Discutii despre Accidente Feroviare la CFR

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Dar despre semnalul din zona Lehliu -Sarulesti care era stins ce putem spune?
Dar despre pasionatii care fotografiaza ceputem spune? ca nu sint multi.

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/tiganii-din-sarulesti-ataca-in-hoarda-linia-ferata-aflata-in-santier.html

Cum vine asta?
 
Semnalul era stins (conform raportului preliminar) pentru ca becul rosul principal nu facea contact in soclu, iar cel de rezerva era ars.
 
terente27 a spus:
http://www.realitatea.net/video_1024092_trei-persoane-au-fost-ranite-dupa-ce-un-tren-accelerat-s-a-lovit-de-o-locomotiva-_654507.html
Ce e mai trist e ca acea INDA a luat foc si e deja a 4-a ce arde in decurs de 2 luni. Desigur vinovat probabil va fi gasit mecanicul celei de-a doua INDA care sigur n-a respectat viteza maxima de 20 km/h pe o linie ocupata, probabil fiind chemat din timpul de odihna sa remorcheze acceleratul pana la Sighet de la Romuli
 
Va salut,

http://www.evz.ro/detalii/stiri/tren-cu-dacii-logan-deraiat-in-austria-898365.html

Si la ei se mai intampla, interesant ar fi de aflat cine si unde a gresit. :(

Marius.
 
Las ca se rezolva simplu: chituim, vopsim, legam cu sarma. Doar e masina romaneasca, nu ?
Bine ca nu a intrat in casa omului. Si mi-era mai mult mila de taurusul ala tavalit printre sine decat de 'sutele' de sandeli de prin sant.
 
Pacat.

Ce ma face curios este rapiditatea cu care vor repara linia acolo. Nu stiu daca e tronson important sau nu, dar in mod cert pentru ei 1 milion de euro cum se spune , nu cred ca o sa reprezinte un impediment in reparatie sectorului de sina.

O sa asistam la un exemplu de reparatie de sina asa cum ar fi trebuit sa fie si la noi, sibiu si giurgiu....
 
Mi se pare cam mare suma totusi, desi nu stiu cat de mare este amploarea dezastrului, dar oricum mai mult de cateva sute de metri nu are cum.
A, daca in banii astia intra inclusiv mutatul locomotivei, vagoanelor si aruncatul sandelilor la gunoi, atunci da, parca nu mai e asa colosala.
 
De pe un alt site...
Sursa pozelor http://www.vienna.at/news/chronik/artikel/autozug-in-ausserbraz-entgleist/cn/news-20100616-04413588
Se vede ca au deraiat si in urma, mult ,vagoane...Cam in trei locuri...Ciudat,zic eu...






Si dovada ca se misca repede :aplauze:
http://video.vienna.at/video/48969/aufr--umungsarbeiten-gestalten-sich-schwierig
 
O fi din cauza vitezei prea mari? Toate cele 3 puncte unde s-au adunat vagoanele deraiate sunt in afara curbelor.
 
E ilogic ce e acolo,un tren deraiaza dintr-un singur loc,apoi se propaga.
Acolo a deraiat la urma,s-a rupt trenul,a ramas fara aer,trebuia sa franeze automat...Isi continua mersul,mijlocul trenului ramane intact, apoi deraiaza partea din fata....sabotaj?
 
Poate era trenul mai lung... apoi a deraiat un vagon, tr??gându-le pe celelalte de pe linie. Au rulat cu ro?ile pe terasament pân?? la ie?irea din curb??, când ultimul grup de vagoane a deraiat, rupând aparatele de trac?iune ?i semiacupl??rile conductei generale de aer. Au intrat în ac?iune frânele, îns?? fiind frâne cu ac?iune înceat?? ?i comanda de frânare dându-se din spate (unde s-a rupt conducta ?i a ie?it aerul), au frânat întâi vagoanele apropiate de locul ruperii trenului. La atingerea macazului de c??tre primul vagon deraiat, acesta a c??zut de pe rambleu, tr??gând ?i locomotiva ?i restul trenului, care între timp s-a frânat, o parte dintre vagoane r??mânând pe rambleu.
 
Cica ar fi avut totusi 120km/h intr-o zona cu restrictie de 60km/h,din cauza unor defectiuni tehnice. Se explica atunci de ce unele au deraiat si unele nu, si in exteriorul curbelor toate...
 
nu stiu ce sa spun de acest accident feroviar!
dar mie sincer imi este mila de dacile alea :D
logan , sandero , duster noi noute, cu nici un km pe bord distruse... oare la cat se estimeaza pagubele???
 
Dar au zburat bine, 3 vagoane intr-o curba, 4 in curba urmatoare pe alta parte si restul in urmatoarea curba, sa fi ramas trenul fara frane la coborare?
Daca veti gasi anunt prin ziare "Dacia 0 km putin lovita" sa stiti ca au fost niste mancatori de lebede si le-au adus :D
 
Lasa ca masinile alea sunt numai bune pentru piese ... la pret redus. Sa vezi ce le taie coloratii sa le vanda la fier vechi. Numai sa fie prin zona.
Si n-are de ce sa-ti fie mila de golani si de sandei. Fiare nenorocite facute de romani (si mai rau, facute de romani dupa francezi)
 
Sa fim optimisti, au cei de la Dacia cu 200 de autoturisme mai mult de lucru :D
Oricum seamana cu accidentul de langa Craiova, parca cineva a desfacut prinderea liniilor. Sa nu aud maine peste tot ca tiganii nostrii, stiind ca va trece o garnitura plina cu masini, au desfacut suruburile ce prindeau linia, trenul a deraiat si ei au lua vreo 50 de masini Dacia nou noute intregi si restul le-au lasat acolo :lol:
 
macleod a spus:
Lasa ca masinile alea sunt numai bune pentru piese ... la pret redus. Sa vezi ce le taie coloratii sa le vanda la fier vechi. Numai sa fie prin zona.
Si n-are de ce sa-ti fie mila de golani si de sandei. Fiare nenorocite facute de romani (si mai rau, facute de romani dupa francezi)

Tipic romanului sa rada ca e capabil sa faca si el ceva atunci e mai bine sa nu mai producem nimic si sa luam totul de la altii ce gandire de 2 bani , ce are ca e Dacie e ff buna atita lume care are si e multumita da de hai radem cand facem ceva e mai bine sa se aleaga prafu de toate fabricile ca de e mai usor sa stai si sa nu produci nimic , iei totul gata facut de la altii si atunci te ami intrebi dece altii sunt mai sus ca noi ........vai de curu unora cu gandirea asta de 2 bani