Stiri

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Si altii au mai inchis liniile dar parca nu au demolat, asa la greu. Stiti, cam cum sint garile pozate de mine.

http://trainsoublies.uniterre.com/page2/&thisy=&thism=&thisd=
 
Iar pe ProTv duminica seara la Romania, te iubesc! emisiunea va fi despre trenuri. Astept cu interes emisiunea, am o parere buna despre ea si sper sa fie la fel si dupa
Bine ar fi ca dupa aceste reportaje...sa se si faca efectiv ceva...:roll: Din pacate se pare ca la noi insa mergem dupa dictonul::|
"Cainii latra...caravana trece..." :(
Au mai fost reportaje care au tras cate un semnal de alarma insa din pacate rezultatele au fost "zero"(sau aproape...) :(
 
unu`

<t>Pai doar se stie ca asa va fii ... daca iar se filmeaza in tren se vor lua controlorii de ei ... iar daca vor incerca la ministru va fii o usa greu de deschis ... ca si in alte editii ... gasesc ei pe careva sa`l bage la inaintare ...</t>
 
CFR implementeaza o retea de transport feroviar intraurban in zona Bucuresti. Primele trasee in 2012

Compania CFR SA a inceput lucrarile la o retea de transport feroviar in zona Bucuresti - Ilfov, cu conexiuni la statiile de metrou si RATB, care sa asigure legaturi atat intre anumite puncte din Capitala cat si spre localitati limitrofe.

http://www.finantistii.ro/transporturi-infrastructura/cfr-implementeaza-o-retea-de-transport-feroviar-intraurban-in-zona-bucuresti-primele-trasee-in-2012-71805/

-----------------------------------------------------------------------------------

Capitala va avea din acest an o centur?? feroviar?? func?ional??. CFR a finalizat în mare parte lucr??rile la calea ferat?? ?i la liniile electrice, iar momentan se lucreaz?? la reabilitarea sta?iilor. Directorul Autorit???ii Metropolitane de Transport, Adrian Cri?, spune c?? centura va fi deschis?? etapizat înc?? din acest an, iar pe traseul acesteia vor fi introduse mijloace de transport în comun care vor face leg??tura cu sta?iile RATB ?i de metrou.

ââ????E aproape finalizat??. S-au realizat lucr??rile la calea ferat?? ?i la liniile electrice, iar acum se lucreaz?? îndeosebi la sta?ii. Centura feroviar?? va putea fi deschis?? începnd din acest an, dar etapizat. Vom pune în func?iune la început sta?iile care favorizeaz?? transportul de c??l??tori. Pe viitor avem în vedere ?i amenajarea unor parc??ri în zona sta?iilorââ??, a precizat pentru B365.ro, Adrian Cri?, Directorul Autorit???ii Metropolitane de Transport Bucure?ti.

http://b365.realitatea.net/news/trenul-urban-al-capitalei-pe-centura-va-functiona-din-2012-vezi-statiile/


Nu sunt din Bucuresti, nu stiu care e situatia pe teren, chiar sunt curis daca e asa cum se zice mai sus.
 
Anul asta e an electoral si se vor zice multe; sa vedem si cate se vor realiza.
M-am uitat pe harta si pare destul de ineficient, ar trebui penetrat mult mai mult cu cale ferata gen TER cat mai inspre centrul bucurestiului (vezi parisul unde rer-ul circula la concurenta cu metroul, ce-i drept cu statii mult mai rasfirate si fara a avea o acoperire chiar asa de densa; dar clar mult mai buna decat se planuieste la noi).
Ma rog, macar se misca ceva (sau se anunta ca se misca). Asteptam si vedem ...
 
care vreti voi ....

