Fotografiatul interzis ?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Eram azi in gara pozam linistit o portocala cand mecanicul ca sarit de pe ace striga la mine: "M-ai mai filmat odata si am pierdut pozele, azi daca intrii sa le trimiti si pe alea"
Cel cu care eram la pozat zicea, ca de ce s-a legat de mine :lol: . Oricum asa pare mai ales ca el era la alt peron, ca idee a fost simpatica faza :D
 
rooovidiu a spus:
în schimb mi s-a spus c?? POT POZA autobuzele troleibuze tranvaie aflate în trafic..

Acela?i r??spuns l-am primit eu de la Pite?ti (bine, acolo era vorba doar de autobuze)... dup?? aia a fost nevoie de vreo 5 minute de munc?? de convingere la telefon cu directorul general pentru a putea poza în garaj.
 
Apropo, ati remarcat ca de cate ori ceri voie sa faci poze undeva, interlocutorul intreaba "dar de ce vreti sa filmati?" altfel spus toti au un fix cu "filmatul", poate ar trebui sa la tinem un curs intensiv in care sa le explicam ca noi pozam, nu filmam.
Bine, cica o sa merg la Filiasi, daca nu mai auziti de mine sa stiti ca m-au arestat :lol:
 
Luni a fost prima zi prin Arad cu aparatul la vedere atarnand de gat, nimeni n-a zis nimic, doar pozele n-au iesit, deci daca cineva e interesat de un telefon sa-mi dea la schimb un aparat foto as fi bucuros :roll:
 
srazvi a spus:
Luni a fost prima zi prin Arad cu aparatul la vedere atarnand de gat, nimeni n-a zis nimic, doar pozele n-au iesit, deci daca cineva e interesat de un telefon sa-mi dea la schimb un aparat foto as fi bucuros :roll:

:lautar: :lautar: numai tie ti se putea intimpla asta. Iti ofer un aparat IOR model Orizont cu film alb negru Azomures sa pozezi s tu ceva, dai o cafea la restaurantul garei (in Arad este asa ceva :confused: )

Nu stiu de ce ne spui ca ai fost cu aparatul la vedere in Arad, nu stii ca acolo nu are nimeni sau aproape nimeni treaba cu tine cind pozezi la peron?Poate se ia cineva daca te duci incolo spre triaj, dar la peron nimeni.
 
Chiar vorbeam cu cineva ca o solutie e sa iau un aparat foto classic si sa pozez cu el, de ceva timp(vreo 3 ani deja) se pot scoate pozele pe hartie foto si pe CD.
De pozat am trecut si priun triaj cu aparatul meu rustic, pacat ca n-am mai gasit rama de metrou :roll:
 
N-am mai scos o poza pe hartie de nici nu-mi mai aduc aminte. Desi vorba aia daca vin furtunile solare am cam belit pipa, adio poze de fapt ce mai conteaza ca nu o sa mai avem calculatoare sa le vedem si nici curent sa avem cu ce da drumu.

Apropos, voi cum mai organizati pozele ? Ca deja am cam pierdut sirul, am tone de poze peste care nici nu cred ca m-am uitat, si cine stie cand o sa am timp de asa ceva. De aia un soft calumea de sortare si prelucrare minima ar fi binevenit (nu vorbesc de photoshopari, ca la mii de poze tampesti, doar asa niste setari auto de contrast & shit, cat sa arate cat de cat acceptabil, ca dupa aia facem sortare si ii dam serios cu fotoshopu).
 
Eu m-am gandit sa-mi impart hardul in 3, o partitie fiind rezervata pozelor si filmarilor, grupate fiecare in album cu data si locatia. Desigur asta dupa ce le salvez pe un CD sau DVD ca vorba aia si hardul se mai arde :roll:
 
eu am pozele digitale in 3 parti redundante: 2x DVD, pastrate in locuri diferite si 1x un harddisc numai pt poze. Pozele sint grupate dupa felul lor, dupa aparatele de fotografiat, etc.

Un tip: desi fotografiatul digital are avantajul de-a face mai multe fotografii, eu insa fotografiez exclusiv cu setari manuale, in RAW, insa exponari mai putine... ca si in timpul fotografiatului analog. :|
 
Manuale am folosit la greu la chestii mici, cu timp de expunere mare (gen cand am pozat nush ce camioane de date pe okazii), si probabil la fel o sa fac in urmatorul cincinal cand poate o sa ma apuc si eu sa ma laud cu colectia de ho, cat o fi de laudat cu ea. In rest intr-adevar manualul e de baza, dar trebuie sa ai si timpul necesar pentru a face toate cele (masuratori, asezat frumos, eventual un trepied ca nu stiu ce pana mea imi cam tremura mana de zici ca sunt alcoolic), asa ca prefer P-ul, iar eventual cand ma supar ajung la Tv, Av (macar sunt cu un pas inainte fata de auto :)).
Oricum, semi-sapuniera pe care o folosesc deja a inceput sa ma cam enerveze, avea dreptate o fosta colega de servici, e bun de nunti si botezuri, in rest am vazut diferenta enorma intre un dslr (chiar si destul de troaca) si canon-ul meu. Mai pot umbla la setari sa-mi mai fac mana, dar diferenta de la cer la pamant va exista intotdeauna, asa ca cel mai bine sa-mi pun pe whislist un dslr, dar neaparat de la americani, ca altfel falimentul ne paste.
Si m-am cam invatat sa fac macar vreo 3 shot-uri la aceeasi poza (stiu, profesionistii fac unul si bun), nu de alta dar am patit de multe ori sa fie poza miscata sau cu focus aiurea macar in una din cele 3. Cel mai mult ma enerveaza cand ma trezesc pe calculator ca o poza care parea ok pe camera apare cu focus aiurea sau cu alte probleme cand e prea tarziu, dar asta-i viata.
Ideea in 3 locuri e buna, eu cred ca o sa o bag in 4 locuri (2 dvd plus 2 x hdd), dvd-ul clar de backup si hardul de stocare si umblare, dar neaparat cu backup pe un alt hard aflat pe locatie diferita. Si dupa cum spuneam vine furtuna solara si dupa aia adio poze :D
Dar ca deschisesem discutia, vorbeam de programe de sortat si eventual prelucrat poze. Acum ani buni de zile si eu foloseam acdsee si eram chiar multumit de el. Dar ce-am vazut la prieteni in ultimul timp parca s-a stricat de tot. Eu unul n-am mai avut timp sa mai sortez poze (am vreo 2 sau 3 ani de verificat etc, plus de organizat toate pozele cat de cat mai omeneste, ca acum e o vraiste totala), dar macar bine ca am backup la aproximativ tot :D
 
