Colectia lui Rastel

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Uneori cei de la Roco reusesc sa ma surprinda in cel mai placut mod. A fost cazul locomotivei RENFE 1005. Acum locomotiva OBB 1670. Modelul este extraordinar de bine facut. Oricat de carcotas as fi, nu am reusit sa-i gasesc hibe. Detalii multe si fine, mecanica silentioasa, motor cu doua volante. Cateva poze nu prea de calitate cu bijuteria. Scuzati zgomotul de pe imagine. Am incercat sa folosesc un ISO mai mare si rezultatul nu e cel asteptat. Urmeaza si alte poze, ca merita.



 
Insista la Doru sa vezi un 116 lemacosenie, apoi pui Roco la vanzare. Cum merge 1670?
 
Pai nenea Vali, comparam o locomotiva de probabil 1000 euroi cu unul de 120 ? Nu e prea corect. Am vazut locomotiva cu pricina. E alta mancare de peste. Dar si troaca mea, pentru un model de serie mare este OK. 1670 merge super bine. Momentan am rodat-o in analog, urmeaza si decodor. Apropo, luminile sunt pe LED.
 
Cateva poze proaspete cu 1670:




Si o nou intrata in depou. Nu e electrica, dar e frumoasa si trebuia sa fie in colectie. Roco BR 221. Un model care sincer m-a impresionat.






O locomotiva foarte bine detaliata, si foarte bine facuta. O problema a avut doar, cu lamelele colectoare de la un boghiu, care nu atingeau de roti, fiind indoite la montaj. Locomotiva este foarte grea, balanta mea de 500 gr. fiind data peste cap. Adica indica eroare. Sta pe sine ca lipita cu superglue si are o forta de tractiune impresionanta. Iluminatul este realizat cu LED-uri. Mecanic este de nota 11. Deoarece motorul (cu doua volante) este fixat cu bride din cauciuc siliconic, locomotiva este absolut silentioasa. Cea mai silentioasa din cate am auzit pana in acest moment.
 
deja ai dat drumul la poze pe modul, tragi tare pe praful asta. Sunt colegi pe forum care poate nu cunosc fabricantul, istorioare, alte chestii, stii tu... Cu luminile cum sta bieloasa? SSpor!!!
 
Da, am uitat de producator... Roco, ca modelele de la Flm si Trix sunt inferioare cam din toate punctele de vedere. Cu luminile sta bine, daca nu bag in seama problema cunoscuta, cu raze de soare care se vad printre imbinarile platformelor din capete. D.p.d.v. mecanic este super OK, ruleaza foarte bine si e destul de silentioasa.
Modulul a devenit doar juma' de juma' de modul, ca m-am apucat de inca unul. Si apoi inca unul... si inca unul... :D
 
Astazi am mai adaugat un vagon la colectia de vagoane OBB. Un Uacs GRI. Nu va speriati, nu am trecut la epoca II, am ramas tot la IV :| Cateva poze la lumina lumanarii:

Modelul este facut de Roco si este foarte detaliat. L-am comparat cu diverse poze gasite, si practic este identic cu modelul in marime reala.
 
Pana nu demult, alegerea unei locomotive era o chestiune foarte simpla... Ce te faci insa cand ai pe piata mai multe variante, fabricate de trei producatori renumiti ? Greu de tot.
Pun poze. Voi ghiciti producatorul. Si de ce l-am ales.



 
Vad ca ai ales Roco; este un model detaliat bine, cu un rulaj impecabil. Cel mai detaliat este cel de Brawa; din pacate nici unul nu este corect. Cel mai corect este cel de Trix, desi cel Trix este un model hobby. Ppfiuuuuuu, cred ca e prima data cand laud Trix in defavoarea lui Roco.

Sunt modele si modele. Din pacate modelul Trix este cam chel, adica nu are multe detalii.

Eu am modelul Roco la TT (excelenta locomotiva), iar la HO, modelul Trix (la care am muncit ceva sa-l fac sa arate cum trebuie).

Sincer nu stiu de ce ai ales exact modelul asta... eu as fi ales varianta DR, in aceeasi schema de vopsire (eu asa am ambele modele, si TT si HO).
 
