Diorama TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Au iesit super copacii ! Ma bucur ca ai incercat metoda cu vatelina , daca incerci si o versiune mai putin incarcata cred ca vei face cei mai frumosi copaci.

PS: Primavara asta a fost ploioasa , e normal sa fie mai incarcati cu frunze :D
 
Radu161
Modul de realizare al lacului l-am descris la pagina 4 din acest topic, acolo am postat ?i solu?ia care am folosit-o, e un lac pe baza de ap??.
Cascada am realizat-o dup?? ce am urm??rit acest link:

http://www.youtube.com/watch?v=8SUgoMJhO1I

în loc de solu?ia utilizat?? acolo am folosit silicon transparent, iar dup?? ce am dat cu un pic de alb (lavabil??) am finalizat cu acela?i lac pe baz?? de ap??, deoarece siliconul nu are acela?i luciu.

Cu bolovanii ai dreptate, dar ini?ial nu aveam de gând s?? fac o cascad??, poate în timp refac zona, c?? dup?? ce termini o dioram?? a?a ar mai merge alta...., ar fi a treia :D

cosmin78 ?i sogard_2003

Ave?i dreptate, e cam deas?? vatelina, dar e prima oar??. Lucrul acesta se observ?? de abia când presari acei bure?ei. Oricum mai am nevoie de copaci, cred c?? ultimii vor fi cei mai frumo?i :D

Cosmin link-ul care l-ai postat nu func?ioneaz?? sau nu m?? pricep eu.

Mul?umesc la toat?? lumea pentru aprecieri.
 
la mine merge link-ul,desi cand l-am deschis sa il postez,nu a mers...un refresh poate rezolva problema...daca nu..uite varianta in limba germana pe un alt forum,utilizatorul fiind acelasi...(sau cauti pe gogu "How to make trees and shrubs")...

http://www.stummiforum.de/viewtopic.php?f=51&t=18449
 
Am încercat din nou ?i într-adev??r merge, de fapt merg amândou?? link-uri. Copacii de pe acel forum sunt super. Eu am folosit prima dat?? sârma de cupru din cablu de re?ea, dar este prea sub?ire. Dup?? aceea am folosit sârma din poza postat?? dar nu este prea ferm??, probabil de la înveli?ul de plastic. Vreau s?? încerc cu sârm?? de cupru de 0,8 sau 0,7 mm.
 
Dup?? studiul link-ului de la cosmin78 m-am apucat s?? fac trei brazi, am folosit 2 tipuri de sârm??. Cea care este mai sub?ire cred c?? este mai bun??, dar nefiind de cupru, ci o?elit??, la 2 dintre brazi am folosit sârma cu înveli? de plastic. Ca suport am folosit sârm?? de Cu de 2,5 mm, iar la ceilal?i 2 am folosit be?e de frig??rui. Acum a?tept s?? se usuce vopseaua :D (lavabil maro cu ap?? ?i aracet în care am pus rumegu?).

 
uite si niste incercari de pomi...

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=8466
 
chiar arata foarte bine, dar daca accepti o sugestie: fa-i mai inalti putin... adica sa aiba forma de brad.

am incercat sa fac si eu ceva similar acum un an dar nu am folosit sarma de wrap ci sarma litata, rezultatul era ca lucrai cam 4 ore la rasucit sarma si lipit (cositor sau superglue) ramuri, nu am incercat sa imbrac cu rumegus pentru ca nu il aveam la indemana... oricum ideea e buna. coronamentul era facut cu polyfiber si turf, rezultatul e similar. Revin cu niste poze sa vezi ce mi/a iesit.

Cam cat dureaza sa faci 1 bucata ?

ma gandesc serios la o solutie de realizare rapida a trunchiului + crengi ( ceva alama 0.3 fotodecupata, altfeeeel dureaza o vesnicie sa faci o padure cu asa ceva )
 
nu e nevoie de cositor sau superglue....e de ajuns,dupa rasucire, o baie de aracet si apoi vopsea.eu am folosit sarma galvanizata usor de gasit.
 
Toate sugestiile sunt binevenite.
Am f??cut 4 brazi, cam o or?? dureaz?? pentru fiecare. Toat?? ?mecheria este s?? alegi bine sârma. Eu nu sunt mul?umit de ce sârm?? am. Cred c?? trebuie sârm?? de Cu de 0,7 sau 0,8. Nu li?at??. ??Ë?i eu m-am chinuit prima oar?? cu li?at??, nu e ce trebuie, e greu de lucrat, mig??loas?? ?i nu e deloc cât de cât rigid??. De realizare automat?? sau semiautomat?? a trunchiului, nu cred c?? poate fi vorba, ar ie?i ca cei de cump??rat de la noch. Tocmai asta e frumuse?ea, nu trebuie s?? semene un brad cu cel??lalt.
în??l?imea este de 15 - 17 cm, cred c?? e o în??l?ime ok. Brazi înal?i cred c?? merg pu?i pe diorame mai mari ca s?? dea bine. La în??l?imea de 15 - 17 cm trebuia s??-i fac un pic mai mici în diametru (coroana), cred c?? de acolo vine impresia c?? nu sunt înal?i.
O s?? fac rost de sârm?? de Cu ?i mai fac, sârma aceea o?elit?? e cam tare ?i te dor degetele la un moment dat, iar cealalt?? îmbr??cat?? în plastic, se lucreaz?? bine ?i repede, dar e prea groas??.
 
care arata foarte bine!
pana la urma ce sarma ai folosit?daca ai multa sarma otelita,poti s-o decalesti...o treci prin flacara de la aragaz,pana la rosu,apoi o lasi sa se raceasca de la sine...
 
asa cum am mai spus...cauta sarma galvanizata,cred ca se gaseste usor la magazinele de bricolaj sau depozite de materiale de constructii... :roll:
sarma de cupru e cam scumpa...
 
înc?? mai caut sîrm?? galvanizat??, adic?? s?? pot cump??ra, dar nu la cantit???i industriale. în schimb mi-a venit o idee s?? utilizez sârm?? de re?ea dar nu cea li?at??, cealalt?? cu fir întreg (pentru pozat în perete), mai ales c?? sunt gata r??sucite perechile de câte dou??. :D . Merge destul de bine zic eu, am f??cut ?i câteva poze:



în loc de foliajul fin am încercat ?i cu granule, iese bine în schimb se consum?? mai mult fixativ. Cred c?? trebuie s?? utilizez alt?? solu?ie de lipit.

La dioram?? am continuat cu plantarea oamenilor :D , am tras firele pe stâlpii de telegraf. O s?? revin cu poze pentru c?? am acumulatorii la înc??rcat.