Sa construim impreuna H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
A fost o intalnire pe cinste, povestile ei le gasiti aici;
multumim participantilor :aplauze: si altadata sa fie si mai lata. :|

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=134&start=165
 
Va salut cu respect

Pentru ca sunt nou pe acest forum as vrea sa ma ajute si pe mine cineva cu un sfat fata de compatibilitatea sinelor de la producatori in acest sens am observat ca macazele si sinele Bachmann sunt ceva mai ieftine la pret si as vrea sa intreb daca acestea sunt compatibile cu sinele model Piko(scara HO).
In general stiu ca nu e bine sa utilizezi mai multe feluri de sine de la mai multi producatori insa in cazul nostru oare ce riscuri implica combinarea modelelor de sina ?

Multumesc
 
in principiu nu vad motivul pentru care nu ai putea sa combini sine; se practica. Singura "problema" ar putea fi imbinarea dintre sinele cu inaltimi diferite. Dar exista adaptoare; s-au facut pana si adaptoare intre sine profil I si pofil U.
 
Salut,

pe diorama de la Cluj am folosit sine piko, mehano, lima, fleishmann, roco, tillig elite, pilz si peco.

Scuze daca am uitat pe cineva :D

Lasand gluma la o parte, situatia sta asa, daca faci circuite pe covor e recomandat sa folosesti un singur tip de sina, cand faci diorame deja e vorba de altceva, sinele nu vor mai fi demontate, si in plus suntem modelisti si ar trebui sa putem lucra cu sina flexibila si sa putem adapta diverse sine la alte sine, putem macar incerca, experienta se capata in timp :)
 
@Big_boy

daca te uiti la sfaturi practice vei gasii dimensiunile sinelor
vorbesc de inaltime ,acolo vei vedea care modele se potrivesc cu altele
dar dace e sa faci o diorama eu prefer sa fie tot unitar


de ex eu mai aveam nevoie de un macaz/desi aveam o gramada piko nu am montat alta marca si astept pana apare o varianta de a cumpara tot tillig

am vazut in weekend macaz peco :D parca ...defapt sigur tillig elit e celmai ce :p
 
stai linistit ca si eu am o vitrina cu ; Fleischman ,Tillig Normal ,Tilig Elitte (ceva resturi) si Piko la greu inclusiv macaze dkw euri si acuma ma chinui sa scap de ele da nici un furnizor de tillig elitte nu gasesc decat varianta platesti acum primesti cand o veni :-?

si sa stau cu vitrina fara sine parca nu-mi vine :(

la voi e fain ca si club unde vin multi in vizita ..pot vedea la lucru toate sinele ..pot cantari si apoi poti lua usor o decizie ce sa cumperi
 
stie cineva unde e lisrta cu linii si inaltiimi ca nu o gasesc pe forum sa-i raspundem corect la Big_boy
 
10x

deja incepe sa se justifice numele "sa construim impreuna la H0"
gaseste omu detoate aici 8)
 
Da mixu intr-adevar sambata a fost o intalnire ADEVARATA !
Cum ti-am spus si atunci diorama ta arata superb LIVE , in poze mie imi place mai putin :D
Felicitari si spor la lucru :!:
p.s. sper ca :pig: de la erdees vor rezolva si problema mea si atunci voi fi si eu mai mult pe aici :(
@Big_boy cred ca deja multi ti-au raspuns deja , dar hai sa-mi dau si eu cu parerea : daca nu ai bani cumpara PECO , daca ai bani cumpara PECO , daca vrei diorama cumpara PECO , daca vrei sa rulezi trenuri ocazional , pune sinele pe masa si cumpara PECO .
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
va multumesc tuturor pentru sfaturi insa am incercat sa "vad" pe net catalogul PECO si nu am reusit......
De asemenea dintre d-voastra cum ati comandat aceste produse ...direct din strainatate (daca da...cum ati procedat) sau din tara ?

Multumesc
 
de ex eu am luat si din tzara dar doar ce a avut omu pe stoc
restu in concediu prin europa cu un GPS bun am luat toate magazinele din München si am gasit unu mai dotat in shine
de acolo am luat cam tot

tot in sensul de tot ce aveam nevoie dar si tot din magazin
am luat 20 m linie flexibila + 13 macaze si doar 6 servo m
restu din romania am aavut norocu sa gasesc pe stoc.
ca daca dadeam comanda cine stie ce era :roll:
 
un mix cu cateva poze mai de suflet

mai noi



dar si mai vechi



si mi vechi :!:



mai vechi de 3 luni :-|



unii vor zice de ce am pus aceste poze pt ca ele au mai fost expuse
iar eu raspund ..cei care au ochi sa vad sigur vor intelege :(
 



....desi sunt doar cateva locatii mai bine finisate pe diorama sirul de poze ar putea continua
 
Foarte fain!!! Diorama ta este un adevarat exemplu de urmat!
:aplauze: :aplauze: :aplauze:
Data urmatoare, sper sa organizam si la Constructii.
Vom transforma chestia intr-o "petrecere" feroviara, cu :lautar: si multa, multa :cafea: (cafea, suc, sampanie, bere).
 
toate pozele de sus erau stranse pt un anume concurs foto
iar cei deacolo au pus o poza de acu 4 luni ... :( nu intra in discutzie rezolutia si claritatea :roll:
 
Diorama+Nikon+Mixu NOTA 10 :D
Dar am o carcoteala - smocurile alea de iarba dintre sine (Noch) mai tunde-le cu o forfecuta ca sunt prea uniforme toate :D , iar cu prafurile de imbatranire de la noch ia incearca sa le "prafuiesti" asa cu simt in diferite nuante mai maronii , galbui etc ca sa le stompeze "verdele de gazon"