Diorama TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
foarte faini brazi si copacii.. ai incercat la final sa mai arunci peste ei cateva frunze noch?
 
La realizarea frunzelor am utilizat mai multe tipuri de materiale, atât de la noch cât ?i de la woodland. Mi se par ok amândou??, dar parc?? cele de la woodland arat?? mai bine. Copacii nu trebuiesc înc??rca?i foarte mult cu material pentru c?? vor deveni ca o mas?? compact?? de frunze ?i senza?ia de frunze dispare. Nu ?tiu dac?? m-am f??cut pe deplin în?eles. De asemenea nu trebuiesc amestecate cele 2 tipuri pentru c?? e diferen??? între ele, unul e burete tocat cel??lalt este de tip granule, deci textur?? diferit??.

Azi am g??sit la brico sârm?? galvanizat?? de 0,8 la 10 metri. Pre?ul este 3 lei.
 
Pe spate au fost lipite, dar fiind mare ( 238 X 70 cm) riscam s?? se rup??.
Am vrut s?? le lipesc pe fiecare în parte, cu aracet, direct pe perete, dar mi-a fost fric?? s?? nu se încre?easc?? de la aracet. Probabil c?? voi mai face poster-e, ??sta a fost primul ?i din ce am v??zut îmi trebuie ni?te poze cu rezolu?ie mare, a?a c?? pân?? când voi ajunge la munte s?? fac câteva poze ca lumea mai dureaz??.

Sau poate are cineva pe forum ni?te poze ca lumea ?i la rezolu?ie mare. Mul?umesc anticipat.
 
Poate putina verdeata pe ele...si mi se pare ca sunt prea uniforme...e prea lung zidul de stanci si arata monoton...dar putina verdeata cred ca rezolva asta!
Oricum dpdv al vopsirii si realizarii au iesit super!
Spor la modelit!
 
cornelTT a spus:
Stâncile dup?? patinare. parc?? lipse?te ceva dar nu ?tiu ce, ori sunt prea multe :D

Ceea ce nu e foarte ok e faptul ca sunt prea multe si totul arata prea artificial.
Ca sa ma exprim altfel, arata ca un perete pe care ai lipit placi decorative, sau de faianta, sau ce alte placi ar mai fi.

Rupe-le in bucati de marimi si forme diferite, lipestele pe peretele de polistiren in pozitii si unghiuri diferite si umple spatiile dintre ele cu verdeata.

Spor.
 
tyco ?i florin ave?i dreptate, sunt multe stînci pe lungime, a?a m-am gândit ?i eu, dar ce s?? faci, ??sta e spa?iul care trebuie umplut cu acest modul. Poate o mai dreg cu iarb?? ?i buruieni peste ele ?i or s?? se vad?? altfel. E cam ciudat pentru c?? are lungime de 2,38 metri cu l???ime de doar 0,27 metri. Nu mai zic c?? vroiam pe sub pod s?? treac?? o ?osea care s?? mearg?? de-a lungul pîrîului :D , dar tot din lips?? de spa?iu am renun?at la drum ?i am p??strat pîrîul.
Ast??zi am lucrat la partea cealalt?? de pod (stânci din ipsos, iar între ele va fi un zid), am scobit în polistiren pîrîul ?i am dat dat cu aracet ?i cur papier pe relief. Iat?? ce a ie?it:




Din cap??tul din dreapta va curge apa, din izvoarele dintre stânci :D , la fel mai curge de sub pod, dar numai atunci când plou??, adic?? se formeaz?? un mic torent :D . Cam ??sta e scenariul. Binen?eles cu brazi, buruieni, etc.
 
Stancile sunt prea "monoliti'', grupate in mod vizibil intentionat. Acolo ar fi mers o combinatie de zid si stanci sau stanca+ verdeata (iarba+arbusti). Si stancile din dreapta podului au o orientare orizontala fortata, ca si cum ai vrea sa faci un zid cu pietre mai mari decat la piramide. Fereste-te de efectul rectangular, nu da unghiuri drepte, incaleca-le cumva aiurea. Spor!

Referitor la culoare, ca sa nu dai aspect de lava proaspat intarita, adauga maro si fa trecerile spre culori deschise cu mai putin contrast.

Uite in poza, coltul dreapta/sus. Nu baga in seama fasa gipsata cu patratele, acolo ulterior am plantat gazon vertical :D


 
Am f??cut albia rîului cu pietre ?i ceva iarba, am pus ap?? cu aracet. Ast??zi s?? dau ceva culoare (albastru cu verde ?i cu un pic de negru) din tempera cu ap?? ?i aracet, dup?? care voi turna un lac pe baz?? de ap??.




Am ruginit ?ina cu vopsea de la revell (email), am amestecat ro?u (31) cu crem (afrika-braun)?i olive închis (gelb-olive) . A ie?it o rugin??, zic eu, cum trebuie.
 
Am pus modulul pe pozi?ie ?i am f??cut câteva poze. Nu prea este lumin?? ca lumea.






O s?? m?? apuc s??-i fac catenar??, trebuie s?? g??sesc ?i dimensiunile de la catenar??, de la stâlpi le-am g??sit aici pe forum, cred c?? la prognosis.

Poster-ul din spate arat?? nasol, a?a c?? m-am hot??rât s??-l pictez eu :D