Fotografiatul interzis ?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
LDH a spus:
Salut Dane!

Totusi, pe unde bantuiai de te-ai lovit de megafoane? :D

aaaa, :-?

Eu inteleg legea ca permitind accesul la liniile deschise publicului, adica asa numitele linii peron.
pentru mine linia peron tine intre marcile de siguranta, eram la 50-100 de la capatul betonat al platformei peronului liniilor 4-7 peron, nu intrasem pe liniile de marfa (10-14).

Asa incit nu incalcam legea.
De altfel dupa cum am mai scris, am discutat intr-o zi cu un politist TF, care mi-a spus ca daca legea nu interzice fotografiatul in revizie sau triaj, ci accesul acolo.

Totusi daca tipul din turn vorbeste la megafoane se aude in toata statia nu?
ce treaba avea el cu mine, in conditiile in care nici macar ce e in turn nu e mare lucru fiind si pe coperta Mersului de tren?

Astfel de probleme le-am intalnit destul de des, dar mai tot timpul cei care au avut ceva impotriva pozatului erau angajati cu functii mici, ce cautau sa-si "arate muschii" sau se temeau sa nu fie surprinsi cu abateri de la ordinele si instructiile de serviciu...

Aceeasi care in 188/1989 cind soseam in Gara de Nord la 06.10 in drum spre liceu aveau o placere sadica sa ne goneasca din vagoanele in care mai ramineam pina dupa ora 07.00. Pe unii inca ii recunosc, altii au preluat de la ei ideele astea idioate cu secretul. In ce lume traim?
 
Dan,
trebuie sa constientizezi faptul ca nebunia care domina aceasta tara se regaseste si in faptele marunte de zi cu zi, nu doar in cele de "la nivel inalt".
Traim intr-o tara saracita, abuzata, la limita subzistentei morale mai ales, unde a avea o pasiune de acest tip frizeaza pentru unii nebunia, pentru ca toata lumea se intreaba ce sta la baza unui hobby din care culmea nu se castiga nimic, chiar daca notiunea de hobby este croita pe acest mulaj de concept.

Sunt oameni care marunti fiind, doresc a parea mai importanti, grosolani din fire sau educatie, care nu doresc a fi vazuti pentru ca au ceva de ascuns, de care te vei lovi multa vreme, pentru ca aici vorbim de mai mult de a schimba o mentalitate: schimbarea unui nivel.

Pana cand nu vom trai intr-un mediu unde exista alte modalitati de eliminare a frustrarilor, singura ta solutie va fi sa accezi catre ceea ce doresti sa fotografiezi, printr-un mijloc imbatabil: insotit de un reprezentant al autoritatii la un nivel mai mare decat acelor care te sacaie.
 
Am gasit eu solutia, am mers cu castile la pozat, ascultam muzica, am sarit un gard in dreptul unei sectii de politie sa pozez un vagon cu osii cu spite si iese probabil paznicul, vede ca merg linistit spre vagon cu aparatul in mana, se uita la mine plictisit, vede ca am casti, renunta sa mai urle si intra inapoi linistit :lol:
 
Bai frate ai noroc ca te stiu, doar tu puteai sa imi raspunzi asa.
Cind am fost prin stuful din depoul Arad nu avei casti, probabil ca sa auzi ciinii.

Dupa ce am reactionat la primul anunt si m-am uitat inspre turm am regretat, ca as fi putut sa fiu indiferent si sa par un strain care nu intelege limba romana.

stageexp si romrail au dreptate ca adeseori astia marunti sint cei care fac scandal, dar astia sint la nivelul liniei, eu credeam ca nu orice boschetar ajunge sa lucreze in turn.
In fine ce am remarcat ca le e foarte teama de presa, de fiecare data data cind cineve are ceva de impartit cu mine ma intreaba de la ce ziar sint, pentru ce pozez, ce fac cu pozele.

hobby, pasiune e prea mult si prea greu de inteles.
 
