Sa construim impreuna H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Pare sau nu, devine cam complicat. Trebuie limitata cursa la N, e necesar sa misti doar 4 mm tija, in plus servoul are nevoie de un montaj de comanda care trebuie facut (nu digital)... trebuie limitata cursa servoului si trebuie eventual sa ii faci si un contact cu releu pentru a putea face un bloc de franare.... actionarea viessman vine gata facuta...dar parca e cam scumpa.
 
Stai linistit ca si eu din 14 semnale , unu e rupt si doua sunt incomplete si incerc sa le rezolv tot asa cu diverse servouri.
Partea faina e ca cele doua incomplete am reushit sa le iau la wiena ca piese de schimb cu 5 euro (o punga ce continea o carcasa de masina 5-7 stilpi de catenara ,un stalp mare de catenara sau un semnal cu brat + diverse accesorii) , asa ca am luat 5 pungi din care m scos :
un set de stalpi ce sustine catenara peste 4 -5 linii doua semnale fara motoras
piese de schimb la ce am avut lipsa la restu semnalelor , o bariera + piese de schimb la restu barierelor si 18 stalpi de catenara clasici fara talpa totul la 25 euro

Dar de diorma ,traseu peisaj nu comenteaza nimeni nimika aici ??!!! :!: :!: :!:
 
Salut,

fata de ultima diorama, aici vrei sa faci apa?



in stanga si dreapta te legi la alta diorama?

 
scaunele sunt din vagoane dezmembrate / incomplete

urmeaza sa torn si apa ,dar mai intai trebuie amplasati pescarii facut un ponton
pt barcute si mai astept ceva animalute(pasari)ratze lebede ....

gara e facuta si pt expo ,se vor lega probabil modulele defapt segmente de expo in stanga si dreapta car vor duce la standardul romanesc :D

in stanga si dreapt garii vor venii pomi cu tulpina mai groasa ,mai aratosi ..tot la capitolul detalii

momentan mai trag fire , curat macaze pt buna functionare a ovalelor
 
mi se pare un pic "trasa de par" treaba cu apa :roll:

ideea cu modulele ce vor integra diorama in standardul romanesc,mi se pare foarte originala... :)
 
banuiesc ca ceea ce vrea cosmin sa spuna este ca....pe linga gara nu prea merge apa...de orice fel ar fi ea...poate numai in cazuri de inundatii...
eu sincer nu prea am vazut o gara serioasa linga riu, fluviu sau lac...
parerea mea!!!
dar oricum felicitari pt realizare!!!
 
intrebari:
- cat tip a durat ctitoria?
- detalii constructive! imi place solul din paduce, cum a fost facut?
 
Gara si Halta Sinaia e un exemplu,dar mai sunt si pe dumul Arad Deva (Zam Toc ....) nu sunt drepte ci in curba dar sunt aproape de apa

eu am ales sa dau perspectiva dioramei am planul - 1 0 1 2
-1 apa
0 gara
1 podul
2 deal

avand in vedere ca privim doar latura dioramei cred ca e important sa nu fie o chestie plata

in plus ce nu-mi place la alte diorame ( am mai spus si in primele pagini ) este latura laterala cu scandura inalta de 10 cm sa o numim structura
aici am mascat structura cu apa

in plus am mai tras si eu cu ochiul la altii cu diorame celebre si premiate care au aceeasi planuri - 1 0 1 si canalizeaza privirea doar dintrun singur sens limitand celelalte 3 laturi cu diverse chestii
 
foarte frumos .i-mi place mult ce ai reusit sa faci pana acum . abia astept sa o vad terminata. ce procedeu ai folosit la pus iarba? felicitari pentru ceea ce a iesit
 
Da pietrisu e de acvariu cu aroma de sare de lamaie pt broaste tzestoase
+ oxid de fier roshu si negru

AVEM CURENT ...se populeaza zona :))