Fotografiatul interzis ?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
eu ziceam de pretul de 2200 ron, intre timp am scris prea mult si s-a mai bagat ceva intre :-d, clar nu poti sa gasesti la 200 de euro un slr, poate daca mai pui inca atata si iei la super oferta de la americani, ai sanse bune sa iei un produs de calitate
nu stiu cum face sigma aparatele (sincer chiar face ?), in schimb de obiectivele lor am auzit numai de bine; nu sunt ele chiar cat un canon sau un nikon, ca sa nu vorbim de firme si mai si, dar in schimb calitatea este destul de apropiata, la un pret mai mult decat rezonabil
 
Nu ne-am plictisit de fotografiatul interzis?
Vineri am pozat pentru un sfert de ora prin Timisoara Nord, in zona turnului de control.
Dupa citeva minute am fost atentionat prin megafoane sa nu mai pozez deoarece este interzis.
Apoi pentru ca eram linga turn, 3 personaje au batut in geamul turnului si prin limbajul semnelor m-au intrebat ce si cum.

Am mai stat 2-3 minute si am plecat la autobuzul care pleaca de linga turn cu 2 minute inainte de trenul care tot de acolo pleaca. :D
Daca nu aveam autobuz nu ma sinchiseam de ei si ramineam in zona.
 
Asta cu megafoanele e noua, sincer poate 90% din oameni s-ar simti nashpa si ar pleca de acolo cum stiu mai repede. Eu as fi facut exact ca tine, ba mai mult, numai de al naibii as fi stat in continuare mai mult decat mi-as fi propus initial, numai sa vad cine si cum o sa faca gura (binenteles, se subintelege conditia ca as fi fost doar pe peron sau alt loc public, astfel incat sa fiu 99.99% sigur ca nu fac o ilegalitate oricat de mica).
Si sa cheme politia, sa vedem ce se intampla. Ca dupa vreo 2-3 plutonieri mai necititi pana la urma se nimerea vreun sef de politie care sa cunoasca legea (in cel mai rau caz sunat la 112 si/sau prosteveul).
Singura solutie ar fi sa dea o circulara ceva de la centru in care sa fie scris negru pe alb pentru ei ce avem noi voie. Eu am facut ceva poze prin gari (foarte putine ce-i drept) dar n-am avut niciodata probleme (bine ca sincer de abia asteptam :D, dar nu a fost cazul). Sau vreo situatie de asta degenerata prin televiziuni, ca sa vada tot poporul ca e voie la pozat, binenteles intre anumite limite.
Intr-un fel ii inteleg si pe ei: sunt mentalitati vechi, ramase in constiinta colectiva, si in plus mai e si sentimentul de 'la mine in ograda face toata lumea cum vrea muschii mei'. Dar totusi, chiar si in rromania mai exista niste legi, iar ignoranta nu este o explicatie satisfacatoare atunci cand esti in offside.
 
acum vin eu omul,, legii,, si zic:exista o lege care tine de cfr, care inerzice apropierea mai mica de 50 de metri de calea ferata a persoanelor neautorizate (exceptie fac zonele peroanelor din garii). din cate inteleg fotografiai zona turnului de control care este zona de siguranta feroviara si nu poate fii fotografiata. ATENTIE incalcarea articolului referitor la apropierea la o distanta mai mica de 50 de m de calea ferata comnstiutie infractiune
 
nu este vorba de localizarea lui,ci de importanta lui. este un obiectiv de siguranta feroviara. chiar daca se afla pe peron fiind un obiectiv de siguranta feroviara ,persoanele neautorizate nu au voie sa intre si nici sa capteze imagini. din cate stiu(s-ar putea sa ma insel) turul de control se afla in afra peroanelor.
 
Conform "Lege nr. 289 din 11 oct. 2005, privind unele masuri pentru combaterea fenomenului infractional in domeniul transportului pe calea ferata"
art.1 aliniatul (2) : ....."Pe teritoriul localitatilor zonele de siguranta vor fi in mod OBLIGATORIU semnalizate. "
Sublinierea imi apartine.
 