Fotografiatul si filmatul cred ca numai sint acum o problema pentru ca au aparut deja micro camerele foto-video spion , care au diferite forme , pachet de guma , pachet de tigari , telecomanda auto , pixuri , brichete.
Am reusit azi sa filmez pe linga ei si nici macar nu au banuit ca se filmeaza.
In cazul meu este un aparat foto care are forma unei telecomenzi auto si este foarte buna , oricum trebuie sa invat mai bine s-o manipulez si sa-i introduc data si ora actuala . Asa ca va rog sa ignorati data inscrisa pe film.
Este un aparat foto si video care are urmatoarele date :
Format video AVI
Dimensiuni imagine 640x480
Camera format 1280x960
Baterie 280mha de 3,7 V si se reincarca prin USB de la calculator.
Memorie card de date optional de la 4 la 8 GB

Iata si 2 filme care au fost facute cu aparatul


 
sacadarea imaginilor se datoreaza compresiei de pe photobucket sau asa se vede si filmul original? cat de mari sunt filmele originale, necomprimate?
 
hai mai sa fim seriosi! ce treaba au ei daca noi facem poze la locomotive?

ce naiba in romania e crima sa faci poze la o locomotiva cu o garnitura frumoasa sau ce naiba?
deja e absurd! inteleg ca in depou chiar nu e voie lafel ca si in depoul de autobuze/trolee in cluj-napoca... dar pana acuma oricate poze am facut in gara la trenuri mie personal nu mi'a reprosat nimeni nimic.....
 
De fapt, cei care reac?ioneaz?? a?a se ?tiu cu musca de c??ciul??... s?? cheme Mili?ia dac?? vrea... am ajuns prin birourile acesteia din Ploie?ti Sud ?i Zal??u... la Ploie?ti Sud s-au sup??rat mili?ienii pe paznicul g??rii (pentru atâta lucru ne deranjezi, credeam c?? l-ai prins la furat în vagoane!), în vreme ce cei de la Zal??u s-au luat ei în gur?? cu IDM-ista furioas??, explicându-i c?? nu exist?? nicio lege care s?? m?? împiedice pe mine s?? fotografiez din locurile deschise publicului (deci nu de pe ?in??, stâlpi etc.).

Apropo de Titan Sud: http://www.youtube.com/watch?v=oyD4LkM2Ql0&feature=related
Au mai p???it-o ?i al?ii... hai c?? deja m-am convins, dac?? m?? trezesc mâine devreme merg acolo s?? v??d trenu' ?i s??-l filmez.
 
Am patit-o si eu acuma in Caracal. Eram in 10824 si am iesit la usa sa fac poze... si urla politaiu de zor cu spor sa nu mai fac poze. Irelevant am facut cam ce am vrut..

Dar revenind, faza cu triajele si spatile unde scrie accesul interzis... blablabla.. mi se pare normal sa nu faci poze. Adica ce in alte tari te duci prin triaje si etc., ca prin muzeu, sau ca intr-un parc?!

Cat despre oamenii care comenteaza la pozat, intr-adevar cei cu musca pe caciula sunt primii, ceilalti sunt indiferenti prin faptul ca nu-i intereseaza, ca n-au nici o treaba cu locul si ora pozei.

Partea cu peronul si zonele arondate garii sunt discutabile:
1. Fac parte din patrimoniu CFR, adica se poate spune ca e cam interzis fotografiatu si unde mai apare si zona de siguranta feroviara nu e tocmai ok.
2. Gara si peronul pentru calatorii cu bilet devin spatii publice, si in spatile publice este permis fotografiatul..
 
AlexCFRmures a spus:
Adica ce in alte tari te duci prin triaje si etc., ca prin muzeu, sau ca intr-un parc?!

P??i cam da, cel pu?in în Austria nu mi-a zis nimeni nimic pe nic??ieri. E drept, doar într-un depou de trolee am îndr??znit s?? intru (dup?? ce cei de acolo m-au v??zut prin ora?, m-au recunoscut ?i m-au invitat s?? v??d depoul), c?? la cele de locomotive se vedea totul de la poart??, n-a fost nevoie s?? intru ?i s?? m?? plimb ca prin parc pe acolo.
AlexCFRmures a spus:
2. Gara si peronul pentru calatorii cu bilet devin spatii publice, si in spatile publice este permis fotografiatul..