Corect ! E Roco. De ce l-am ales ? (nu ma refer la varianta de vopsire/inmatriculare). Trix are motor hobby cu trei poli, tractiune doar pe patru axe, detaliere slabuta si mai e si scump. Modelul Brawa este detaliat cam ca cel de la Roco dar totusi lipsesc anumite detalii, mai ales in zona boghiurilor, iar unele detalii (de exemplu scarile de pe boghiuri) sunt facute cam grosolan. In schimb luminile sunt excelente, motorizare buna. Si modelul Roco are bube, stergatoarele de parbriz nu sunt aplicate, luminile sunt ca la modelul TT, dar este cel mai detaliat model. Si din ce am citit pe forumuri de peste mari si tari e cel mai corect.
 
Pai ce au luminile de la modelul Roco?? Sunt impecabile. Pana si alea de la TT. Eu nu am nimic sa le reprosez.

La HO m-am orientat catre modelul Trix pentru ca atunci cand am vrut sa il cumpar nu am gasit decat Trix si l-am luat la pret de Mehano.

Am vazut aproape toate modelele de Ludmila:
- HO: Brawa, Roco, Trix, Piko, Revell
- TT: Roco
- N: Minitrix

La scara HO, dpdv al rulajului, Roco le bate pe toate. La Brawa, m-au "furat" ventilatoarele si usile care se deschid.

Nu stiam ca modelul Trix are motor in 3 poli, insa sincer sa fiu ruleaza ok. Este acelasi motor (Mabuchi) ca si pe BR218 Piko, doar ca are volanta. Luminile rosii care lipsesc nu ma deranjeaza, pentru ca rulez 90% cu locomotiva in garnitura de tren, iar luminile rosii se aprind doar atunci cand locomotiva merge singura, fara vagoane. Ce nu-mi place la rulajul modelului Trix este ca bazaie in mers (cred ca din cauza decodorului onboard). Faptul ca trage doar pe 2 axe ale boghiului iarasi nu ma deranjeaza; se compenseaza prin greutatea modelului.
 
Luminile modelului Roco sunt cam slabe. In rest nu au nimic. Initial m-au vrajit usile si ventilatoarele modelului de la Brawa, dar cand am comparat detaliile boghiurilor, unele detalii schitate mai firav pe acoperisul modelului Brawa, am ales Roco. Urmeaza un modul de sunet Dietz, eventual micro-X3.
 
Sincer sa fiu, nu stiu cum lumineaza modelul HO, insa luminile Ludmilei TT sunt super. Vezi ca originalul avea niste becuri de 2 lei, care nici macar nu era tip halogen, asa ca e posibil ca sa nu trebuiasca sa fie prea puternice. Mie imi plac in mod deosebit modelele cu lumini cu becuri. Dau o lumina calda, pe care nici un led nu o poate imita (mai ales in poze).
 
Superba locomotiva, s-o rulezi sanatos.
Intr-adevar si modelul real are luminile cam chioare:
(sursa: http://www.bahnbilder.de/name/galerie/kategorie/suchen/suchbegriff/BR+232/digitalfotografie/120.html)
Aici gasesti mai multe poze cu modelul real
 
Din capitolul "Russian power" Roco BR120 Taigatrommel. De data asta la 16mm, pentru ca modelul a mai fost in colectie, dar la 12 mm. Un model realizat foarte bine.




Sasiu din metal, caroserie din plastic, motor in 5 poli inclinati, doua volante etc. Clasic Roco.

Tot Roco, BR204 DB epoca V. La fel un model bine realizat. Nu insist deoarece locomotiva sub diferite inmatriculari se afla in multe colectii:
 
Alt new entry, Roco OBB 2048. O locomotiva care probabil candva va intra in colectie si cu inmatriculare DB:




In final un model care respecta cerintele "electrica, roti cu spite, nituri", Piko E93:



Ca detalii locomotiva este realizata excelent. Pe boghiuri majoritatea elementelor sunt aplicate, inclusiv sabotii de frana si tijele de actionare.




Nici de sus nu arata rau :lol: . Comparativ cu Roco E94 (ca detaliere) modelul de la Piko este net superior (sunt modele diferite dar din aceeasi familie). Din punct de vedere mecanic, modelul Roco este superior, E93 Piko avand mai mult plastic, inclusiv la culisele boghiurilor. De asemenea, modelul Piko are multe cleme (Roco suruburi) ceea ce face demontarea / intretinerea mai dificila. Am comparat si forta de tractiune, si modelul Roco este intrecut de Piko, desi are masa mai mare decat cel din urma cu 100gr.
 
Piko e incomparabil mai bun la E 93 fata de E 94 Roco. E cea mai reusita electrica la firma redegista, dar suprema e gri cu vultur, asa ca mai ai de lucru... :D