Colectia lui Rastel

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Da, are HGDan vreo 2-3. Si io am comandat ceva electrotreniste, dar ma zgarcesc sa platesc transportu, asa ca astept sa vina amigo de la Spania, ca se termina gresia ;-)

Daca vrei ceva de la espanioles, trimite cod la baiatu', banii inainte, apoi ma fac ca ploua, sau ninje, dupa caz 8)
 
Din ciclul "ghici ce e ?" un cadou la scara. Zzzzzz. Made in Germany.
Alte poze cu garnitura intreaga cand s-o lumina afara. Merg pe sine, deci cred ca le pot prezenta aici :evil:
 
Si totusi, poze la lumina lampii cu petrol + blitz:


In sfarsit am spatiul necesar pentru o diorama ! Ca sa nu mai spun ca toata tarasenia incape intr-un pachet de tigari.
 
Endo_ro a spus:
Vai ce dulce e! Mai nou, cand plec prin tara imi iau in camera de hotel o locomotiva cu sunete, un vagon si un segment de sine. Ocupa cam mult spatiu in bagaj. Un Z ar fi ideal... :D :D :D

Chiar arata bine pentru dimensiunile si varsta ei. Singura problema ar fi ca nu o pot lasa nesupravegheata deloc, de frica sa nu o inghita blanosul din batatura :-? care deja are o victima la activ. In rest.... zumzaie ca o albina.
 
Salutari,
iata ca in depoul meu au sosit inca doua chiriase, batrane si la propriu dar si la figurat. Scuze pentru calitatea pozelor, dar solnita mea nu mai vrea sa faca poze bune la lumina slaba, cred ca vrea sa fie schimbata.
Deci, de pe meleaguri elvetiene locomotiva de 4/4:


Model Roco de mare angajament, executie excelenta (made in Austria 1988). Starea in care se prezinta este perfecta din toate punctele de vedere. Din nefericire, datorita vechimii dar si a faptului ca nu a fost rulata, vaselina s-a cristalizat pe mecanisme, asa ca a trebuit sa o demontez integral, sa o curat, etc. Sora ei dummy si vagoanele nu au avut aceasta problema.



 
Intrata de ceva vreme in depou, cenusareasa nu a fost prezentata din cauza unor probleme destul de grave, dar dupa multe ore de ingrijire intensiva este gata pentru prima sedinta foto:





Dupa cum cred ca ati ghicit, model Roco fabricat cu multi ani in urma. Din pacate doar epoca IV.
 
si p'asta trebuia s-o faca Piko, dar n-au avut timp ca a aparut taurus cel neted. insa sasiul lui E 94 imi place mai mult decat cel de la E 93, dar modelele nu se pot compara. Eventual la tractiune, dar am dubii...
 
Iata si prima achizitie pe anul acesta. Sincer, as fi vrut sa fie un 1189, dar momentan nu se gaseste, asa ca m-am multumit cu sora mult mai mica, si anume 1161. Locomotiva este fabricata in Austria si face parte din defuncta gama Roco platin. Calitatea modelului este incontestabila, producatorul acordand toata atentia detaliilor. Locomotiva nu are cauciucuri de aderenta, dar se comporta foarte bine pe sine.









 
vezi ca cea verde e mai tare, pe unde mai pui ca se asorteaza si cu vagonul...

Baga o geana la Doru C, stiu sigur ca o are.

Si inca o chestie cu RH 1189: transmisia se face prin curele, te risti la tractiune dupa ceva vreme. Unde mai pui ca deretici ceva pana ajungi in problema. Sincer, prefer transmisia de la 1161, e mult mai sigura. Cam turbat totusi blutoranju' ala obebist :D

La mai multe, si ia totusi un E 80, daca esti rocoist convins ;-)
 
Am bagat si eu de seama ca blutoranju' de pe 1161 e mai blutoranj decat pe 1020. S-au impiedicat de galeata cu vopsea. Referitor la transmisia pe curele din 1189, nu cred ca e o problema. Vechile sandramale audio hifi fifi functionau multe sute de ore pana trebuiau schimbate curelele. Cu E80 ai bagat din nou cutitul in rana... pretul de peste 200 euroi este foarte mare (cea mai ieftina 215 euro - noua, fara taxa pentru transport). Parerea mea.
 
las-o un pic la soare (fo??´ cateva zile) si sa vezi ce se deschide blutoranju??´ ala... :p

mai demult imi pica in mana,pentru curatat, o locomotiva Lima,de 30 ani,cu tractiune pe curele...care functiona foarte bine,desi avea destule ore la activ...o tradau rotile... :D
 
Cum nu am prea prezentat vagoanele din colectie, voi incepe cu o garnitura la care am nevoie de lamuriri. Mai exact, este vorba despre acest set.

Poze cu un vagon:




Intrebarea este: ce locomotiva electrica este potrivita pentru garnitura ? Se observa ca vagoanele sunt epoca III, statia de domiciliu München, revizie 1959. O E10 s-ar potrivi ? Sau modele mai vechi, E16 sau E17 ? (desi acestea au fost folosite din cate stiu eu pentru schnellzüge, nu pentru personenzüge) Cum sunt in chinurile facerii, vreau pe cat este posibil sa formez garnituri cat mai corecte. Multumesc pentru sprijin.
 
nu stiu cat de corecte sunt garniturile alcatuite de nenea asta,insa cred ca poate servi de inspiratie

http://germanrail.8.forumer.com/viewforum.php?f=20&sid=9835cc9e8ec846193c9baab24a781f5a
 
cosmin78 a spus:
nu stiu cat de corecte sunt garniturile alcatuite de nenea asta,insa cred ca poate servi de inspiratie

http://germanrail.8.forumer.com/viewforum.php?f=20&sid=9835cc9e8ec846193c9baab24a781f5a

Multumesc. Deci merg si E10 si E41 fara probleme.
 
Salutari tuturor,
iata ca m-am hotarat sa prezint si urata colectiei.... Unii ar spune ca e locomotiva. Eu spun ca e o cutie pe roti. Asa de urata, ca ma intreb ca a fost in capul proiectantilor. Singura locomotiva germana cu transmisie Buchli, intalnita des la modele elvetiene. Deci (inteleapta vorba :D ) troaca Roco BR116. Ca de obicei pozele sunt mai slabute, dar am preferat sa investesc in locomotive, decat intr-un aparat de fotografiat mai decent. Astept ca Pentax-ul meu sa implineasca 10 ani....



Dupa cum se vede din poze, dintr-o parte locomotiva estem, din cealalta nu estem.
Detaliile se vad ceva mai bine:



Modelul este prezentat peste tot ca fiind de epoca IV. Astazi am observat ca revizia este din 1969. Deci cineva a gresit. Ori cei de la marketing, ori cineva de pe linia de montaj, care a folosit un sasiu inscriptionat pentru ep. III.



Modelul facut de Roco este destul de reusit. Spun destul, pentru ca era loc si de mai bine. Nu intru in detalii, dar posesorii modelului stiu la ce ma refer :twisted: .