Gara Titan Sud e mai special??... etajul e bloc de locuin?e luate cu chirie de la CFR, tunele de subtraversare ale liniilor sunt ale Metrorex (!), fiind folosite ?i pentru acces la metrou (adic?? unul din ele, restul sunt închise ?i înfundate cu gunoaie), iar bucata aia de peron de unde s-a filmat e trotuar normal, în administrarea prim??riei Bucure?tiului. Deci nu era nici m??car în gar??.
 
Cele scrise ma fac si pe mine sa intervin.
Problemele care apar la fotografiat se datoreaza celor doi factori fundamentali:
1. traim intr-o tara cu oameni stresati, cu un nivel mediu de viata foarte scazut, in care problemele de zi cu zi creeaza conditiile globale de agresivitate in toate domeniile, de la claxonatul aiurea pana comportamentul agresiv asupra fotografilor amatori pasionati de un domeniu sau altul
2. traim intr-o tara cu traditie in secretomanie, justificata si nejustificata, in care fiecare om marunt se simtea mai important stiind ca pazeste ceva, chiar fictiv, si se incadra perfect intr-un mediu cu traditie de vigilenta innascuta, fiind in acest caz vorba de o mentalitate, care e foarte greu de schimbat

Acestea sunt motivele care pe mine ma determina sa evit fotografiatul in gari. Pe langa faptul ca daca doresti sa obtii imagini de calitate, deci trebuie sa ai echipament costisitor care este un potential factor de risc, mai te lovesti si de obtuzitatea unor indivizi deranjati din activitatile lor ilicite sau doar prost crescuti.

Ma rezum la fotografiatul in medii naturale sau muzee (chiar daca pe la noi acestea sunt o gluma proasta) unde nu prea are nimeni nimic de comentat.
Pentru fotografiatul in spatii (chiar) publice, astept perioade istorice in care nu va mai fi nevoie de pile sau de un obraz gros rezistent la injuraturi.

Si aici se aplica cred cu succes zicala ca omul sfinteste locul. Daca este vorba despre un individ civilizat, cu toate suruburile unse, cred ca se pot face fotografii fara problema. Daca este vorba despre vreun ins deficitar ca si educatie sau stare psihica, apar probleme. Eu unul nu am chef a ma justifica in fata oricarui ciocanar, asa ca sfatul meu ramane valabil. Ramane solutia pilelor, a unui insotitor "valabil" din sistem, la vederea caruia toti sa-si scoata caciula si nu fluierul.
 
Revin cu un exemplu concret de mentalitate. Am fotografiat recent, impreuna cu un alt pasionat din tm in muzeul feroviar din Sibiu. Trecand peste faptul ca acesta are un acces extrem de dificil, astfel incat daca spre exemplu am fi fost turisti germani nu aveam sanse sa dam de el, ne-am lovit si acolo de o mostra de mentalitate, e drept mai soft. Am interbat la poarta (poarta depoului de fapt) daca este permis accesul la liber, ni s-a raspuns ca da, dupa care ne-am apucat de pozat. Evident, doi ciocanari zonali si-au itit capetele din zona lor de interes, curiosi, dar totusi fara a interveni. In schimb apare un ins, spalat, civilizat, cu scoala, care ne atrage politicos atentia cu o intrebare: daca am vorbit cu "seful". Miticul sef roman. Ii raspund la fel de politicos ca nu, am intrebat la poarta, mi s-a confirmat accesul la liber, la care omul insista: totusi cu seful ar trebui vorbit. Intreb unde este "seful", ma conformez si il gasesc in a sa locatie. Omul nu avea treaba noastra, a ascultat politicos ce i-am explicat, mi-a spus ca este ok, cu conditia de a nu ne aventura in zona de lucru (absolut normal de altfel), si am continuat sedinta foto. Oricum aceasta permanenta tendinta de a vorbi cu cineva "mai mare", chiar daca nu este cazul, ne va macina multa vreme in activitatile curente mioritice.
 
