Calea ferata ingusta Covasna-Siclau-Planul Inclinat-Comandau

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Zilele Comandau

<r>Zilele Comandau vor fi pe 1 si 2 august, cand va merge si o locomotiva cu aburi pe un traseu de 3-4 km. Ce vesti mai bune vrei sa auzi? <E>:D</E> <br/>
Vineri vrem sa mai lucram putin pe vagonul de pasageri, asteptam voluntari <E>:)</E> Ne va trebui si un aparat de sudura, Bogdan daca poti sa vii?<br/>
Andris</r>
 
Eu vineri ma intalnesc cu Florin de la Iasi la SF Gheorghe la ora 13 (el vine cu trenul de la Iasi) , daca vrei iau aparatul de sudura cu mine si venim la Comandau sa dam o "sudura" de ajutor :D , o sa putem sa lucram pana seara tarziu .
Sambata si duminica din pacate nu va putem onora cu prezenta deoarce o sa fim plecati din Brasov dar vineri dupamasa cu cea mai mare placere .

Astept vesti unde , cum , etc sa venim vineri .
 
Vesti noi am vb cu Florin si s-ar putea ca sa vina cu trenul noaptea in Brasov si vineri dimineata sa fim apti de munca
Astept vesti
 
Perfect, atunci ne intalnim la Comandau. Mai vorbim despre ultimele detalii miercuri. O sa fie cateva surprize pe linie, deci merita sa aduceti si aparatul de fotografiat :|
A.
 
Salut baieti......se pare ca saptamina asta sint acasa.....asa ca pina la o eventuala chemare a mea la datoria de pilot de convoi......contati si pe mine pentru reparatiile si sudurile de ajutor de la Comandau,de vineri.Bogdane,tine un loc si pentru mine in masina. Daca mai e necesar un flex,un circular de mina,bormasina...??????
Tinem legatura.Daniel. 8) :lol:
 
Daca nu intervine nimic si reusesc sa fug de la serviciu... ma alatur si eu celor care vor sa dea o mana de ajutor.
 
BOGDAN I a spus:
Astept vesti unde , cum , etc sa venim vineri .

Bineinteles, la gara !!! (in Comandau !) Ar trebui bormasina (+spirale), flex, 1-2 m platbanda (latime 10-20 mm, gros 5), aparat sudura si cativa electrozi, suruburi autofiletante pentru tabla (acoperis) un fierastrau pendular, suruburi pentru lemn diferite marimi.
Vopsea, pensule, diluant, suruburi mecanice, vaselina, aducem noi.
Vad ca sunt multi doritori sa participe, asa ca, daca va fi nevoie, vom face mai multe echipe si lucram in schimburi - cate 2 beri, pauza, 1/2 h lucru, pauza, etc. Chiar sunt curios, acum cand s-a anuntat din timp, care vor fi participantii, in afara de cei "traditionali" ...
Vremea se anunta buna, asa ca poate vom reusi sa resuscitam vagonul pana la lasarea serii.
 
Baieti, as fi dispus si eu sa ma alatur si sa va dau si eu o mana de ajutor. Cred ca am niste electrozi de sudura prin beci si cateva pensule. Mai caut si eu niste platbanda, si alte fiare aferente :D Singura mea problema ca nu am masina personala. As putea insa sa vin pana in gara Covasna cu trenul (in cazul in care nu are nimeni loc in vreo masina, contra cost ). Daca exista doritori care sa ma primeasca in gasca, ma declar dispus sa vin ;)

Dragos : http://www.regiotrans.ro/Mersul-Trenului-14.12.08-/Brasov/SWF/Sf.Gheorghe-Bretcu-si-retur.swf
 
Sulzer1150 a spus:
Dragos : http://www.regiotrans.ro/Mersul-Trenului-14.12.08-/Brasov/SWF/Sf.Gheorghe-Bretcu-si-retur.swf

Asta ?tiam, eu întrebam cum ajung la Comand??u, c?? m?? îndoiesc c?? vine moc??ni?a pân?? în Covasna ca pe vremuri.
 
