Sa construim impreuna H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Se vede ca nu strici materialu', de la Cluj ma holbez in zare la miniatura de nota 10 cu stelutza!!!
 
@ familaRusu, CornelTT .... si celorlalti le multumesc pt aprecieri
DAR!!!

avand in vedere ca nu era cea mai cea diorama am decis demolarea ei
si incercarea de a recupera maxim din investitie.

@ obiwan chiar am stricat o tona de material din pacate
(linii, iarba, ziduri, pomi ...au intrat pe lista de pirderi)
dar omul din greseli invatza








cred ca si carcotasi din zona au contribuit la decizia de a demola diorama.
ba ca-i carna linia,ba ca-i nerealista nu stiu ce zona ,ba catenara -i curba ....
am citit ultimile pagini de aici

@ gagamitzu citeste ce scriu nu ce vrei sa -ntelegi
am intrebat daca este cineva care poate descrie etapele de realizare a stancilor prin metoda sherveteleleor /ziarelor imbibate in aracet , daca vreau sa vad poze cu diorama ta intru la tine pe link si studiez :-x
am incercat sa pastrez o ordine in pozitionarea pozelor , textelor ...

concluzia dupa aproape 40 de pagini e ca am invatzat cate ceva despre modelism
dar cu greu ne autodepasim , fiecare avem limitele noastre.
Unii se pricep la teraformare altii la partea electrica , altii chiar la automatizare
dar sunt catziva care se stiu chiar la toate :D

Dar oricati bani ai avea talentul nu se cumpara
iar de rabdare nu pot decat sa aprob pe acela ce spunea ca "e o floare rara ce nu creste in gradina oricui"

Nu am avut taria sa fac poze cu diorama in containerul de gunoi :oops:
dar va asigur ca acolo a ajuns

Bafta.
 
Ma gandesc cu groaza ca dupa ce o sa termin diorama ,o sa ma plictisesc de ea si o sa ajunga la tomberon,din fericire mai am foarte mult pana o s-o termin :roll: .
Eu ma numar printre cei care nu ma pricep la teraformare .
Bafta sa ne arati noua schema de diorama. :D
 
Nu am avut rabdare sa citesc 40 de pagini dar cel putin in America dioramele vechi se pot vinde sau schimba. Daca diorama este bine realizata, preturile pot depasi chiar investitia financiara initiala.

Bininteles si complexitatea dioramei conteaza foarte mult si din ce am observat pe forum foarte multa lume realizeaza diorame foarte frumoase, chiar excelente, dar de o complexitate mai redusa decat cea de peste ocean (este oarecum de asteptat deoarece si bugetele sunt romanesti :()
 
:D Si daca si la urmatoarea apar carcotasi, ce vei face? Parerea mea era ca trebuia sa incerci sa o dai macar ca placa, cu iarba si linii. Mai recuperai din paguba. De vandut nu cred ca se pune problema la asa ceva. Cine nu are isi face daca ii place. Spor la urmatoarea, acuma ai trecut de faza cu practica, ai invatzat din greselile tale si sper ca asta noua sa-ti iasa cum vrei tu. Desi eu nu recomand hartia cu aracet ci fasa gipsata. :p
 
cu fasa ghipsata nu reusesti sa faci colturi asa cum faci cu hartia imbibata in aracet...

cateva sfaturi de la mine pentru mixu....hartia (de la imprimanta,ziare etc) ,cocolosita si apoi lipita pe diorama,stropita cu aracet diluat (jumi-juma),apoi vopsita ,imita numai bine stanca.
servetelele cu aracet,puse pe o structura prealabil pregatita (retea din plastic,metalica-desi nu recomand,ca lucreaza cu timpul) pentru a forma "colturi" dupa aplicare si vopsite corespunzator,rezultand stanci sau pereti stancosi...
 