Acum cateva saptamani eram in gara Iasi la peronul 3 si faceam poze la o rama TE.
De la fereastra biroului de miscare 2 IDM-isti au inceput sa tipe la mine ca de ce fac poze la tren, cine sunt eu, ce caut in gara. Eu am raspuns ca fac poze pentru mine, ca sunt pe peron si nu fac nimic ilegal.

Enervati de raspunsurile mele "obraznice" si ca faceam poze in continuare fara sa tin cont de urletele lor m-au amenintat cu politia. Eu am replicat ca nu au decat sa cheme politia ca eu tot nu plec de pe peron si ca fac cate poze vreau eu. Termin ce aveam de pozat, plec de langa garnitura, mai casc ochii prin gara cand vad ca un politist vine spre mine. Il abordez direct fara sa astept sa zica el ceva:

- Pe mine ma cautati?
- Da.
- Dar de ce? Ce am facut?
- Am primit o sesizare de la biroul miscare ca o persoana suspecta face poze prin gara.
-Si nu am voie sa fac poze in gara? Eram la peron.
- Eu am primit o sesizare si trebuie sa va verific. Buletinul dumneavoastra.
-Nu am actele la mine.
-Va rog sa ma insotiti la birou sa va verific.

Am ajuns la birou, a verificat prin statie datele spuse de mine. Dupa ca se lamureste ca nu mint ma intreaba de ce fac poze la trenuri. Eu ii zic ca am nevoie de poze pentru o carte , ca sunt pasionat de trenuri...
Imi cere camera sa vada ce poze am facut, vorbim despre modele, despre expozitii, totul pe un ton civilizat.
Politistul imi cere sa ii inteleg pe CFR-isti, ca sunt stresati cu serviciul, ca ii da afara...

Am mai stat cateva minute si am plecat. Fara amenda, fara avertisment.

La cateva zile iar am avut meci cu un IDM-ist care dadea liber la un international. Eram la peronul 1 cu camera pe trepied, se inoptase deja.
La clasica intrebare ca de ce nu am voie sa fac poze la tren mi se raspunde " Ca nu aveti voie" . Bine, dar unde scrie? "Domnule , nu aveti voie sa faceti poze in gara" . A urmat din partea mea o trimitere la origini si am plecat.

Sunt oameni si oameni. Din pacate majoritatea sunt cu vederea limitata si nu avem ce face cu ei.
 
Mda... din nou am dat peste netrebnicii din CFR.. fiind in excursie catre Retezat, am trecut evident prin Petrosani... cum depoul e departe de gara am zis sa intreb un "oficial" daca e voie sa faci poze la cele trei aburoase din depou... ca sa vezi ca trebuie aprobare scrisa.. ca sa vorbesti cu seful .. care sef numai cel cu care am vorbit stia.... asa ca am lasat-o balta. Cine stie peste cine mai dadeam prin depoul ala... la cat de batuti de soarta sunt oamenii de acolo sigur iesea ceva urat cand ma vedeau cu aparatul in mana... asta e.
 
Azi se implinesc 4 ani de cand in Oradea Est am fost legitimat de ziua mea, singura data in viata :D . Intre timp am mai avansat, vad ca acum cheama militia sa te legitimeze, nu seful garii, sa zicem ca era triaj acolo si pe atunci era si activitate, dupa cateva secunde am plecat si am continuat sa pozez :lol: .
Da ce naiba e in Titan de ascuns, au 2 perechi de trenuri, sper sa le inchida linia si sa moara de foame iar cand cer mancare sa le zicem "N-aveti voie sa cereti!"
La Sibiu de obicei iti deschide unul geamul cand treci pe langa intrarea in depou si ii spui ca vizitezi muzeul, el zice ca-l cheama pe cel ce se ocupa sa-i platesti taxa, care nefiind niciodata acolo, scapi gratis :lol: . De altfel se vede ca nu e acolo la cum arata aburoasele :( . La depoul mic din Sibiu era unul simpatic, tot timpul "bine dispus" deja m-am imprietenit cu el, pacat ca intre timp au taiat tot ce era afara si nu mai avea ce sa pazeasca :(
La Arad la Lukoil nu te lasa sa pozezi nicicum, chiar daca e trenul in Arad Vest imediat vine unul la tine sa-ti interzica, au norme interne care pe langa manipularea produselor petroliere le cere si sa nu fie filmati :D , faza e ca la CFR nu au asa norma, unde pui ca cei de la CFR nu vin sa explice frumos ca cei de la Lukoil "conform legislatiei interne nu va pot lasa sa filmati garnitura" ci mai degraba vor zice "Ba p~a cine ti-o permis sa filmezi"
 