De la Covasna la Comandau exista din ce am vazut eu doar un drum forestier iar accesul in zona este greoi.Drumul acesta este frecventat de autocamioane de busteni, iar daca ai ghinionul sa dai nas in nas cu unul pe drum esti nevoit sa mergi inapoi pana gasesti un refugiu. Cand am fost eu acum un an jumate, am mers inapoi cam 3 km din cauza unui Roman Diesel full cu busteni :D

Ceea ce am scris mai sus este doar din ce am vazut eu. Personal, nu cunosc sa fie alt drum. Daca insa este, rog pe cineva sa ma corecteze :oops:

Pai nu, mocanita nu vine pana in Covasna. Ar insemna sa coboare pe planul inclinat, sa treaca o prapastie peste care nu mai e pod si sa atace in fals niste macaze blocate pe alt parcurs si multe altele. Din relatarile unui prieten care a fost de curand in zona, podul de la baza planului este complet distrus, barna care mai exista este intr-o stare care pune in dificultate luarea unei decizii favorabile de a o traversa, prezenta planului este aproape insesizabila din cauza balariilor crescuta, macazele sunt intepenite si descomplectate, iar in unele locuri, peste linia ingusta a fost turnat asfalt :-x
 
Dr2005 a spus:
Sulzer1150 a spus:
Dragos : http://www.regiotrans.ro/Mersul-Trenului-14.12.08-/Brasov/SWF/Sf.Gheorghe-Bretcu-si-retur.swf

Asta ?tiam, eu întrebam cum ajung la Comand??u, c?? m?? îndoiesc c?? vine moc??ni?a pân?? în Covasna ca pe vremuri.

Nu stiu daca exista curse regulate Covasna - Comandau, cel mai sigur ar fi de mers cu un microbuz de la Sfantu Gheorghe pana in Covasna (la Cardiologie, in Valea Zanelor) sau cu motorul CFTtrans pana la gara Covasna si de acolo tot cu microbuz/autobuz pana la Cardiologie. De aici la Comandau mai sunt 20 Km pe care ii puteti parcurge cu o masina de ocazie (camioane cu busteni nu prea mai sunt). Avand in vedere agitatia cu zilele Comandaului, festivalul de folclor, etc., nu ar trebui sa asteptati prea mult.
Pentru cei care doresc sa participe la renovarea vagonului, va reamintesc ca se va lucra doar vineri. De asemenea, ii rog pe cei care vor veni "pe jos" sa nu se incarce cu fiare sau alte scule greu de carat - o mana de ajutor si putina bunavointa este suficienta. Cum se spune si in sport, important este sa participi !
 
Am intrebat pe dnul primar de la Comandau daca va fi cursa de microbuz sambata, dar din pacate raspunsul a fost un nu. Deci ramane ce a recomandat si Serban: autostopul de la Cardiologie. In directia Comandau nu am avut niciodata probleme, inspre jos e mai problematic, dar dupa o zi de munca si cativa beri, nu mai e mare lucru sa parcurgi 20 km pe jos, admirand calea ferata, iar daca cobori pe planul inclinat, mai scurtezi drumul cu vreo 5 km :lol:
In Comandau nu prea este semnal, deci nu va asteptati la ajutor venind de sus :p
Valabil doar vineri: Sulzer1150 - nu stiu daca Bogdan te poate lua? Sau vom vedea, probabil din cauze familiare voi urca si eu doar vineri dimineata, atunci te iau eu. Deci se rezolva.
A.
 
