Ce am cumparat astazi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Niste chestii, second-hand (mai putin mecanicii de locomotiva):
Un vagon marfa DB cu remorca camion (?) epoca III, Roco
Un set cu Unimog si un vagon de marfa de la DB Cargo, Roco
Un vagon pasageri DB clasa 1 epoca III, Liliput. Cred ca merge o inmatriculare CFR , eu cel putin in scopul asta l-am cumparat
Mecanici de locomotiva de la Preiser.
IMG_20220118_130727.jpg
 
  • Like
Reac?ii: anvo5555 ?i GFN
Azi mi-am cumparat si montat un nou tablou electric.:cool:
Am asteptat dupa releul de protectie tensiune si curent, restul le-am cumparat dintr-un magazin de bricolaj.
Ce era inainte te apuca groaza, am ras tot si m-am apucat sa refac toate conexiunile.
Trebuia sa termin BR 03 , dar nu mai am chef de nimic.
20220121_155057.jpg
 
Ultima editare:
  • Like
Reac?ii: AdyAero
Foarte bine c? ai pus ?i siguran?? cu protec?ie diferen?ial?, dar ?i-as recomanda s? o schimbi cu alta de 30 mA (recomandat pentru cl?diri reziden?iale) sau 10 mA (recomandat pentru cl?diri vitale gen spitale). Doar diferen?ialele de 10 mA ?i 30 mA ofer? protec?ie împotriva atingerilor directe, pentru c? curentul electric de la 50 mA în sus poate fi letal.
 
Salut.
Multumesc de pont, stiam ca trebuie de 30mA, dar am facut compromis ,la magazinul de unde le-am cumparat aveau decat de 25A/ 30mA , o mai las asa ceva timp si cand gasesc o sa cumpar 32A /30mA.
 
Ca tot comentam mai sus despre masacrarea butonului "Bid" de pe un cunoscut site de anunturi, a venit randul meu... Locomotiva de mai jos era pe lista de achizitii de la intocmirea acesteia, dar nu a fost de gasit pana acum (in stare de nou si cu decodor digital inclus, nu ma supar). Va fi pe drum spre mine in curand...
wlb_roco63674_8.jpgwlb_roco63674_4.jpg

wlb_roco63674_1.jpg

Mai jos o imagine cu o surata de-a ei, sursa aici - cam asa va arata si in micuta colectie, dupa ce achizitionez vagoanele.
WLB-ES64U2-024gebl.jpg
 
  • Like
Reac?ii: AdyAero ?i GFN
cum stam f. prost la noutati CFR 2022 am zis sa imi fac un catalog cu ceferizari.
am avut de a face si eu cu butoanele, din fericire am umblat la cele cu banu jos si oferta de pret.

Platforma Koln SS si vagon bagaje Pwi-donnerbuchse.




received_413116853837518.jpeg
received_449670253568200.jpeg


received_1886071938259416.jpeg
 
Roco E94 001 DRG, de mult o asteptam in varianta asta feldgrau
 
Ultima editare:

Ata?amente

  • Roco 43716 H0 DC E-Lok BR E 94 001 der DRG, OVP.jpg
    Roco 43716 H0 DC E-Lok BR E 94 001 der DRG, OVP.jpg
    91,1 KB · Vizualiz?ri: 10
Cu transport cu tot 117E ,pe langa ca este "neuwertig"in cutie are tot ce ii trebuie inclusiv acesoriile, o sa aiba nevoie doar de un decodor si o mica revizie, are interfata nem 652 .
Tot ce am cumparat de la acest magazin a fost fara cusur, deci nu imi fac probleme.
Ce scoate acum Roco este o reeditare a asteia, cu ceva in plus(lumini led, cupla plux ,bandage vopsite alb, lumini in cabina ), ma multumesc cu vechitura asta care a trecut testul timpului, oricum nu sunt mare fan electrice , prefer mai repede ceva cu abur, dar asta mi-a placut ca arata bine de tot in acel gri,
 
Ultima editare:
Am avut cateva E 94 Roco si am pastrat doar una, cu sunet.
Punctul slab este la sasiul metalic, unde vopseaua incepe sa plece.
In rest, o masina detaliata si foarte fiabila d.p.d.v. mecanic, asa cum numai Roco stia sa faca.
Suratele ei mai vechi, din ´97 , au intrat si in Cartea Recordurilor, intr-o incercare 1:87 vs 1:1.
 
Cu transport cu tot 117E ,pe langa ca este "neuwertig"in cutie are tot ce ii trebuie inclusiv acesoriile, o sa aiba nevoie doar de un decodor si o mica revizie, are interfata nem 652 .
Tot ce am cumparat de la acest magazin a fost fara cusur, deci nu imi fac probleme.
Ce scoate acum Roco este o reeditare a asteia, cu ceva in plus(lumini led, cupla plux ,bandage vopsite alb, lumini in cabina ), ma multumesc cu vechitura asta care a trecut testul timpului, oricum nu sunt mare fan electrice , prefer mai repede ceva cu abur, dar asta mi-a placut ca arata bine de tot in acel gri,

Deci sa inteleg ca, cumperi modele de 15-20 ani, investesti o gramada de timp si piese sa le reconditionezi si sa le aduci la zi, dar critici pe cele romanesti in situatia in care pe ale tale tre sa fii mecanic de machete numa sa le rulezi primii 5 cm si sa dai jos depuneri de praf si mizerii acumulate in X ani..... ;);););)
 
Te-ai prins,;)
Doar ca nu cumpar machete care au stat in cuibar ,ca sa am ce sa curat,
O sa astept peste 15-20 de ani sa vad cum o sa lucreze pinioanele si plasticele la AFuri si AM-uri
 
ca idee, oricat suflet si ore lucrate puse in ele (care si alea costa in functie de cat ai salarul oficial pe luna) tot ajunge sa coste mult un model vechi daca le aduni pe toate, si la final tot o vechitura este indiferent de cum "impachetezi lucrurile"
 
este oldies si este resturi....depinde de ce gasesti ;)
 
Din pozele postate de tine nu pare asa. Dupa parerea mea te rog sa te abtii de comentat la adresa modelelor romanesti cat timp cauti prin "tomberonu" ebayului si strici zeci de ore sa repari tot felul de jafuri ce altii le arunca cu 20 euro
 
Asta este ,macar eu imi fac ceva de lucru , daca as cumpara totul nou m-as plictisi, in atatia ani de reparat gunoaie am invatat ca unele modele vechi sunt mai bune dacat cele noi si cum se spune "gunoiul unora , aurul altora", umple tu tomberonul ca stiu eu ce sa aleg din el, pe langa asta unele sunt gunoaie de noi.
Vad ca ai cedat nervos si ai inceput cu jigniri, dar nu e panica ,eu ma distrez de minune.
 
  • Like
Reac?ii: anvo5555
E alegerea fiecaruia ce is cumpara si ce isi permite, dar e de prisos sa tot jignesti si pe mine si pe multi altii ca luam CFRuri si le faci mizerii si efectiv in toate felurile iar tu esti la nivelul de cautat printre resturi ce raman de la altii. Si cu asta nu mai continui discutia.