:D La un tub de spuma poliuretanica de cea mai chioara te-ai gandit? In banii de plasa?
Se sculpteaza bine, e usoara, copacii stau bine infipti.Odata uscata nu mai lucreaza in timp. Din aia daca rupi bucati sau o tai cum vrei tu , dupa ce pui fasa ies nicte colturi de nici nu te astepti. Poti vizualiza ce o sa iasain felul urmator: pui servetele subtiri pe spuma si uzi cu o pompa cu apa.Ele iau formele spumei si iti arata daca e ok sau mai trebuie sa tai din spuma :p. Mie mi-a placut fasa pt ca se coloreaza prin impregnare. Aracetul trebuie vosit cu o droaie de nuante, se complica un pic. plus ca intra vopsea mai multa, ca ala nu absoarbe nimic. Da e la fel cu proverbul: 100 de case 100 de obiceiuri. Important e sa iasa ce vrea mixu si in bugetul alocat. Si Woodlandul recomanda cocoloase de ziare, cu 2 straturi de fasa pe ele. Mie nu mi-a placut pt ca nu stau copacii prea bine in ziare, chiar lipiti. :|
 
gamitzu a spus:
:D La un tub de spuma poliuretanica de cea mai chioara te-ai gandit? In banii de plasa?.... Aracetul trebuie vosit cu o droaie de nuante, se complica un pic. plus ca intra vopsea mai multa, ca ala nu absoarbe nimic...

merge si spuma.
oricare din metodele aplicate,vopsirea se face cam la fel,ori simpla (strat de baza negru si "sters" cu pensula uscata cu nuante de gri),ori complicata,cu diferite nuante diluate,aplicate cu timp mare de uscare intre ele.servetelul ia forma bazei pe care se aplica :wink: ,de accea spuneam ca baza trebuie preparata conform...iar daca aracetul nu absoarbe vopseaua e un avantaj,intra mai putina si nu mai multa.insa vorbim de cantitati infime si nu de scoruri industriale :p

polistirenul extrudat,"cioplit" cum trebuie,este numai bun pentru stanci si absoarbe bine vopseaua,fiind poros...
 
DECI IN CONCLUZIE :) la concluzie

eu doream sa am mai multe faze legate de constructia dioramei deschise clar in succesiunea constructiei (si daca nu erau in ordine sa se vada consecintele ..ex catenara pusa dupa terasament)

dar hai sa enumeram greshelile dioramei (pt satisfactia carcotasilor)


1 blatul prea greu nu permite imbinarea prea buna a liniilor
dimensiune prea mare greu de manevrat in apartament

2 blatul prea gros aprox 3,5 cm nu permite servomecanismului sa mute macazul bine la suprafatza

3 macaze amplasate in zone greu accesibile greu de facut service

4 imbinarile liniilor (taiate cu tzvicul nu cu freza si pilite ulterior slabesc clipsurile de imbinare)

5 catenara e pusa rar si inegal fatza de sol deshi merge pantograful nu pare real acesta deschhizinduse de la 1 la aprox 2,5 cm

6 pereti din piatra erau de calitate medie (desen in profunzime ff mica )

7 ...

acestea -s doar cateva motive ce le aminteesc repede aici si nu au fost dezbatute
de aceea ziceam ca la un subiect despre constructia unei diorame ar trebui sa fie facut pe capitole clare bine determinate


1 proiectul
2 realizarea blatului
3 pozitionarea sinei
4 pozitionarea mecanismelor
5 legatul firelor
6 realizarea panoului de comanda
7 catenara
8 semnale din zona liniilor
9 terasament
11 iarba pomi .....

si fiecare punct dezbatut clar cu exemple DAR nu cu doua...zeci poze puse aiurea
si zis " HA VA PLACE ASTA DA PEISAJ " ci aratat in poze

stanca ne vopsita 2 3 poze
stanca neagra, primul strat gri ...
montarea ei in peisaj
wederingu aplicat ,iarba ....
 