Pentru cine vine la Comandau.....pe DN 10 (Buzau-Brasov).....poate sa-o ia la iesirea din Nehoiu (pe directia Buzau-Brasov/repet),la dreapta,catre Gura Teghii (aprox 13 km),unde dupa inca 3 km se ajunge la Varlam.Aici la Varlam se poate merge la stinga pe cursul piriului Bisca Mare (N-V) in dreapta raminind muntele Penteleu,cale de aprox.35 km,pina la Comandau-intrarea in Comandau facindu-se prin partea de sud a localitatii,locul unde acum se sfirsesc liniile de c.f.(2-300 m de gara).
Tot de la Varlam,in loc de a o lua la stinga,se poate merge tot inainte,catre Vadul Oii(cam3 km), pe cursul piriului Bisca Mica (N-E/N/N-V)/(muntele Penteleu ramine in stinga traseului),unde dupa aprox.35 km se ajunge la Comandau (pe ultimii 10 km se merge de-a lungul piriului Holom),iar intrarea in localitate se face prin intersectia unde din dreapta vine drumul de la Covasna (intrare prin partea de nord).
Pentru cine vine tot dinspre Buzu pe DN 10,ca sa nu mai ajunga la Brasov,din Intorsura Buzaului face dreapta catre Barcani (5 km),apoi Zagon (inca 15 km/drum bunicel),prin Papauti (inca 6 km),Chiurus ( 5 km) si Covasna (3 km),continuind cu traversarea Covasnei catre Sanatoriu,Valea Zinelor,baza Planului Inclinat si urcarea pe serpentinele catre Comandau....si daaa zona serpentinelor este mai abrupta si mai ingusta,dar pe aici au fost aduse pe trailer locomotivele....
NOTA BENE...... :| Traseul pe Bisca Mare si Bisca Mica dinspre DN 10 de la Gura Teghii nu l-am parcurs personal :( ! Informatiile care le am sint culese de la localnici ,de anul trecut si de acum 2 ani...drumul este drum forestier din pamint si pietris...asa ca nu trageti in :lautar: (pianist...am vrut sa zic).Este pentru cine vrea o "excursie" :wink:
Altfel accesul de la Brasov cu trenul pina in gara Covasna sau cu microbuze Brasov-Covasna sau Bv.-Sf.Gheorghe-Covasna sau "suna un prieten"....etc...... :D :fluierat: :aplauze:
Cu bine tuturor si sa ne vedem cu bine ! 8)
PPP...SSSS....Traseul din DN 10 este pentru cei care vor si alt traseu,in cadrul unei excursii de o zi care sa culmineze si cu un mic si-o bere + o plimbare cu mocanita la Comandau... :cool:
 
Nu :-? recomand celor cu masini mici traseul pe langa Basca Mare (adica la stanga din Varlaam). Am fost de 2 ori, odata cu Serban si un var de al lui, ultimul nu cred ca va mai merge vreodata la Comandau atat a injurat din cauza drumului. Pe valea Bastii Mici drumul e mai bun, insa mai lung decat dinspre Covasna. La amandoua (adica Basca Mica si Mare, confluenta fiind la Varlaam) avantajul e ca pe o parte mergi pe fostul terasament, vezi urme de poduri etc. Deci pentru pasionati :D e OK
 
Mai este un drum pe valea Casoca - se ramifica spre dreapta, cam dupa Siriu, in directia spre Intorsura. Nu stiu cum este drumul (primii 4 Km pe fostul terasament CFF, cu 2 poduri de beton intacte !), dar mai rau ca cel de pe Basca Mare (unde risti sa ramaii cu masina suspendata pe bolovani sau pe sleauri) nu cred ca poate fi. Am facut drumul de la Comandau la Gura Teghii acum 2 ani si a durat cam 7 ore. La intoarcere, am vrut sa alegem varianta pe Basca Mica, dar dupa circa 10 Km de gropi , balti si noroaie am dat peste un pod proaspat betonat, blocat cu o basculanta.
Intoarcerea la Comandau s-a facut prin Gura Teghii - Siriu - Intorsura Buzaului - Zagon - Covasna, si am urcat la Comandau pe la 23.30, cand zeci de masini, cu soferi mai mult sau mai putin "obositi" coborau pe drumul forestier de la Comandau (abia se terminasera serbarile), intr-un nor de praf atat de intens incat nu vedeai mai departe de 2 m !!!
 