HG585/2002 pentru aprobarea Standardelor na?ionale de protec?ie a informa?iilor clasificate în România

CAPITOLUL V
CONDI??Â?IILE DE FOTOGRAFIERE, FILMARE, CARTOGRAFIERE ???žI EXECUTARE A UNOR LUCR?RI DE ARTE PLASTICE îN OBIECTIVE SAU LOCURI CARE PREZINT? IMPORTAN??Â?? DEOSEBIT? PENTRU PROTEC??Â?IA INFORMA??Â?IILOR SECRETE DE STAT

Art. 188. - Obiectivele, zonele ?i locurile în care fotografierea, filmarea, cartografierea sau executarea de lucr??ri de arte plastice se efectueaz?? numai cu autorizare vor fi marcate cu indicatoare de interdic?ie în acest sens, care vor fi instalate prin grija institu?iilor c??rora le apar?in, cu avizul de specialitate al organelor administra?iei publice locale.

Deci conform legii, de pe domeniul public ai voie sa fotografiezi orice atata vreme cat nu exista vreun panou care sa interzica acest lucru.

ARTICOLUL 30 Libertatea de exprimare - din Constitutia Romaniei
(1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credin?elor ?i libertatea crea?iilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
(2) Cenzura de orice fel este interzis??.
 
Amiel , foarte buna conturarea legislativa facuta de tine (mai ajutat sa nu mai vin cu articolelele legislative la obiect). Dar paote ca acolo era vreun panou cu ,,trecerea inerzisa,, ca de obicei cfr asa pune. Despre articolul 30 din constituite la urmatoarele puncte :5,6,7si 8 ,constitutia tocmai ca face contrariu si limiteaza libera exprimare.
 
MARIANRAHOVA a spus:
acum vin eu omul,, legii,, si zic:exista o lege care tine de cfr, care inerzice apropierea mai mica de 50 de metri de calea ferata a persoanelor neautorizate ...

de ce stiam de zona de siguranta de 20 metri de la axul caii ferate?

ce te faci in linie curenta unde ai drum de tara paralel cu drumul de fier,la cativa metri de linie?cumpara CFR-ul 50 metri in stanga si in dreapta,per total 100 m?ii da amenda lu??´nea Marin ca vine de la camp cu carul cu boi pe langa cf? nu ar fi mai ??´eftin o ingradire cu plasa din sarma la cativa metri de gabaritul CFR,incluzand si eventualii stalpi de catenara?aaa...insa avem tiganii si alti tiganizati care vor fura gardul de sarma...si ma intreb...ce e mai grav,sa faci poze la trenuri ca iti plac,sau sa fie furate toate kilogramele posibile de metal,periclitand siguranta circulatiei,precum si lezarea contribuabilor prin furt din domeniu public...
 
Revin cu o erata rivitor la distanta fata de care nu ai voie sa te apropii de calea ferata(vad ca am scris 50 de metri care este o graseala si i-mi cer scuze).distanta este de 20 de metri situata de o parte si de alta fata de axul caii. Si inca o data atentionez ca fapta nu este comtarventie ci infractiune
 
LA ARTICOLUL 3 ALINIATUL 2 SE SPECIFICA CA FOLSIREA UNI DRUM PUBLIC AFLAT LANGA CALEA FERATA NU SE PEDEPSESTE. DECI TARANUL CU CARUTA A SCAPAT :D
 
imi cer scuze,nu am vazut postarea ta.cazuri din astea sunt multe,unde taranii au terenuri chiar langa calea ferata,in cei 20 m.si daca fac poze la materialul rulant de pe terenul meu...aia tot infractiune sau contraventie e?
 
Vezi legea nu prevede aceasta varianta ,dar practic fiid terenul tau(nici macar loc public nu mai este) si nici nu exista placuta cu ,,fotografiatul interzis,, nu vad de ce sa fie o problema
 
hai sa ne lamurim putin, ca exista case la 10 -15 metri de axa caii, basca s-au mai vindut cladiri ale garilor, cantoane etc. Acestea sint acum proprietati private cu exceptia terenului pe care stau deci legea nu se aplica.

Turnul nou in Timisoara Nord nu este in zona peroanelor (cum era cel vechi dezafectat)ci este spre capul Y adica spre Arad dupa pasarela (care la rindul ei trece printre remizele circulare ale depoului)
Stiu ca nu am ce cauta in anumite zone ale statiei insa ei din turn ma vad in orice pozitie asa incit in momentul in care am pozat locomotivele private aflate pe o tragere racordata la linia 6 peron eu eram pe platforma liniilor 4-5 peron. Eram in legalitate adica. Se stie insa ca marii ilegalisti au fost ceferisti de exemplu Gheorghe Gheorghiu Dej.