<r>Am auzit si eu de acest tren urban.... parerea mea e una singura .. orice investitie trebuie facuta cu cap .. nu cu hei rup`ul ca vin alegerile ... la cum il stiu pe Oprescu .. daca el e in spatele acestui proiect se va face .. chiar daca se va plati de 10 ori mai mult decat zice el .. aici sa vedem care va fii metoda de plata a biletelor si unde anume vor fii amplasate statiile ...m`as bucura sa pot lasa mashina intr`o parcare la intrare in Bucuresti si sa o iau de acolo la sfarsit de saptamana ... ar fii cea mai tare chestie ... sper sa u visez..<E>:)</E></r>
 
Dac?? aceste trenuri vor func?iona dup?? dorin?a lui Adrian Cri?, prima decizie va fi tragerea la gard ?i casarea a 25% din parcul circulant, dup?? cum a f??cut cu autobuzele RATB.
în rest, e acela?i proiect adus în discu?ie ?i la ultimele alegeri ?i modificat pu?in, s?? par?? mai atr??g??tor. Nu mai zic c?? nici candida?ii la prim??ria Bucure?tiului nu au nimic în comun cu transportul... Oprescu nu a f??cut nimic pentru ,,am??râ?ii ??ia de merg cu tramvaiu'" (exprimare oficial??), Prigoan?? o ?inea sus ?i tare acum câ?iva ani c?? rimul lucru pe care îl face e s?? desfiin?eze tramvaiele ?i troleibuzele din ora? ca s?? l??rgeasc?? str??zile, iar Iri habar nu are cum e s?? nu Maybach (sau ce o avea el). Singurul care are câteva cuvinte despre favorizarea transportului în comun în program e Nicu?or Dan, îns?? el nu e membru în niciun partid ?i nici nu are înc?? semn??turile pentru depunere a candidaturii... oricum, are ?anse destul de reduse la prim??rie.
S?? privim ?i la MT... bun, s?? zicem c?? va câ?tiga USL alegerile parlamentare ?i schimba guvernul. A?a c?? ne vom trezi ori cu Mitrea (care era pre?edintele asocia?iei ?oferilor sau ceva de genu') ori cu Orban (care cânt?? frumos... dar nici el nu prea a f??cut mare lucru), deci nici din partea asta nu cred c?? va exista voin???.
Concluzie: campanie electoral?? tipic??.
 
Ce am zis eu cu emisiunea Romania Te iubesc ? Am avut dreptate ... au batut la usile ministerului .. dar de data asta nici macar nu au avut bunul simt sa raspunda sau sa trimeata pe cineva.Au distrus tot .. auzi .. sa vinzi la fier vechi singurul tren sanitar din Europa.. 18 vagoane...HUOOO!!! teren la Sinaia in centrul statiunii cu 30 de euro/mp... sa executi silit Astoria pentru 17500 de dolari... cine dreaq i`a pus pe fomalaii ashtia acolo .. shi mai zicem ca primarii ne fura... Doamne fereste`ne de mai rau !!!Imi pare rau ca traiesc aceste vremuri ...HUOO!!
 
Cic??:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12071566-seful-ferrari-lanseaza-28-aprilie-prima-linie-privata-europeana-trenuri-mare-viteza.htm

Uau!
 
Pân?? nu face presa scandal, nu se sesizeaz?? nimeni.
Amu, dup?? ploaie, chepeneag.

http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-12079526-ministrul-transporturilor-cerut-audit-intern-societatea-feroviara-turism.htm
 
O intrebare de "semantica" feroviara, ca vad ca am niste dubii si wikipedia pare sa zica altceva decat credeam eu.
Se foloseste termenul de locomotiva atunci cand e un ansamblu de sine statator (fara pasageri)? Atunci in cazul EMU/DMU cum se numesc capetele ?
Si ca sa fie si mai interesant, sa luam cazul ICE-urilor.
ICE1 - 2 locomotive la capete
ICE2 - locomotiva si vagon cu post de conducere
ICE3 - deja intra in categoria EMU ?
 
Nimic nou sub soare....

http://www.adevarul.ro/financiar/Cati-romani-circulat-inceputul-anului_0_689331437.html

Te mai miri de ce au probleme companiile de transport calatori...
 
