Stiri

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Din gara Balotesti spre aeroport e linia ce duce la rezervoarele de combustibil (la nord de strada Aurel Vlaicu). Intr-un kilometru maxim se poate ajunge sub aerogara.
 
Trebuie o minima vointa de a face ceva bun, ceea ce in romania lipseste.
Daca tot vorbeam de frankfurt, imi aduc aminte ca acolo langa aeroport erau 2 gari, una numai de ice-uri, una de locale. Nu mai stiu sigur daca era si metrou (sau ma rog, ce aveau ei acolo ...)
In mod normal ar trebui sa pui aeroportul pe macar o magistrala principala de cale ferata (daca vrei sa zici ca faci o treaba "nemteasca"). Dar macar metrou sau tren sa faca, sa nu fii nevoit sa schimbi jde mijloace de transport ca sa ajungi la aeroport.
Oricum, vorbind si de aeroport, vai de mama lui de aeroport, americanu ar zice ca e aeroport de tara. Ultima data cand am fost acolo nu am gasit loc in parcare, iar in sala de asteptare nu aveai loc sa arunci un ac. Daca tot avem mama lui de aeroport, macar sa programeze sosirile mai cu cap, ca la mai mult de 3 avioane aterizate pe interval deja se da totul peste cap ...
 
S-a intamplat in Stockholm la ora locala 02:30!
http://www.dn.se/sthlm/ursparning-pa-saltsjobanan--en-skadad
Responsabil cu accidentul se pare ca este o femeie care facea curatenie.Cum o fi sa te trezesti cu trenul in sufragerie ? :D
 
@dantm: In tarile germanice exista aproape o cultura din a pastra vechile cladiri care au adapostit fabrici si silozuri in locuinte sau cladiri cu destinatie schimbata. In felul; acesta se conserva istoria...
 
responsabilul cu accidentul este un hot de trenuri (sau hoata, nu mi-am dat seama din traducere). Nu se stie de ce au furat trenul si au depasit bump-ul de final de linie si l-au depasit cu 50 m, intrand in cladire.

Toti au fost evacuati din cladire pentru ca s epresupune ca se va prabusi o parte din cladire dupa ce scot trenul
 
Nu se stie daca e "hoata"sau accident pentru ca persoana cu pricina e la spital in stare grava din spusele politiei.S-au mai intamplat astfel de lucruri @bogdanra si ziaristii au spus la fel,hot sau hoata de trenuri si de fapt a fost pur accident.
 
http://www.digi24.ro/stire/De-ce-face-trenul-cinci-ore-pe-ruta-Bucuresti-Constanta-si-care-a-fost-momentul-0-al-declinului-CFR_72977

Deutsche Bahn un concurent pentru C.F.R. Calatori 8)
 
http://adevarul.ro/news/eveniment/un-tren-calatori-deraiat-fetesti-lovit-betoniera-1_50f7d100dc344dc20246e07c/index.html
:(
 
Directorul "istoric" de la CFR Calatori a fost demis.

"Ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu l-a demis in aceasta dimineata din functia de director general al CFR Calatori pe Stefan Roseanu, in locul acestuia numindu-l pe directorul general adjunct al companiei si fost sef al regionalei CFR Iasi, Valentin Dorobantu. "Am fost chemat la cabinetul ministrului unde mi s-a inmanat Ordinul privind revocarea numirii in functie. Prefer sa-l las pe domnul ministru sa ofere motivele care au stat la baza deciziei sale", a declarat Roseanu intr-o interventie telefonica la un post de televiziune

In spatele acestei decizii a stat ar fi putu sta greva de marti, insa pana la ora redactarii acestui articol nu a existat o pozitie oficiala a Ministerului Transporturilor.

Absolvent al Facultatii de Istorie al Universitatii Bucuresti, Ro?eanu a fost numit director general la CFR C??l??tori in iunie 2012. In perioada 2007-2012, Stefan Ro?eanu a fost secretar general al Asocia?iei Industriei Feroviare din România (AIF).
"
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-14022552-directorul-general-cfr-calatori-fost-demis.htm
 
sogard_2003 a spus:
E de bine sau de rau ?

Tinand cont de faptul caci managementul CFR a considerat ca salariile nu sunt prioritatea nr.1 pentru care trebuiesc orientate anumite sume din fondul CFR, demiterea, mi se pare o decizie pertinenta si normala! Eu ca patron/stat ar trebui -de-altfel este un lucru normal- sa consider ca salariul este una din prioritatile companiei/firmei pe care o detin! Oamenii aia au familii, datorii ( lasam la o parte datoriile obtinute la centre comerciale) la utilitati, chirii, etc. Nu te poti juca cu soarta lor pe principiul,...,,lasa ma ca pot rabda si cateva zile"! Nu pot rabda! Cateva zile pentru ei se reflecta in PENALITATI! Dobanzile zilnice ale sumelor stranse de banci sau de companie in cele cateva zile este de ordinul zecilor sau sutelor de milioane!! Asa ca nu este corect acest joc: sufar eu ca muncitor cateva zile, pentru cativa poli care ti se adauga tie -ca si companie sau patron- in zilele mele de suferinta! Iar mie mi se adauga la datoriile scadente, penalitati si alte sanctiuni! Mereu au de suferit cei de jos! In schimb stabii CFR si ai MT-ului beneficiaza de cele mai de lux conditii! Capitalism-capitalism, dar,...nici in halul asta!!!...Parerea mea!!!