Totusi sint momente in care comportamentul angajatilor CFR fata de secretul asta al caii este departe de bunul simt sau chiar de legalitatea invocata de ei.

Acuma vin si intreb altceva, o problema care ma macina de multa vreme:
conform legii 289/2005 nu constituie contraventie prezenta mea pe peronul statiei.
In Timisoara Nord exista 3 tipuri de linii:
liniile 1-9 peron
1-6 Resita plecari doar spre Y
1-2 Lugoj plecari doar spre Radna numai de la o linie, cealalta fiind tehnica
ei bine liniile 1-2 Lugoj se afla in incinta Reviziei de vagoane, una dintre ele fiind tehnica mi se pare ca are si canal, doar anumite trenuri spre Radna plecau /pleaca de la cealalta care la rindul ei este iesirea liniilor 1-2 peron spre Lugoj.

Daca imi cumpar bilet la un tren care pleaca de la linia 1 Lugoj si pozez acest tren ma aflu in urmatoarea situatie: incalc legea pentru ca sint in revizia de vagoane care nu este spatiu public dar sint in legalitate pentru ca am bilet si mai am citeva minute pina pleaca trenul de la aceasta linie deschisa publicului si accesul de fapt este permis iar conform Legii 289/2005 nu este interzis pozatul.

Cum se pune problema??
 
Apropos, legalitatea pozarii de pe peron mai e conditionata de existenta unui bilet ?
Pe vremea cand existau bilete de peron (cel putin in Bucuresti) se putea lega lumea de tine ca de ce nu ai bilet de peron, deci nu prea esti legal aici, chiar daca e loc public. Dar de cand au fost scoase porcariile alea de bilete (una din cele mai idioate idei pe care le-am auzit de-a lungul timpului - dar buna pentru buget totusi) cum este acuma ?

@dantm: daca ei au fost destul de cu cap sa transforme respectivele revizii in loc public (aka peroane), sa le fie de bine, eu unul zic ca legea este de partea ta (sau ar trebui sa fie intr-o tara care se respecta)
 
HG 203/1994

ART. 2

Constituie contraven?ii la normele privind transporturile pe c??ile ferate române urm??toarele fapte, dac?? nu au fost s??vâr?ite în astfel de condi?ii încât, potrivit legii penale, s?? fie considerate infrac?iuni:

1. intrarea pe peroanele sta?iilor stabilite de S.N.C.F.R. f??r?? legitima?ie de c??l??torie sau f??r?? bilet de peron;

clar e ceva anacronic in contextul in care vin si conduc pe cineva la gara sau astept pe cineva. Asta se poate rezolva cumparind un bilet pina la cea mai apropiata statie.

Alt lucru bizar:
8. p??trunderea, sta?ionarea sau c??l??toria în trenuri de marf??, de lucru, de prob??, speciale, trenuri-macara, pluguri de z??pad??, pe tendere, în vagoane de bagaje, de marf??, de po?t??, de înc??lzit trenurile, în cabinele de conducere ale automotoarelor ?i în drezine, f??r?? legitima?ie de c??l??torie sau autoriza?ie valabil?? pe aceste trenuri sau vehicule;

Asadar in virtutea acestei prevederi, ca sa nu incalc legea voiesc sa stiu de unde imi pot procura legitimatie de calatorie pentru cele insiruite mai sus??? specific LEGITIMATIE DE CALATORIE nu autorizatie.

de asemenea ca sa urc in automotoarele 900 trebuie sa trec prin cabina de conducere.
 
in conditiile in care bilet de peron nu cred ca mai exista pe nicaieri (aici sincer nu stiu daca am dreptate 100%, dar singurul loc unde stiam de bilet de peron era gara de nord, si de cativa ani buni de zile nu mai exista asa ceva), se cam bat legile cap in cap, pe de o parte e loc public si poti sa pozezi, pe de alta parte e contraventie ca nu ai bilet sau bilet de peron
vorba ta, cel mai simplu e sa cumperi un bilet pana la cea mai apropiata statie, si atunci chiar nu mai au ce sa comenteze