Diorama TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Eu cred ca era mai simplu sa pui niste clipsuri adaptoare sau sa modifici unele existente , le taiai la jumate astfel incat sa ramana doar partea orizontala a clipsului .. decat sa frezezi macazul.
 
cornelTT a spus:
??Ë?i firele de la stâlpi unde ar trebui s?? se opreasc???

Daca sunt stalpi de telegraf firele ar trebui sa se opreasca in dreptul cladirii statiei ca acolo "bate" telegraful.
cornelTT a spus:
Am un chit de la auhagen cu panouri electrice ?i ac?ion??ri accesorii ?i m?? gândeam s?? lipesc la un stâlp un panou electric. E ok?
Mul?umesc.

Cred ca stiu kitul dar o poza ar fi de mare folos.
Daca nu ma insel kitul este cu stalpi cu lampi functionale.
Lampile, stalpii fiind pentru electrica, merg pusi intre linii in gara.
 
cornelTT a spus:
chitul cu panouri electrice


Da, nu este ce credeam ca este :D

Ce ai acolo sunt intinzatori si panouri pentru actionare mecanica centralizata a schimbatoarelor de cale si semnalelor cu paleta/brat.
Piesele ce au contragreutate, cele din stanga imaginii ce se asambleaza cate doua, sunt intinzatoarele.
Nu au nicio legatura cu stalpii de telegraf sau cei de iluminat.
 
:aplauze: :aplauze: :aplauze: Cred ca e o mare placere sa poti rula garniturile. Eu dupa atatia ani le invart intr-un oval amarat...la N vorba 'ceea.

Spor la modelit ! Imi place cum ai facut podul !
 
Mersi de apreciere. Podul e din lemn de balsa, a fost un pic cam greu pentru c?? în acea zon?? liniile urc?? ?i ies din curb??, iar ca tacâmul s?? fie complet, liniile nu sunt la acela?i nivel pentru c?? cea dinspre interior fiind mai scurt?? (ca lungime) este un pic mai jos, ele ajungând la nivel aproape de intrarea în gar?? :D .
Am f??cut o pauz?? de mas?? ?i s?? fac pozele de mai sus, acum m?? apuc s?? termin muntele de la tunel. (ziare ?i aracet în loc de polistiren, pentru c?? nu eram hot??rât cum s?? arate peisajul, a?a c?? am pus ghemotoace ?i mi-a venit inspira?ia pe parcurs :D )
 
Ieri printre pic??turi, am montat un decodor ESU LP v.4 cu 6 pini, pe o aburoas?? BR 75 de la FLM. Cam înghesuit, bine c?? nu am optat pentru un decodor cu sunet. Cred c?? locomotiva este preg??tit?? pentru decodor cu 6 pini dar f??r?? fire. Decodorul cump??rat împreun?? cu firele, a trebuit s?? le lipesc cu band?? dublu adeziv?? pe carcas??, firele fiind lipite pe tavanul cabinei :D . A trebuit s?? fac 2 ?an?uri de 2,5 mm în peretele cabinei deoarece acesta se a?eza pe motor, iar firele trebuiau s?? ocoleasc?? motorul, mufa fiind în spate, foarte aproape de volanta motorului. Decodorul a fost lipit de partea cealalt?? a acestui perete în cazan. Dac?? l-a? fi a?ezat pe ?asiu sub cazan ar fi fost vizibil ?i de asemenea trebuiau prelungite firele. Oricum e ok, locomotiva este printre cele mai silen?ioase din ce am v??zut pân?? acum.