macleod a spus:
in rest am vazut diferenta enorma intre un dslr (chiar si destul de troaca) si canon-ul meu.

incerc sa contrazic.
Daca cineva m-ar intraba cum sa fie aparatul meu de dorinta, probabil as zice un Minolta D7D cu un sensor Foveon X3. De ce? Haptica aparatului D7D este inca masura de comparatie in sectorul DSLR.
Pe partea cealalta, aparatul Sigma DP1, cu sensoare de technologie unica de la Foveon. Un aparat minimalist, fara nici un fel schnickschnack, cu un obiectiv fix.. dar, cu calitatea pozelor care nu trebuie sa se ascunde dupa pozele facute de aparate DSLR. Nu are 10-20 mio de pixeli, dar un sensor de dimensiune APS-C cu 4,7mio pixeli netto are o calitate superioara. Incearca sa cauti pe net asemenea poze!
Posed ambele aparate si am avut de facut cu destule alte aparate de fotografiat, dar sint convins de ele.
 
sigur nu sunt cu dslr ? ca pierdeam pariul daca l-as fi pus
arata beton si culorile sunt excelente; ma rog, sa vad ce pot sa scot din al meu in combinatie cu un pic de photoshop si alte chestii aferente, desi ma cam indoiesc
si totusi pe vremuri un s3 is era chiar bunicel, am scos poze interesante cu el, dar e timpul totusi sa trec la ceva mai bun
ca ps: am testat acuma in concediu o camera video, e cam ciudat sentimentul, parca mult mai interesanta e o poza, gandita si realizata cum trebuie; asa cu camera filmezi ca prostu si mai simteam si nevoia sa mai comentez ceva pe film, asa de plictiseala; dupa aia vezi daca a facut porcaria de camera focus sau nu si ce mare varza de filmare a iesit; dar am umplut eu 20 de giga fara sa ma chinui prea tare ? sa vezi acuma filtrare si stergere ...
 
Macleod, Sigma DP1 ajunge usor spre calitatile unui DSLR deoarece are cateva aspecte importante: 1. Dimensiunea senzorului ~20 x 14mm 2. Obiectiv cu focala fixa 3. Diafragma deschisa destul de mult f:4 sunt trei aspecte deosebit de importante in fotografie, pe langa multe altele cum ar fi modul de fotografiere RAW ... interesant este pretul care ajunge pe la 2200 de lei. Aceasta suma poate fi investita cu succes intr-un aparat SLR entry-level. Enumar Nikon D40 D60 D80 Canon 350D 400D 1000D... uneori cu putin noroc chiar si cu doua obiective.
 
Pretul e foarte bun, dar cu banii astia intr-o tara normala (preferabil america) deja cred ca sari la ceva mult mai bun, avand in vedere ca preturile pe acolo sunt la jumatate (deh, noi suntem mai saraci, deci trebuie automat sa platim mai mult). Ideea e sa ai pe cineva care sa ti-o cumpere si sa ti-o aduca de acolo.
Cam nashpa cu distanta focala fixa, ca asta inseamna automat ca nu ai nici un fel de zoom (sau ma rog, echivalent de zoom - nu stiu cum ii zice, imi scapa pe moment notiunea - la slr).
Ce-am vazut si mi se pare foarte interesant a fost un obiectiv care scotea echivalent zoom 10x, poate chiar 12x, si era de slr, din pacate nu mai stiu modelul. Iar pozele erau tzutz (cat am putut si eu sa vad), binenteles sa ai si un kit de camera cum trebuie cu senzor de la mama lui. Ideea era ca obiectivul nu baga aberatii (cromatice, sferice, cubice, name it), cum m-as fi asteptat la prima vedere, si a fost singurul de genul asta pe care l-am vazut pana acum (in general obiectivele de slr-uri au 'zoom'-ul intr-un range destul de mic).
Cand mai prind timp liber sa mai incerc camera asta a mea, sa vedem poate totusi cu setari cum trebuie scoate cat de cat niste chestii interesante, dar asta inseamna timp, ceea ce nu prea e ...
 
la 200ââ??Â? (ca. 280$) nu prea gasesti un DSLR mai ales aparatul este just atit de bun cit si obiectivul folosit. Un obiectiv citdecit poate sa ajunga, dar si sa treaca cu mult pretul aparatului DSLR.
Apropos obiective fixe: daca ai posibilitatea sa fotografiezi cu asemenea obiective, sa incerci. O sa vezi ca in loc sa zoom-ezi, te poti concentra la alte lucruri, la compozitia pozei, perspectiva, lumini, etc. Nu in ultimul rind calitatea pozelor in general o sa arate o tendenta ascendenta.
Eu am cumparat aparatul de la Sigma pentru ca m-am saturat sa car geanta foto de 5kg pe spate. Asa pot sa am aparatul intotdeauna la mine. :wink: