Mult succes in continuare.

2. Pot confirma spusele lui LDH; vineri seara a fost ziua lui robert tanasa si am sarbatorit vis-a-vis de remiza circulara de pe Calea Grivitei; la un moment dat am ramas fara clondire si am mers impreuna cu robert si ladislauk sa cumparam; la intoarcere am traversat pentru ca am vazut chestii interesante in curte (o frantuzoaica a GFR in culorile de vopsire rosu/albastru, vagonul WIT, etc, precum si un ND2 GFR; intr-adevar, acoperisul arata diferit de cel al modelului fabricat de Bachmann. Pe mine personal nu ma deranjeaza cine stie ce acest lucru la model; se compenseaza prin finetea realizarii detaliilor.

In concluzie, nu ma uita (daca se poate) cu pozele macro si mult succes mai departe!!!
 
andreiul a spus:
Florin:

2. Pot confirma spusele lui LDH; vineri seara a fost ziua lui robert tanasa si am sarbatorit vis-a-vis de remiza circulara de pe Calea Grivitei; la un moment dat am ramas fara clondire si am mers impreuna cu robert si ladislauk sa cumparam; la intoarcere am traversat pentru ca am vazut chestii interesante in curte (o frantuzoaica a GFR in culorile de vopsire rosu/albastru, vagonul WIT, etc, precum si un ND2 GFR; intr-adevar, acoperisul arata diferit de cel al modelului fabricat de Bachmann. Pe mine personal nu ma deranjeaza cine stie ce acest lucru la model; se compenseaza prin finetea realizarii detaliilor.

Pai vezi nenea daca umblati dupa matrafox :D
Cine v-a pus?

Oricum, cand vine Cristi, marti sau miercuri o sa intram pe la depou.
Sa speram ca GFR-ul DA, nu cel SNCF :mrgreen: , mai este pe acolo si-i tragem oarece poze.
 
LDH a spus:
Florinn a spus:
Nu am cont, nu pot vedea,
fa te rog un print screen.

Merci.

Nu pot sa fac deoarece stii care-i problema cu pozele altora si nu vreau sa intru in conflict cu nimeni.

Sper sa pot veni cu noutati cat mai multe despre aceasta locomotiva, aflata la GFR, saptamana viitoare.

Un print screen cu precizarea sursei nu incalca nici o regula de copyright.

In fine, pentru ca nu sunt deloc de accord cu obligativitatea de ati face cont pe un forum doar ca sa poti citi ce e acolo, refuz sa imi fac cont.

Eu nu remarc diferentele de la acoperis, totusi, daca sunt inseamna ca sunt minore si nu cred ca se pot pune in practica fara zeci de ore de munca care nici nu-ti garanteaza succesul reusitei, asa ca, cel putin eu, pot trai fara ele :D

@Andreiul, pozele "macro" vor fi doar cand locomotiva este gata, deocamdata ele sunt irelevante.
 
Sunt sigur ca se poate si fara modificari aduse ND-ului dar am deschis discutia deoarece asa este normal ca sa arati partile bune si rele ale unui model, model pentru care multi au lesinat, cazut pe spate in extaz de cat de bine este facut.
Nu, nu este bine facut, are multe "tucumbere" atasate iar detaliile, chiar daca unele nu sunt corecte, impresioneaza.
DA-ul, cel hulit, de la Tillig, cu exceptia grosolanei greseli de pozitionare a capacelor de vizitare a chiulaselor si problema rezervorului de combustibil, caroseria are formele corecte.
 
Pai nici nu am zis ca nu e bine ca ai deschis discutia, dimpotriva.

Legat de ND2, depinde si ce cauti la un model, detalii are nenumarate, majoritatea aplicate separat, facute din alama, ca si parte tehnica eu ii dau nota 9.5, singura chestie care ma face sa nu ii dau 10 fiind faptul ca pe piata exista motorul C-Sinus.

Daca, cauti un model perfect, identic cu cel real sunt convins ca oricare ar fi el, vei gasi nenumarate defecte.
 
Florinn, lasa bla-bla-ul si baga noutati cu evolutia la loko. Urmarim topicul si asteptam culori puse cum trebuie.
Spor!!! :evil: