Ce am cumparat astazi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Editeaza cu ceva mai de bine, elogiaza firmele si modelele CFR ca altfel iti dai foc la valiza pe aici. eu am fost incoltit:oops::oops::oops:

Cu intarziere insa asa e, mai bine mai tarziu decat niciodata. :)

Cand te-o incolti Iasu' sau Radu sau subsemnatul sa-ti faci probleme. Pana atunci posteaza linistit. Lokomotiv nu e forum de elogiat cefereul, e forum dedicat cailor ferate reale si in miniatura. Mimozele care se simt afectate la orice atingere de pana au viata grea aici insa nu-ti fa griji, sistemul de autocuratare functioneaza - de multe ori unele pleaca de bunavoie o vreme si cand se intorc o fac in general cu mintea mai deschisa si cu stacheta de toleranta ceva mai bine fixata de stalp. :cool:
 
Am mai luat un ND2 in colectie, vreau sa fac o flota mai mare de ele
WhatsApp Image 2022-02-14 at 14.00.15.jpeg
 
cu tot cu taxe e cam 1000 lei, e ala din seria din 2008
 
Cu intarziere insa asa e, mai bine mai tarziu decat niciodata. :)

Cand te-o incolti Iasu' sau Radu sau subsemnatul sa-ti faci probleme. Pana atunci posteaza linistit. Lokomotiv nu e forum de elogiat cefereul, e forum dedicat cailor ferate reale si in miniatura. Mimozele care se simt afectate la orice atingere de pana au viata grea aici insa nu-ti fa griji, sistemul de autocuratare functioneaza - de multe ori unele pleaca de bunavoie o vreme si cand se intorc o fac in general cu mintea mai deschisa si cu stacheta de toleranta ceva mai bine fixata de stalp. :cool:
Pentru mine este un hobby si un mijloc de a ma relaxa lucrand la cate ceva , nu ma regasesc ,nu ma asociez, si nu ma identific cu nici o inmatriculare ,firma sau model , adevarat am o afinitate pentru locomotivele cu abur si epoca II mai ales, dar chiar si asa ma doare fix in cot( ca sa nu zic alte zone) de unele remarci cum au fost pe aici referitor la ce imi cumpar, chiar si gunoaie .
Nu ma intereseaza ce isi cumpara altii, dar ma frapeaza cand un model care stiu "ce poate " ajunge la un pret de ametesti.
Cred ca m-am facut inteles ,sa nu mai existe discutii.
 
Ultima editare:
cu tot cu taxe e cam 1000 lei, e ala din seria din 2008
Am doua, una vopsita si facuta cfr, a doua urmeaza, e deja la clinica. Mie imi ajung. HO e o scara mare pt mine, astea le-am luat de placere si nostalgie. Mi-ar fi placut un ND2 facut de Charming Models. Vise insa pt asta, cu atat mai mult pt DA.
 
Nu stiu ce sa zic despre alea, daca din cele 4 EA-uri anuntate acum un an au aparut abia 2... Avand in vedere ca in mare matrita e aceeasi si tot a durat 1 an, cred ca o sa mai dureze mult si bine pana ce o sa apara un model DA de conceptie complet noua.
 
Cu siguranta o sa dureze. Momentan nici nu au publicat noul catalog pe 2022. Dar poate ca asteptarea va merita. Restul de EA-uri anuntate de anul trecut sper sa apara pana la sfarsitul anului.
 
Daca o sa fie varianta cat de cat optima, o sa iau mai multe. Daca o sa fie varianta producator cu cataracta + QC orb, gen MTB, o sa rad din spatele ecranului de tel si o sa imi vad de N ul meu.
 
Ultima editare:
  • Like
Reac?ii: cosmin78
Ce am mai cumparat joia trecut? ?i a ajuns ast?zi.
Kit vagon r?mâtori.
 

Ata?amente

  • IMG_20220215_204336.jpg
    IMG_20220215_204336.jpg
    353,4 KB · Vizualiz?ri: 28
  • IMG_20220215_203917.jpg
    IMG_20220215_203917.jpg
    319 KB · Vizualiz?ri: 23
  • IMG_20220215_203743.jpg
    IMG_20220215_203743.jpg
    166,7 KB · Vizualiz?ri: 25
Altul?
Din p?cate am ratat ocazia s? cump?r înc? un kit dou?, personal, îns? tot am s? comand înc? 2, sa fac variantele cu tampoane "sub?iri". Eu am reciclat pere?ii ?i o cabin? de frân? ?i o s? am ceva de pus pe o linie de cap?t.
Altul. Cand o sa mai pot o sa mai iau ca sa am toate variantele din cutie. Pe langa vagoanele MAV in parcul CFR au fost si vagoane foste trofeu, KKStB si foste germane. Bine ca Ralph are modele pe raft.
 
Cum v-am obisnuit gunoierul de serviciu nu a cumparat perla coroanei, ci un gunoi pe care l-a bagat in tomberon.
De data asta mizeria adunata este un Marklin 37040 adica un BR 50 un pic mai special, mai multe detalii si istorie cand o sa scriu in tomberon , asta daca va riscati sa ridicati capacul.20220218_150555.jpg20220218_150542.jpg