Vagoane de marfa istorice CFR

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
posibil, insa pe acoperis pare sa aiba ceva in plus ( o dublura din tabla, pentru a proteja de razele soarelui ?) fata de vagoanele fotografiate de dan.
 
E acelasi tip de vagon refrigerent produs de Astra, numai ca seriile vechi nu aveau doar "invartitoarele" alea pe plafon. Asa cum puteti vedea pe prima pagina a acestui subiect, in pozele puse de Gam3, vagoanele refrigerente aveau o dublura a plafonului pentru a proteja caroseria de efectele soarelui.
 
victorian a spus:
Minunate poze, Catalin si Florin!
Cine se incumeta sa le faca, la scara H0 sau N? ;-)

Uite ca se incumeta cineva sa faca vagoane tip Rfwc, la H0 si la N.



Vagonul real a fost un Ths42 care a circulat in anii 1950 usor modificat (cu trapa centrala la acoperis eliminata si 8 aeratoare Flettner).
Vagoanele provenite din captura au fost inmatriculate cu 7 cifre din cauza situatiei lor neclarificate dupa tratatul de pace de la Paris din 1947 in format CFR Romania Xxxxx 3 xxx xxx.

Va urma.
 
Parca am mai vazut poza asta undeva... :lol:

De mentionat de asemenea ca si dupa 1947 vagonul in cauza a ramas inmatriculat ca Rfwc 3 xxx xxx (documentat de imagini din epoca) si nu a fost marcat nici cu sigla RIV si nici MC, ca multe alte vagoane de captura.

Aeratoarele Flettner (ceea-ce Catalin numea "invartitori" mai sus) sunt identice cu cele de pe vagoanele de constructie Astra si Gh. Dimitrov / Flamura Rosie / UVA si au fost probabil montate la prima RP a vagonului dupa inmatricularea la CFR.
De ce a fost eliminata trapa centrala la model e clar - ca sa fie in conformitate cu originalul :D - insa la vagonul real nu stiu.
 
Are cineva o poza mai veche cu aceast vagon? Inainte ca scandurile sa ajunga in soba.



E in Huedin.
 
ia te uita, un fost italian cu cabina de franar!

nu sunt insa convins ca a avut "scanduri" ci mai degraba placi de PFL sau carton presat, pare un model mai recent de dupa 1938...
 
Salut,
din p??cate, în pozele tale nu apare "italianul", cele dou?? vagoane închise sunt de alt?? provenien??? (ultimul e cu sigurant?? un G unguresc).
Am trecut ?i eu pe acolo pe la sfîr?itul lui martie:


Epava cu acoperi? ascu?it era cam în aceea?i stare ca în pozele lui Gam3:

 
...in prima poza, stanga, apare vagonul...
Multumesc Tudor si Floo. Pentru mine (si nu mi-e rusine sa o recunosc) este prima dovada reala ca acest vagon a existat in Romania !
 
buna,

da, "italianul" se vedea putin si in prima poza a lui Tudor. Celelalte doua vagoane sunt un Gfv ex-MAV sau Südbahn si un Gfv de productie Astra din anii 1930.

in ceea-ce priveste "italianul", ar fi interesant daca cineva ar putea "dezgropa" si poza sasiul sau - macar sa stim daca a fost inmatriculat la CFR "regular" cu 6 cifre sau ca vagon de provenienta nedefinita cu 7 cifre...

@catalin, vagoane italienesti in Romania mai apar prin poze din anii 1960, insa niciodata nu am vazut si imatricularea lor - cum au circulat si la JDZ/JZ, MAV, PKP, DR(Ost), orice este posibil.
 
Salut Horia,
vagonul se prezint?? în halul urm??tor:

îi cam lipsesc lonjeroanele...
Pe poart?? era lac??t. în incint??, "cineva" l??tra prietenos :D
Oricum, a? mai face o încercare s?? ajung în zon??, m??car pentru Gfv-uri, care înc?? stau pe ro?i.
 
@Floo
2 zile la rand am vrut sa merg pana la Huedin si Baciu Triaj sa pozez cum trebuie vagoanele, din pacate canicula a avut alte planuri cu mine. Poate ajungi mai repede decat mine la Baciu sa pozezi cele 2 epave de vagoane de calatori, cel mai interesant fiind fostul vagon de turism tip Hecht exPKP cu nr actual 80 53 97-20 044-7 UWDP.

2 vagoane surprine de Florinn in gara Cluj Napoca in anul 2006.



Cel putin 1 vagon a fost in trenul de interventie TC - Sectia TC I.Bucuresti. Era inmatriculat ca C.F.R. X1752 fost WDP 994104.

L.E.
Daca pe sasiul "italianului" este alta serie decat X4342 atunci avem cel putin 2 vagoane in parcul CFR.
 
Florine, stai asa.
Cel putin 1 vagon a fost in trenul de interventie TC - Sectia TC I.Bucuresti. Era inmatriculat ca C.F.R. X1752 fost WDP 994104.

vagonul asta il cunoastem. a fost fotografiat de un prieten din Austria in vacanta in Romania, in 1968, si in afara starii evident mult mai bune nu arata prea diferit de fotografia lui Florinn - o adevarata "casa bunicii scufitei rosii" pe roti.

daca vagoanele astea mai exista si azi, pe de o parte ar fi un miracol si pe de alta ar fi vorba de vagoane cu o varsta cam de 150 de ani - adevarate Matusalem ale cailor ferate (actualmente) romane.

Later Edit: la fel de interesant si Gs Gattungsbezirk Oppeln de alaturi, ex-DRB. nu are decat cam 70 de ani, insa este si el o raritate.
 
Nu e nici o problema.Intre timp am sa postez si restul de poze din colectia foto dupa ultimul recensamant.

Bacau 2010:





Campulung Moldovenesc 2010:



Depou Iasi 2010:






Iasi 2007:



Iasi 2009,acelasi vagon de mai sus acum doar sasiul:



Podu Olt 2009:



Mestecanis 2009:



Vama 2009:











Si presupun ca o garnitura PSI nu? Baciu Triaj 2009



@Gam3: Presupun ca presupun ca ala e Hecht-ul exPKP nu?
 
da, acela este Hecht-ul polonez fost la CFR VT 00xx.

interesant de asemenea si fostul vagon de coletarie pe 2 osii din Vama.
 
ce fain ar fi daca ar mai exista, Florine.

anunt in ziar:

"un domiciliu exceptional pentru clubul dvs. de modelism, sau o locuinta exceptionala de gradina!

vindem un vagon complet de marfa construit in perioada 1855-1870, complet, cu toate elementele metalice originale, de restaurat. contact la telefon cutare..."

visez, nu-i asa? :twisted:
 
In colectia de poze de mai jos, apare un vagon italian.Asa cum zice Horia, inmatricularea este o enigma.

http://myweb.tiscali.co.uk/davidelement/rogerdhawkinsrailwayromania1968.htm

(vezi imaginea cu 324.616 la Oradea, 1968)