ND2 - Bachmann - Transformare.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Florinn a spus:
Apoi am facut in fuga niste teste de dungi, si am incercat si mascare pe grilaj sa vad cum iasa:

Transformari radicale aduse ND-2-iului asta! da parca avea trei osii pe bogiu...si mai putine ferestre pt sofer....
Mno, nu ma bag, dar revenind la banda de mascare.Sincer nu cred ca e cazul de taiat banda cu cutterul.Banda e noua si scrie un pic Tamya pe ea.Am pe birou o banda Tamya cu care am tras de proba niste dungi (nu pe birou) cu marker si nu cred ca se simte nevoia de cutareala.Mai degraba trebuie apasata cu simt de raspundere pe margini.Si mai conteaza si gradul de finete al stratului de vopsea/grund aflat dedesupt.Daca e rugos....acolo e buba...intra prin capilaritare si prin spatiul(sutimi de milimetru) create intre banda/si "crestele" stratului suport.
 
nu vreau sa dau cu paru, ci doar intreb: in momentul in care se vopseste cu spray-ul de vopsea sau cu aerograful, acoperind anumite portiuni cu scotch de hartie, nu exista riscul ca, din cauza tensiunii superficiale, vopseaua sa intre putin sub banda adeziva, astfel incat, dupa dezlipirea benzii adezive, marginea supraetei vopsite sa aiba ca niste "mustati"?

ma intereseaza si pe mine acest aspect, deoarece as vrea sa ma apuc de vopsit oarece

Multumesc
 
La dungile de DA merge mai bine banda Micron-e foarte subtire,dar de ce nu icerci cu decaluri de la microscale?
Pentru detalii consulta www.hlj.com si microscale.com
Atit banda Tamiya cit si Micron nu necesita nici cutter,nici sticla,nici alte improvizatii.E exceptionala prin conceptia ei si totul e sa o lipesti bine de model.
Sint convins ca Florin o sa faca o treaba super!
s
 
nu vreau sa rezolv problema dungilor de la DA cu ajutorul decalurilor, pentru ca asta ar insemna sa dau cu lac pe locomotiva pentru a preveni deteriorarea dungilor; prefer sa izolez cu banda si sa vopsesc

scuze pt offtopic
 
Radu161 a spus:
Fain :D
Dar de ce e pozat in mare graba? :p
Pai era in masina in fata garii si nu a apucat sa mai coboare ca era semaforul verde, dar sunt sigur ca o sa mai treaca prin gara sa o prinda din toate unghiurile :lol: fosrte frumos lucrat pana acum.
 
graba mare...sa nu il ia la ochi vreun ceferist ca pozeaza :p

restul de poze? :evil: