Diorama TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am uitat s?? fac o precizare. Râul este realizat din silicon sanitar transparent.
Prima dat?? am folosit acela?i lac pe baza de ap??, pe care l-am utilizat ?i la dioram??, dar, pentru c?? râul este îngust ?i am pus multe pietre pentru a simula râul de munte, la uscarea lacului acesta prezenta ni?te cr??p??turi (printre pietricele) deoarece se strânge. Ca atare l-am cur???at ?i am pus silicon sanitar. Dezavantajul acestuia este c?? nu are luciul lacului, adic?? la lumin?? slab?? nu luce?te a?a puternic cum luce?te lacul. Oricum, cred c?? arat?? bine ?i a?a.
 
Dac?? tot am terminat diorama ?i modulul de poze am zis s?? mai fac ceva. A?a c?? m-am apucat de 2 proiecte:
- un LDH din ABS de 1 mm, va fi pe ?asiul unei Geton de la Bachman;
- o sta?ie digital?? format?? din NanoX-S88 ( f??r?? partea de S88 ) cu GenLI-S88 cu un Minimaus v2A, o interfa??? S88 ( toate de pe site de la Paco) cu BOD-uri dup?? schema lui dac.
lucrez în paralel la ele, la LDH am decupat platforma ?i capetele de la cabin?? - înc?? nu am poze.

La partea electronic?? adic?? sta?ie digital??, l-am stresat pe colegul dac , pe PM , mai toat?? s??pt??mâna, ca s?? pricep ?i eu cum e treaba cu schemele de pe site-ul lui Paco.

Mul?umesc înc?? odat?? dac pentru r??spunsuri ?i mai ales r??bdare :D

Sâmb??t?? am lcump??rat piesele, iar ast??zi am f??cut placa cablat?? de la NanoX-S88. Am printat din pdf-ul de pe site-ul lui Paco planul cablajului, pe fa?a lucioas?? a unei coli foto cu imprimanta laser ce a fost setat?? pe ,, Best,,. Am decupat poza exact cât era placa ( placa am sp??lat-o bine cu det. de vase ?i partea de burete mai tare) ?i cu fierul de c??lcat pe maxim, timp de cca 5 min am presat bine, bine bucata de hîrtie printat?? ( fa?a printat?? pe partea de ,,cu,, de pe plac??). Am l??sat un pic s?? se r??ceasc?? cât s?? nu m?? frig, dup?? care u?or am dezlipit hîrtia de pe plac??, astfel traseele au r??mas lipite pe plac??



Dup?? aceea am g??urit cu ?piral de 0,5 mm ?i am b??gat placa în solu?ie de clorur?? feric?? pentru corodare




Dup?? corodare am cur???at tonerul cu aceton?? de la nevast??-mea




Pentru prima mea plac?? realizat?? cred c?? ie?it destul de bine. Mi-a tremurat un pic mîna la datul g??urilor, dar e acceptabil. Am uitat s?? zic c?? dup?? g??urire, pe marginea g??urilor am presat u?or cu vîrful unui marker permanent deoarece se vedea cuprul. Urmeaz?? s?? lipesc piesele.
V?? ?in la curent.

Mersi înc?? odat?? dac pentru sfaturi.
 
Ce hartie foto ai folosit ?
Este mai bine sa dai gaurile dupa corodare intrucat sunt deja 'punctate'. :idea:
 
budy mersi de apreciere

dac pentru c?? nu folosesc S88 de la NanoX nu am g??urit chiar tot ce era ?i am observat c?? dup?? corodare, a?a cum zici ?i tu, r??mân g??urile punctate :D . La celelalte pl??ci voi da g??urile dup?? corodare. :D . Punctele se observau ?i înainte de corodare dar nu mi-a dat prin cap c?? vor r??mâne vizibile, adic?? vor fi corodate.A?a cap??t experien???. :D
Hârtia foto o am de vreo 5 ani prin cas?? e de la Canon 170 g/m p??trat.
 
Felicitari oricum pt. placuta - cu atat mai mult cu cat e prima ! (eu nu am reusit inca sa fac trasee asa fine fara probleme... :| )

Cum ai desfacut hartia dupa calcat fara sa strici traseele ? Ai udat-o ? Ai tras pur si simplu de ea ?
 
