LDH HO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Vopsea la spray de la Brico. Nuan?a este exact ce e pe capac, doar c?? nu era lucioas??. Acum , uscat?? e lucioas?? dar nu a?a cum era în poze. Atunci doar ce o vopsisem. Oricum eu o cump??rasem ca fiind mat?? :D
Pe celelalte 2 o s?? le fac cu un aerograf, mi-a promis cineva c?? mi-l împrumut??. O s?? folosesc vopsele de la Revell.
M?? bate gândul, ??steia, s??-i vopsesc mînerele în galben, al??turi de acea dung??, cred c?? vor arat?? super.

Am printat ?i un 1250, de prob??, a ie?it, zic eu mai bine, doar c?? m-am apucat s?? modific proiectul. Vreau s?? încerc s?? o printez dintr-o bucat??. Cel pu?in partea de sus, adic?? carcasa. Am observat c?? detaliile ies foarte bine pe axa Z, adic?? pe în??l?ime.
 
Suna interesant, foloseste vopsele auto preparabile dupa paleta RAL. renunta la revell si alte vopsele modelistice. Sunt scumpe si pretentioase .
 
cornelTT a spus:
[...] Vreau s?? încerc s?? o printez dintr-o bucat??. Cel pu?in partea de sus, adic?? carcasa. Am observat c?? detaliile ies foarte bine pe axa Z, adic?? pe în??l?ime.

Am avut ocazia sa admir locomotive cu abur foarte vechi (fara cabina), cu o geometrie mult mai complexa decat o "banala" LDH, "printate" dintr-o bucata si daca nu mi se spunea ca sasiul si corpul au fost confectionate fiecare dintr-o singura bucata, nu as fi stiut.
 
Nu-i nicio smecherie, este doar o incurajare sa incerci pentru ca este posibi ca rezultatul sa fie peste asteptari.
 
Cred ca trebuia sa faci dunga galbena tot cu decal, ai cam stricat-o cu vopseaua scursa :(
Trebuie multa grija la mascare daca vrei sa vopsesti asa si sa vopsesti cu un aerograf .

Cand maschezi , mai ales pe linii drepte, interstitiile le poti umple cu banda adeziva folosind o bucata de tabla subtire decupata pe latimea benzii de mascare . Cu tablita repectiva impingi banda de mascare in spatiile inguste. Taiatul benzii adezive sa fie facut cu un cutter de calitate si bu banda lipita initial pe o bucata de sticla.
Vopsiea o faci cu fata respectiva asezata la orizontala ca sa nu mai existe scurgeri.
 
Problema este alta, la partea de sus m-am gr??bit ?i am vopsit-o la gata din prima.
La partea de jos, dac?? observi nu sunt probleme, am dat 2 mâini la interval de 40 min.
Când o s?? am un pic de timp o s?? vopsesc din nou dunga galben??. Pe dioram??, trebuie s?? te ui?i atent s?? vezi acele stria?ii scurse. în poze macro se v??d foarte bine.
Problema mea este c?? insist s?? pun leduri bicolore dar cred decodorul nu poate atâtea leduri, am schimbat ?i rezisten?a, dar tot degeaba. Pe la urm?? o s?? cump??r un decodor. Acum folosesc decodorul original de pe ?asiul GE 70 TON de la Bachmann.

Mai am un pic de lucrat la proiectul 3D al modelului 1250, am printat una dar nu-mi place ce a ie?it ?i am ref??cut proiectul. Vreau s?? o printez dintr-o, bucat?? partea de sus.

Urm??toarea locomotiva va fi un DA 060. Dar nu am ?asiul. Ce am eu au doar bughiuri cu 2 osii. O s?? apelez la un prieten care are 2 Ludmile de la magazinul Victoria, cine î?i mai aduce. :D
 
cornelTT a spus:
Am prins un pic de timp liber ?i am mai lucrat la finisarea printurilor. Un pic de ?mirghel ?i pile fine. Am dat un alb mat, zice pe spray, ca s?? v??d ce mai trebuie retu?at.
(..)

O sugestie, imperfectiunile sunt acoperite si mai putin vizibile la o vopsire in mat, ele ies in evidenta si se vad mai bine la o vopsire lucioasa.

spor!
 
Poate te ajuta desenul asta,in PM ti-am scris cota inclinatiei postului de conducere...o atentie deosebita pt.curbura capacului in plan transversal si longitudinal(capacul DA-ului la Tillig este cel mai apropiat de forma corecta)
http://i172.photobucket.com/albums/w40/aulin_2007/Planuri%20EA%20DA%20DD/bpj13.jpg~original