C?? tot s-a l??murit situa?ia pentru cei suficient de noroco?i s?? aib?? permis, ma?in?? ?i benzin??...

Cum ajung pe jos acolo? Din ce v??d pe Google Earth planul înclinat nu e foarte departe de Spitalul de Cardiologie. C?? 20km pe jos (deci vreo 4 ore, de pe la 5am la 9 am), pe drum forestier, prin p??dure, cu ur?i ?i alte s??lb??ticiuni (mai ales alea d??un??toare culturilor agricole ?i care sunt înzestrate cu cu?ite) nu sun?? prea prietenos.
S?? în?eleg c?? moc??ni?a nu va veni pân?? în arpopierea planului (f??r?? s?? coboare pe el)? Sau poet distan?a mai mare pe drum e tocmai din cauza ocolulului pentru a urca muntele respectiv? Care va fi, mai exact, traseul pe care se va circula?
 
Dr2005,......locomotiva adusa de Hocevar la Comandau,va circula din gara Comandau catre N-E,respectiv in susul cursului piriului Holom pina la iesirea din Comandau catre Covasna,iar de la aceasta bifurcatie va merge E,S-E catre Gura Teghii tot pe cursul Holomului....traseul liniei este prin buza padurii pe partea opusa drumului de acces auto.Lungimea traseului este de aprox. 3 km,pina la prima mare ruptura facuta de piriul Holom in terasamentul caii acum citiva ani.....daca aceasta ruptura a fost cumva astupata de anul tercut pina acum,traseul ar putea fi mai lung.
In ce priveste faptul ca eventul trenul sa ajunga la planul inclinat,este imposibil....linia e acoperita de pietris pe drumul de coborire la Covasna,iar pe traseu,unde intra in padure (catre planul inclinat),dupa ce iese din gabaritul drumului,la vreo 500 de metri in padure...niste binevoitori au furat vreo 200 m de sina din firul de pe dreapta...asta era situatia anul trecut de "Ziua Comandaului".
De la Covasna,sigur ai sa gasesti un "ia-ma nene" pina la Comandau.
In rest,toate cele bune.
 
Dr2005 a spus:
C?? 20km pe jos (deci vreo 4 ore, de pe la 5am la 9 am), pe drum forestier, prin p??dure, cu ur?i ?i alte s??lb??ticiuni (mai ales alea d??un??toare culturilor agricole ?i care sunt înzestrate cu cu?ite) nu sun?? prea prietenos.

Cardiologie - Siclau circa 2 Km
Siclau 1,5 Km
Siclau - Comandau 10 Km (pe CFF)

In privinta salbaticiunilor, stai linistit: nu sunt decat ursi ! Ca o curiozitate, la Comandau Ceausescu a impuscat un urs care a obtinut medalia de aur la o competitie mondiala, prin anii '70-80. N'o fi fost cel mai mare urs din lume dar era pe aproape - eu am vazut trofeul in Bucuresti in cadrul unui TIB (Targul International Bucuresti) prin 1982-3 !
Asa ca sfatul meu este sa mergi cu o ocazie, pe sosea.
 
Grupul intitulat "DE LA FIER VECHI PE SINE " format din :
Florin (Gam 3) Iasi (vopsitor,frezor,)
Dan Moisa (Dimitrov) Brasov (tinichigiu,vopsitor)
George Tofan (Sulzer1150) Brasov + un prieten pasionat (i-am uitat numele :oops: )
Io (Bogdan I) Brasov (sudor,frezor)
Ne declaram apti de munca in folosul mocanitzei de la Comandau si in data de Vineri dimineata o sa va dam trezirea cu forte proaspete de munca , si un portbagaj plin de scule si alte nebunii :D