pregatiri pentru diorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Mc Leod, ie tehnica aplicata anterior, pensulare cu achtung :D
Puiu, iti fac tie ceva cu solzi si turnulete, minarete, tat ce vrei :evil:
 
O zi de lucru si a aparut magazia de marfa de contrabanda:



O placa de acoperis am deformat-o deasupra unui bec de 200W, pentru ca era prea dreapta. Daca depozitul e vechi, rezulta deformari ale structurii din lemn.

Partea dinspre calea ferata:






Fatza de magazia lui Andreiul are elemnte in plus, pe acoperis. Cosul de fum e un stalp de gard zidit in caramida (cel din kit era iexecrabil) si o aerisitoare din capse de librarie :D

 
foarte fain
dar imi permit si eu niste pietricele: desi acoperisul e deformat de timp, scocurile (parca asa le cheama) si burlanele parca sunt prea drepte.... si intregi.
rar mi-a fost dat sa vad o cladire cu acoperis stramb si jghiaburi drepte.
 
deformam si jgheaburili. Brichete ie multe, gaz ard de pomana, asa ca trecem la cald. Ms de sfat, la asta nu m-am gandit. :D
 
Misto cladire, mai lipsesc niste baxuri de tigari din ucraina, numai in primele poze vad si niste soldati...hmmm...n ar fi ceva nou ca ei sa se ocupe de chestii "legale" :lol:
Lasand gluma deoparte, a iesit bine, is curios unde va avea locul pe diorama.
 
ai grija sa nu deformezi jgheaburile si burlanele prea mult,altfel ti se scurge apa in magazie pe marfa de contrabanda :evil:
 
Tot la pregateala de diorama intra si asta:



E o Pecoshenie, made in iengland cu capitala la Inglaterra :D

Castronul invartitor nu ie gata, bibilim vopsele si lipiciuri. Daca are cineva poze clare cu o farfurie Fleischmann, mi-ar fi de mare folos. Multzamiri cu anticipatie de la obi!
 
Am multumit frumos, nenea Cosmin! ai pus pozele alea cu felemeu' acum cand n-am lame? :D

totusi, sa stiti dragi colegi de laser ca si Peco au un raport calitate/pret de zile mari.

etape la castron:



Urmeaza cabina de dush sau ce comenzi bagau aia p'acolo, de ameteau fara alcool :D Cacare cabina nu e in kit, da' ma strofoc sa o construiesc din resturi menajere, cum spunea PDI :cool:

Pe verso, am intarit imbinarile cu Bison si komatex made in HGDan:




trenul de aterizare l-au furat aia negri care put :evil:
 
arata bine castronul de la Peco...intr-un timp il voiam si eu,insa daca tot am gasit pe ebay farfuria de la Flm gata motorizata...nu l-am mai luat.cum il motorizezi?
 
daca imi este permis sa ma bag... baza ceaunului nu ar trebui sa fie din ciment?? adica eu vad chestia asta ca pe un soi de piscina goala in care exista un pod rulant care se invarte ... la tine Master Obi pare metal ... io nu zic decat ca stiu ca tu ai niste praf de nisip excelent din care ar iesi o imitatie de beton no.1

In rest e floare la ureche , da s/ar putea sa te fi grabit cu pictatu, mai tre' puse niste contacte pe sub tigaie http://www.youtube.com/watch?v=dkUcP5tHa60&feature=related
 
Contactele este toate, trecute prin coloana, ca la claxonu' de Moskwich :D
Structura de baza e gata, din resturi de la Kit-uri , e gata si podeaua, dar nu am apucat sa bag poze . Deocamdata cam atat, ca am tras ca nemtii:



Motorizarea este pe cale de aparitie, Dan mi-a dat multe chestii folositoare .
 
cunoscandu'l pe vali, trebuie sa fie lemn de prun! acuma nu sunt 100% sigur dar eu aia spun ca e:D

nenea asta le are rau :D
 
Porumbei ai pacii, cum zicea marius tzeicu, nu ie lemn, ie Komatex.Si e facut dintr-una bucata, asa ca sa ma minunez :D
Cosmin, am o parere foarte proasta despre balsa. Prunul e un Led Zep, balsa e un fel de Savoy :D , daca ma-ntelegi ;-)

Macleod, structura si podeaua cosmeliei nu face parte din Kit, am scris mai la Nord. E superoferta de la io, ca sa ma dau mare in modelism :D
 
obi,pana acum nu am laudat nimic din ce ai facut pt. ca nu am avut loc de altii.acum imi fac curaj si pot spune ca esti tare pocit.pacat ca va strica imaginea ala mic si tampit care taie si impoziteaza tot.ce te faci daca pune impozit la nr. de locomotive detinut ?eu i-as fura broastele testoase si le-as pune tampoane,pluguri si alte cele.sa te vad la lucrarea asta...