Prietene mare dreptate ai.
Eu la inceput nu am ascultat sfaturile celor cu experienta si find un om mai grabit de fel si nu prea am rabdare m-am cam ars ,nu e bine asa :-?
Povestea;
Am cumparat pe graba sine piko nici una flexibila ,taiate cu flexu :D ,
puse pe graba ,avand accesul decat prin fata dioramei ,avand 114kg ,acum am 92 :D ,m-am chinuit si am facut asta:

Mi-am dat seama ca nu-mi place traseul e prea mic :(
Si tot nu am ascultat si m-am gandit sa fac un depou ,si sa maresc cu 2 metri spatiu ,adica sa iau din uscatoria sotiei :evil: alta prostie :x :
Atunci mi-am dat seama ca trebuie sa ascult sfaturile celor cu experienta in domeniu :oops: .am cautat pe internet un program bun de proiectare ,am cumparat licenta si a iesit asta:

Spatiul l-am termoizolat si hidroizolat,l-am ventilat mecanic ,merg ventilatoarele 2 ore stau 4 unul scoate aer altul baga ,prin tubulaturi , si am desfintat uscatoria sa am loc pe toate partile dioramei,si m-am apucat de stricat si construit :roll: ;


[Si dupa ceva munca printre picaturi seara ,am reusit sa montez linile ,finalizarea in urmatorul cincinal ca nu e bine sa te grabesti :-?

Cam asta e poveste deci trebe sa avem rabdare sa te informezi si,
IN PRIMUL RAND SA NU TE GRABESTI :-?
va doresc la toti spor la trenulit :D
 
@budy

Pt inceput pare destul de ok planul tau de diorama. Nu arat chiar profesional,dar poate fii usor transpus in ceva cat mai aproape de dioramele profesionale

Daca doresti deschide topic,ca sa nu poluam cu discutii offtopic, threadu lu mixu

Peace all!!!
 
Mixu
Nu pot sa-ti spun decat ca acum la mine in beci sunt doar cutii , placi de osb si resturi din ......... sti tu ce ca am invartit impreuna trenulete pe ea.
Am facut o ultima poza inainte sa ma apuc de demontat, sincer am oftat, si tine cont ca personal este a 4-a diorama facuta de mine pentru mine , si am zis ca recuperez ce pot recupera , le pun frumos in cutii si cand o sa am timp reiau totul de la ZERO dar pe module.

Asa ca fruntea sus ca nu esti singurul care a demolat totul , aici pe forum a dat startul Gam3,deci ......
Invatam ....invatam.....invatam..... :p
 
vad ca toti credeti ca voi continua cu acest hobby desi nu am spus nicaieri asaceva , dar parca nu as vrea sa inchid etapa asta ci sa continui tot aici ... si daca ar fi sa aleg tot aceeasi schema de diorama as construiio dar tzinand cont de greshelile anterioare

primul lucru as schimba numele garii din "Razboieni" in "CORLATE"
desi va fi aceeasi cladire :p
evident pt a nu mai spune nimeni ca asaceva nu exista in realitate
la corlate dupa cum vedeti totul e posibil



@ budy pune pozele una linga alta 4 , 5 buc nu vrau sa am multe pagini
numa ce am facut observatie unui alt coleg ca face dezordine aici
multumesc de intelegere si pt pozele expuse
 
daca tot e vremea de facut diorame


segmente construite la Arad in perioada 5 - 25 ianuarie 2011
 
traseu 1 si 2 & panou de comanda



primii pasi



teste de amplasament cladiri



papuci pt contacte / macaze restaurate



nivelul 1 faza initiala



nivelu 1 pusa pluta si legate firele







inceput nivelul 2



polistiren





desi mai mare nu incape nici gara nici ultima linie



nu incape nici depoul


catenara & semnale






pomi 1(jordan)


ziduri pereti



alte piese, recuperate butoane mufe cabluri ...



prima iarba




scaune in loc de bancutze



oameni










putin confuz







iarba multa iarba



aproape gata



teste faler & linii



iar iarba











 
Esti multumit de functionarea motoarelor de la semnale ? Se misca lent sau sunt electromagneti si cupleza repede ca la macaz ?
 
momentan nu sunt legate dar te asigur ca se misca lent ,stiu de randul trecutm...
( problema lor a motoarelor e ca nu prea au fortza / daca te gandesti sa le folosesti la ceva special )
 
Tot pentru semnale cu brat vreau sa le iau, insa deocamdata imi fac planuri financiare :D ca la cat e un motor dinala trebuie planificate cheltuielile. ;-)