Diorama TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ast??zi am avut timp s?? stau ?i s?? sap pe net, deoarece nu reu?eam s?? comunic cu GenLI-S88 pe hyperterminal. Totul se datoreaz?? faptului c?? nu legam cum trebuie firele în mufa DB9. Legarea cablurilor nu respect?? standardul RS232, de aici era ?i problema, deci cine-?i va face un GenLI-S88 pentru conectare la PC , trebuie s?? fac?? un cablu ?i s??-l lege a?a:
Muf?? mam?? muf?? tat??
1, 4 ?i 6 1, 4 ?i 6
2 cu 2
3 cu 3
5 cu 5
8 cu 8

altfel nu merge.

acum m?? apuc s?? v??d cum fac cu Rocrail
:D
 
Am reu?it s?? urnesc o locomotiv?? de pe loc cu rocrail. :D Merg toate comenzile. Pentru cei ce vor s?? fac?? GenLI, în rocrail se alege central?? ,, xpressnet,, iar la propriet???i se alege viteza de ,,9600,, ?i ,, LI101F,, în loc de LI USB.
Super ca lumea.

Trebuie s?? fac ?i un modul de S88 cu 2-3 BOD-uri m??car, ca s?? pot în?elege mai bine soft-ul rocrail.

Sunt binevenite sfaturile de la cei ce cunosc mai bine rocrail.
mul?umiri anticipate.
 
Am trecut azi pe la domnul Gabi alias Rally, ?i s-a lipit ceva de mîinile mele. BR 80 de la Roco + generator de fum cu uleiul necesar ?i un decodor ESU basic. Am ajuns acas?? ?i am început lucr??rile de montare generator fum ?i decodor. Cum nu avea lumini pe spate am pus ?i 2 leduri galbene de 1,5 mm, pe func?ia 1 ( liber??). Generatorul de fum ?i lumina pe fa??? este pe func?iile de lumini fa??? ?i spate ( au punte pe plac??). E destul de înghesuit în??untru de aceea nu am modificat placa ?i am pus luminile de pe spate pe func?ia r??mas?? liber?? ( firul verde).




?i un filmule?


 
cornelTT Sallut..... am incercat si eu sa fac dupa metoda ta niste brate de cateranre....nu reusesc deloc...... fludorul nu se desprinde de pe pistol...nush dc.....si parca nu vrea sa se prinda de ele sa le lipeasca....... imi poti da vrun sfat....multumesc mult
 
Salut wesley,

nu am mai intrat de mult pe forum c?? mi-a intrat în sînge jocul on line world of tanks, :D , ?i bag la greu.

Referitor la bra?ul de catenar??, eu am folosit sîrm?? galvanizat?? de 0,8 mm de la bricostore, iar pentru lipit pasta decapant?? ,, rothenberger,, utilizat?? pentru instala?iile de înc??lzire pe ?evi de cupru. Pasta decapant?? este foarte bun?? dar un pic cam scump??. Vezi s?? nu fie cositorul de vin??, eu am folosit cositorul de pe site-ul lui rally, juc??rii.com.ro.

succes
 
imi zice si mie va rog cineva....... am incercat sa fac niste brate de catenare din sarma de cupru...... si nu pot deloc sa le lipesc....aluneca fludorul de pe ele si nu se prind....sau se prind putin de tot si se rup..... dacami poate da si mie un sfat cnv.....multumesc mult.............. si sami zica daca trebe neaparat sarma galvanizata ca pe aaia poate prinde sigur....:(:(
 
cre??´ca isi raci gura de pomana Cornel :(

un sfat iti dau eu : scrie corect, nu iti bate joc de limba, ca nu te pricepe nimeni, si nici nu iti raspunde nimeni.

si sfatul de care ai nevoie si pe care il ai mai sus....pasta decapanta inainte de lipire.si varful letconului sau al pistolului trebuie curatat inainte de orice lipitura.
 
Salut
Cred ca am pierdut eu ceva pe parcurs...nu imi mai amintesc... Diorama este TT sau H0??? Vad foarte multe cefereuri, iar Roco parca face doar H0...
daca gresesc rog sa stergeti intrebarea
 
100% diorama este HO. Cred ca TT vine de la numele patronului retelei feroviare respective (cftt, CornelTT)...Parerea mea...
 
cornelTT a spus:
Am vândut diorama TT ?i aproape tot materialul rulant, ?i m-am apucat de scara HO :( , pentru c?? la aceast?? scar?? se g??se?te material mai diversificat, mai ales modelele române?ti. Ca atare m-am apucat ?i de o dioram?? HO, care binen?eles c?? trebuia s?? fie mai mare - 3 metri cu 1,3 - montat?? deasupra sc??rii :D . Mai am mult de lucru la ea, printre pic??turi în weekend. Ata?ez 2 filmule?e cu ce am f??cut pân?? în prezent.
filmule? 1
filmule? 2[/img]


Upss! Asa e....Cei drept, probabil pentru multi de pe forum nu ar fi fost rau un "Delfin" la TT...
 
Da, Mersi, am vazut azi. Ieri ajunsesem la pagina cred 6 mergând înapoi, si azi am ajuns la 3, de unde ai citat, si am vazut.
M?? doare sufletul cand vad tt -i?ti care cedeaz??, in loc sa ne lupt??m pt ca produc??torii sa fac?? si tt , dar asta este.

Pe de alta parte este o lume dinamic?? si eu sunt dinozaur. Hi hi hi
 
Salut,

Super diorama (sper ca o mai ai - tocmai am realizat ca postarile sunt de acum vreo 5 ani :)).
Intrebar1 de n00b:
1. Ce ai sub sine, vreun strat de genul pluta sau direct placaj/osb?
2. Cu ce ai lipit sinele GeoLine pe placa? Din poze nu se vad gauri in traverse, deci probabil nu ai folosit cuie sau suruburi?

Multam!
SSL