Cu ocazia zilei muncii, Electroputere a mai disponibilizat 350 de angaja?i. Mai e pu?in ?i nu mai au ce disponibiliza.
Al?ii se joac?? de-a trenurile...

http://englishrussia.com/2012/04/30/new-trains-for-moscow-and-eastern-europe/

E.
 
Azi diminea?a la radio...

Cic?? s-a demarat proiectul transfrontalier RO-Hu de refacere a c??ii ferate desfin?ate de peste 95 de ani din motive politice dintre Toboliu (BH) ?i Körösnagyhars??Â?ny (Bihar).
S-a t??iat panglica, Eu ne d?? 650 mii de iuroi, noi punem 280 mie, HU pune 280 mii.

Este vorba de refacerea infrastructurii pe o distan??? de aprox 4.000 metri. A mai r??mas din ea numai ceva resturi de terasament, restul ploile ?i localnicii au f??cut disp??rut. Cic?? localnicii dintr-o parte ?i alta a frontierei sunt ferici?i c?? va merge trenul pe la ei.

Acum cei de pe aproape pot confirma/infirma ?tirea. S-au apucat într-adev??r de lucr??ri, sau e vorba de faimosul an 2012 (an electoral)

E.
 
Moc??ni?a a circulat din nou la Moldovi?a, în minivacan???<i></i>

Moc??ni?a din comuna sucevean?? Moldovi?a a ââ???žgâfâitââ?? din nou în perioada 28 aprilie ââ??â?? 1 mai, pe singura linie cu ecartament îngust func?ional?? în Bucovina.

Trenul a constituit un punct de atrac?ie pentru turi?tii care au venit s?? petreac?? minivacan?a de 1 Mai în Bucovina. B??trânul tren a plecat din Moldovi?a la orele 11,00 ?i 15,00 ?i a parcurs distan?a de 11 kilometri într-o or??, de la Moldovi?a pân?? la Argel ââ??â?? Zigreva, având ?i cinci halte: Râ?ca, Gura Timotei, Lungule?, Gura Lobina, Casa de Vân??toare-Ra?covei. Pre?ul unui bilet a fost de 10 lei pentru copiii între 6 ?i 16 ani ?i 20 lei pentru adul?i.

http://www.monitorulsv.ro/Local/2012-05-03/Mocanita-a-circulat-din-nou-la-Moldovita-in-minivacanta
 
http://www.gandul.info/news/accident-grav-de-tramvai-la-lujerului-patru-tramvaie-s-au-ciocnit-in-pasaj-breaking-news-9611185

nu vreau sa fac misto de accident (pentru ca unii oameni au fost raniti, unii chiar destul de grav), dar parca vad un film cu prosti; mi se pare inadmisibil ca 4 (PATRU!!!) tramvaie sa se ciocneasca unul dupa altul (hai, accidente se mai intampla, am mai auzit de carambol pe autostrada unde din pacate e perfect normal, ca vitezele sunt mari; dar carambol cu tramvaie ... asta e ceva nou cu siguranta)

nu mai zic de profesionalismul jurnalistilor si titlurile de prin ziare, ca deja am citit vreo 3 variante de stiri care se bat cap in cap (nu mai dau linkul pe hotnews ca aia nici macar nu stiu sa numere tramvaiele)
 
Iar se scumpe?te motorina pe la Cluj:

http://www.ziare.com/stiri/tren/tren-deraiat-in-judetul-brasov-1166419
 
nu doar la cluj, ci in toata tara, ca la noi daca gasim cel mai mic motiv de scumpit o facem
parca vad ca si petrom o sa adauge 'taxa de nesiguranta ferioviara', desi parca ei transporta doar cu autocisterna, dar deh, asa e trendul

si intre timp cica a luat de dimineata foc (sau mai bine zis a scos fum) un vagon de metrou in statia mihai bravu; cred ca era un IVA saracu, inca un motiv in plus sa arunce istoria direct la fier vechi; nu mai pun link ca deja e 'inca o stire normala' in tarisoara noastra