Caile Ferate "La Ursu"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
?tiu c? m? tot repet, dar odat? ?i odat? tot voi construi o dioram? MPU, cu curbe de la R2 Fleischmann în sus (ca s? poat? rula toate locomotivele pe toate liniile), în form? de L (ca s? coteasc? toate trenurile ?i spre stânga ?i spre dreapta), cu dou? triaje înc?p?toare (unul pentru locomotive ?i unul pentru vagoane), cu ceva cl?diri, teraformare, tuneluri, poduri etc.
Poate c? diorama va fi modular?, dar un lucru este sigur: NU va fi montabil?/demontabil?!
 
Ultima editare:
în urm?toarea filmare de pe Youtube apar dou? splendide locomotive cu abur, anume 03.1010 (cu care chiar am c?l?torit un pic înainte-înapoi la Steam Grand Prix 2011 Budapesta 8)) ?i 42.069-8 (versiunea cu p?cur? a BeRii41). De la minutul 6:00 se observ?... un anumit detaliu la care eu unul ?in foarte mult :D
DAAA, ?tiu c? în realitate respectivul detaliu devine vizibil numai în anumite circumstan?e bine stabilite prin normele ?i regulamentele specifice fiec?rei societ??i de c?i ferate, îns? normele ?i regulamentele de la c?ile mele ferate permit activarea sa permanent?.
 
Ultima editare:
Un nou mijloc fix a sosit la C??ile Ferate "La Ursu"
16.gif

Iat??-l în ac?iune, împreun?? cu simpaticele locomotive BR64 Guetzold ?i BR55 Piko:

Mul?umesc mult, Gyuri!
41.gif
 
Datorit? faptului c? am instalat o versiune foarte restrâns? a c?ilor mele ferate, am inaugurat noul vagon transcontainer Roco:
P1180361-vagon-transcontainer.jpg

P1180362-vagon-transcontainer.jpg

Sincer s? fiu, vagonul a sosit undeva în prim?var? ?i l-am ?inut la cutie pân? acum
4.gif

De ce tocmai acest vagon? Fiindc? am remarcat un "frate geam?n" al acestuia la expozi?ia Balatonfured 2009 ?i mi-a pl?cut foarte mult
41.gif

 
Ultima editare:
Simpatica locomotiv? nu are interfa?? digital?, dar asta nu reprezint? o problem? pentru mine
15.gif

Important pentru mine este faptul c? bielele sunt corecte pe ambele p?r?i ale locomotivei, inclusiv contramanivela compus? de pe partea stâng?
41.gif
. De asemenea, sunt încântat c? bielele sertarelor sunt articulate la culise sub punctele fixe (adic? în pozi?ie permanent? de "mers înainte"
4.gif
), ceea ce le face ?i pe ele s? se mi?te în timpul mersului al?turi de celelalte componente ale mecanismelor. îmi plac tare mult ro?ile metalice cu spi?e fiiiiine, printre care lumina trece nestingherit?, ?i faptul c? ro?ile din?ate care pun în mi?care ro?ile tenderului sunt montate pe mijlocul osiilor ?i, în plus, sunt bine ascunse de ni?te capace.
Locomotiva este dotat? cu mecanism close-coupling la tender, iar osia alerg?toare este dotat? ?i ea cu o portcupl? flexibil?. Tenderul este cuplat la locomotiv? de un alt mecanism close-coupling.
 
Ultima editare:
Bineîn?eles c? am verificat defazajul dintre mecanismele de pe stânga ?i de pe dreapta! Locomotiva real? având 3rei cilindri, cele dou? mecanisme exterioare sunt defazate la 120 grade, detaliu care trebuie s? se reg?seasc? ?i la versiunea H0. Ia s? vedem...
P1180447-BR39-Fleischmann-stanga.jpg

P1180446-BR39-Fleischmann-dreapta.jpg

Venim ?i mai aproape:

P1180443-BR39-Fleischmann-osia4-stanga.jpg

P1180445-BR39-Fleischmann-osia4-dreapta.jpg

Vede?i ?i voi ce v?d ?i eu?
 
Ultima editare:
Bineîn?eles c? deja a?i remarcat c? defazajul este de 120 grade, ca în realitate
41.gif

Cele 3rei biele motoare ale locomotivei reale, defazate cu câte 120 grade, sunt articulate la osia a doua, în timp ce distribu?ia pentru toate cele 3rei mecanisme (dou? exterioare ?i unul interior) este ac?ionat? de osia a treia.
Mecanismul interior nu este reprodus la aceast? versiune, da'nu-i bai.
 
Ultima editare:
Nici o noutate cu ocazia unei anumite aniversari a unui anumit sef de "mini-gara"? Sau sa asteptama pana diseara?
 
Langa asta trebuie un BR 39 Fotoanstrich, bineinteles ca tot Fleischmann!!!

Sa-ti traiasca !!!
 
Proasp?t revenit de pe meleaguri... egiptene
16.gif
(da, a?i citit bine), pot s? v? spun c? de data aceasta nu s-au f?cut achizi?ii miniferoviare pentru ocazia sus-men?ionat?
4.gif
, dar chiar nu este nicio problem? fiindc? am savurat absolut fiecare clip? din aceast? minunat? c?l?torie
36.gif
 
Ultima editare: