Pozele mele

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
R 663 Buc.Nord-Iasi cand are clientii ( calatori cu bilete ) de la P 3028 Brasov-Pl.Sud il asteapta bineinteles sa nu aiba intarziere mai mare de 30 min. Am venit cu P 3028 cel mai tarziu la 01:30 in PL.Vest , si acum 2 saptamani am ajuns la 00:35 la Pl.Sud. Cert e ca in perioada 10-14.10.2009 R 663 va astepta obligatoriu pe P 3028 la PL.Sud din cauza numarului de pelerini ce merg la Iasi.
 
Salut,

cateva poze facute ieri prin Suceava si Iasi.

Un vagon WLABmee cu capetele drepte, modeul este facut de Roco dar are capetele tesite:



40-0014-7


60-1528-3 si 60-0747-0


40-0800-9


91 53-0-461-113-9


906


82-0070-1


905


82-0452-1


Malaxa 757


41-0255-4


Gara Dolhasca:


Vagoanele de la Pascani:



A 2 a garnitura TE modernizata in curte la Remar Pascani



Noi vagoane etajate modernizate:



40-0014-7 la acceleratul Suceava-Brasov in statia Pascani:



De astazi, 01.11.2009 traseul Iasi-Harlau este al operatorului RegioTrans. Inca de vineri au ajuns la Iasi 2 automotoare, iar ieri cu acceleratul Brasov-Iasi a venit si al 3 lea automotor.



Utilaj de la Infrastructura:


Acceleratul Regio Brasov-Iasi-Brasov cu un automotor (verde) pentru linia Iasi-Harlau:



Rapidul Iasi-Bucuresti gata de plecare:
 
Salut,

cateva poze din Chisnau. Din pacate vremea a fost tare urata, asa ca pozele nu sunt prea ok.

Gara Ch?inau













Tren de persoane pe ruta Chisnau-Moscova:



http://www.youtube.com/watch?v=b9_Iz-SobxA

Vagon restaurant CFM de pe ruta Moscova-Chisnau:



http://www.youtube.com/watch?v=GGSCEH5e4hI

Am filmat pe ascuns, erau politisti prin gara si nu aveam chef de surprize.
Pacat ca nu pot reda si mirosul de carbune de la cazanele din vagoane folosite la incalzire.
 
Brasov 13.11.2009

Rapidul 741 combinat cu R. 370 "Ister" :



14.11.2009

"Bunicu?a" de la Sfantu Gheorghe a primit cadouri:


Covasna.

O remiza abandonata:



Inspre Sfantu Gheorghe :


Inspre Bre?cu :



Locomotiva 764-001 :


Automotoarele Regio pe ruta Sfantu Gheorghe - Bre?cu ?i Bretcu - Sfantu Gheorghe fac cruce in Covasna :




Garnitura de Ucs-uri in Tg.Secuiesc :

 
Greseala mea, sunt in Miercurea Ciuc. Ma gandeam aiurea....
 
Un alt sfarsit de saptamana petrecut la Chisnau. De data asta am avut vreme buna si am prins un tren de persoane la plecare, Chisnau-Moscova.




O garnitura cu vagoane de marfa:


Locomotiva M 62:



Plecarea trenului Chisnau-Moscova, 20 de vagoane . Fum de la locomotiva diesel ca la o locomotiva cu abur:

http://www.youtube.com/watch?v=ydxH_hk4bmA
 
Duminica 06.12.2009
Dimineata in zona Comarnic era activitate :





O rama electrica in Bucuresti Nord :


R 346 "Dacia" Bucuresti - Viena soseste in Sinaia :


Nu sta un minut si pleaca :
 
30.12.2009 Sinaia.
Fotografi la datorie ,eu ?i Bogdan.

Un marfar GFR:



Rapidul "Dacia" cu primele 3 vagoane Timi?oara- Budapesta- Bucuresti Nord :







Sose?te un personal de la Bra?ov :



Din moment ce mersul trenurilor nu avea nicio valoare din cauza intarzierilor ne vedem de alte treburi prin ora?.