Gara si peronul sunt clar zone publice, daca te oftica vreunul poti sa-i explici. Nu-i convine, sa cheme politia (probabil ca tf). Daca niciunul de acolo nu stie legea poti sa suni linistit la 112. Eu unul asa as face, dar totusi mai bine le zici dinainte: ba fratilor, asta e legea, nu va convine, sun la 112, sa vedem, va convine asa ?
Si cand te gandesti ca nu stiu care colistas zicea ca in germania un mecanic de ice a deschis larg usa cand a vazut ca vrea lumea sa fotografieze de pe peron. Ce-i drept, si romanii nostri ar deschide larg usa poate ar chema si in cabina, ca ia uite mancatzash pe ce scula scularesc eu acuma. Dar cu ice-uri nu prea o sa prinda poate nici copiii nostri in romania, ramanem si noi la mentalitatea de rahat cu nu fotografia bah, ca e secret de stat locomotiva aia.
Sincer nu prea inteleg ce se strofoaca astia de la metrou cu politica anti-photo. Parca ar fi piramida lui keops in fiecare statie de metrou. Parca nu pot sa fac filmare streaming live pe net (qik sa traiasca). Si atunci sa vad ce-mi mai fac gorilele lu peste (sa demonstreze ca am filmat ceva cu telefonul respectiv, ca nu ramane nimic stocat pe carduri) :D
Dar in fine, mai frumos e sa ramanem la ale noastre, fotografiem si noi ce putem in draga noastra tara, si ne bagam cu unghia in gat la ce au altii si nu ne pasa.
 
sogard_2003 a spus:
Mda... din nou am dat peste netrebnicii din CFR.. fiind in excursie catre Retezat, am trecut evident prin Petrosani... cum depoul e departe de gara am zis sa intreb un "oficial" daca e voie sa faci poze la cele trei aburoase din depou... ca sa vezi ca trebuie aprobare scrisa.. ca sa vorbesti cu seful .. care sef numai cel cu care am vorbit stia.... asa ca am lasat-o balta. Cine stie peste cine mai dadeam prin depoul ala... la cat de batuti de soarta sunt oamenii de acolo sigur iesea ceva urat cand ma vedeau cu aparatul in mana... asta e.

Cerere scris?? (merge ?i pe mail) la departamentul comercial din CFR C??l??tori (dac?? e al lor depoul) ?i 20 RON + TVA de persoan??... asta trebuie ca s?? po?i fotografia ,,în scop necomercial" locomotive în depou.

Oare pre?ul include ?i protec?ia muncii? Eu am f??cut-o la BC acum o lun?? ?i am ?i autoriza?ie de lucru sub linia electric?? din acela?i depou. Nu merit o reducere?
 
nu ?tiu daca conteaz?? sau nu dar e tot vorba de fotografiat in public. eu am cerut prin e-mail la RATUC s?? pot intra în garajul lor ca s?? fac poze la unele autobuze, dar nu mi s-a acordat. au spus c?? dac?? eram mai mul?i ar fi îng??duit.
în schimb mi s-a spus c?? POT POZA autobuzele troleibuze tranvaie aflate în trafic.
atâta timp c??t trenurile sunt în gar?? sunt în "trafic" deci ar trebui s?? se poat?? fotografia. cât despre cele aflate în depouri asta e alt?? poveste...