Dup?? vreo 3 minute de dat cu fierul , m-am riscat un pic, ?i am desf??cut la un col? ( cu hârtia fierbinte) acolo unde sunt marcate g??urile pentru ?uruburile de prindere, se depusese un strat de toner, dar pe hârtie înc?? mai era, a?a c?? am mai insistat 2-3 minute. V??zusem pe un site de electronic??, faptul c?? nu trebuie s?? r??mân?? pe hîrtie toner, el trebuie transferat tot. Dup?? ce am dat cu fierul de c??lcat, primul impuls a fost s?? desfac hîrtia, dar mi-am adus aminte, c?? am printat cîteva poze, odat?? , pe imprimanta laser ?i dac?? atingi poza imediat ce iese de la printat se ia tonerul ?i r??mâne hîrtia :D . A?a c?? am mai stat cîteva secunde, aproape un minut, cît s?? nu te mai frig?? placa de cupru, dup?? care începi de la un col? ?i ridici de hîrtie u?or, la desprindere este c?? ?i cum ar fi lipit??, adic?? întîmpin?? o anumit?? rezisten???. Hârtia trebuie s?? r??mân?? alb??, adic?? s?? nu mai aib?? toner. Nu am sp??lat placa dup?? desprinderea hârtiei ci doar dup?? corodare. Cred c?? asta este ?mecheria, am v??zut un tutorial pe un site, singurul din câte am v??zut, care nu spal?? placa dup?? ce desprinde hârtia.

Sper c?? am explicat cum trebuie, nu prea m?? pricep s?? povestesc. :D
 
sa ma anunti si pe mine cand termini MiniMaus-ul..la mine au mers toate in final in afara de Maus... mi0e sa nu fie ars ecranul :-?? ...poate il probam la tine :D Bafta mare in continuare!!
 
SUCCES Total 8)

Ast??zi am reu?it s?? termin cele 3 module NanoX-S88 + GenLI-S88 + MiniMaus. ( am f??cut o mic?? gre?eal??, nu am fost atent la ordinea firelor ?i nu se respect?? tastele, dar o s?? le pun cum trebuie ). Ce mi-a scos peri albi , a fost scrierea PIC-urilor. Folosesc un modul K8076 de la vellemann ?i nu ?tiu care e problema c?? nu vrea s?? scrie partea de EEProm Data (adic?? aceea unde apare numele modulului ?i al lui paco). A trebuit s?? scriu PIC-urile separat, adic?? programul ?i apoi configur??rile. La partea de EEprom se apuc?? s?? scrie dup?? care d?? eroare exact când începe scrisul - adic?? numele modulului ?i numele lui paco.
Am f??cut probe cu centrala ?i minimausul ?i merge super ok. în weekend o s?? cuplez ?i GenLI ca s?? fac conexiunea la calculator. Câteva poze




Super tare. Trebuie s?? fac rost ?i de ni?te carcase.
 
Azi am încropit ceva cutii la modulele mele, central??, minimaus ?i GenLI. Cutiile sunt de la un switch, un ceas de mân?? ?i de la o bijuterie , cred, :D . Am f??cut probe la centrala f??cut?? de mine cu Multimaus-ul de la Roco, se în?elege foarte bine. La fel ?i minimausul ( pe slave ) cu centrala Roco. Nu reu?esc s?? probez GenLI cred c?? nu am cablul de serial care trebuie. Am încercat cu cablul pe car l-am f??cut pentru programatorul de pic-uri dar cred c?? nu este bun. ( cablul are pinii 3, 4, 5, 7, 8, 9 lega?i pin la pin). M-am uitat pe site-ul lui Paco dar nu m?? prind cum trebuie cablul f??cut, sau nu m?? uit unde trebuie :D .

Cîteva poze cu modulele ?i un filmule?:




 
cornelTT a spus:
cablul are pinii 3, 4, 5, 7, 8, 9 lega?i pin la pin
Iti lipseste pinul 2. Importanti pentru schema lui paco sunt pinii 2 si 3. Pe restul poti sa-i lasi neconectati, da' 2 iti trebuie.

LE Trebuie si 5 - masa. Deci 2, 3 si 5.
 
Eu am folosit MAX232 conectand doar pinii 2, 3 si 5. M-am uitat acum mai bine in schema si am vazut ca Paco are legaturi la toti pinii mai putin 7 si 9. Asa ca poate e mai simplu si sigur sa muti firele de la pinii 7 si 9 la 1 si 2.