Seara inapoi la diorama ?i la pozat ce gasim prin gara.
Sose?te acceleratul Sibiu/Brasov - Bucuresti Nor: :-?



Vagonul 20-49 201-8:



Locomotiva Phoenix care diminea?a urcase spre Brasov acum cobora spre Ploie?ti:



Bogdan, Michael ?i eu:





31.12.2009 pe langa halta Valea Larga inspre Sinaia.

Diminea?a ne bucuram ca este soare.
Din pacate nu am ales locul cel mai grozav de fotografiat, dar cum dupa mersul trenurilor trebuiau sa treaca cateva trenuri prin zona am ales sa ramanem ?i sa vedem ce iese.



Acceleratul Bucuresti Nord - Satu Mare/Brasov:



Personalul Brasov- Ploie?ti Sud:



Doar un marfar a trecut spre Bra?ov:



Locomotiva rapidului Bucuresti Nord - Bra?ov:


De treaba mecanicul, a aprins toate luminile.

Rapidul Cluj Napoca/Sibiu - Bucuresti Nord:



Podurile de la intrarea in Sinaia dinspre Ploie?ti:



Acceleratul Galati - Bra?ov:




Gata pe anul 2009 cu pozele.

 
Salut,

cateva fotografii din vara anului trecut facute in Sfintu Gheorghe:





Vagon rusesc cu cupla specifica:




Iasi - 20.12.2009
Vagonul 19-70 001 4 in acceleratul Iasi - Bucuresti:



24.12.2009

Locomotiva 63-1358-9 cu acc. Iasi - Tg.Mures :


Locomotiva 65-1192-7 cu acc. Galati - Iasi:



Trenul rapid Iasi - Bucuresti :



30.10.2009
Locomotiva 60-1118-3 cu trenul personal Barlad - Iasi.
Am incercat sa obtin un anumit efect in poza. Am folosit modul S - permite setarea vitezei obturatorului ; folosit pentru a ingheta miscarea unui subiect sau pentru a lasa impresia de miscare.


O fotografie din 1974 facuta la Mestecanis, cel din miljoc este tatal meu. Daca ma poate ajuta cineva cu identificarea camionului din care este obtinuta drezina as fi tare bucuros, poate gasesc ceva la H0 pentru o conversie.

 
Nu stiu. Uite alta poza, din pacate nici aici nu se prea intelege. Am pus poza la rezolutie mai mare.



O poza de anul trecut din Chisnau:



Parca e acelasi.
 
Probabil vagoanele rapidului nr. 74 - Timi?oara Nord - Budapesta Keleti. A fost pentru prima data cand eu am vazut respectivele vagoane cu 347 "Dacia".

Nu ?tiu cum pleaca vagoanele din Bucure?ti, ata?ate la rapidul 346 sau ata?ate la alt tren. Cineva din zona poate ne raspunde.
 
Gam3 a spus:
O poza de anul trecut din Chisnau:
Parca e acelasi.

în a 2a poz?? e Diamond. Probabil ?i în prima e la fel.... îns??, în prima poz??, vagonul nu e pe cale noarmal??? Chiar mi-e dor s?? v??d (?i s?? pozez) ceva pe boghiuri Diamond mergând prin România... c??, în afar?? de ni?te cisterne ruse?ti (într-o noapte prin predeal), n-am pozat decât ceva WPZuri ne-func?ionale. Ce firm?? trage cazanele astea prin România? C?? dac?? le-am v??zut la Predeal (ilogic, puteau s?? o ia prin Buz??u) e clar c?? vin cu diverse ,,lichide" pe la Ploie?ti. E drept, cele v??zute de mine nu c??rau Azot ca cel din poza ta.
 
Salut,

ar trebui sa ajungi la Galati sa vezi ceva vagoane rusesti pe Diamont mergand, acolo sunt cele mai mari sanse.

Vagoane parasite pe Diamond prin tara:
trenul PSI la Ciceu, trenul PSI in depoul Dej, trenul PSI de la Craiova, trenul PSI de la Bucurescti Triaj, vagonul rusesc de mai de mai jos care e in statia Mestecanis: