Sinaia Model Railway

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Una din devizele muzeului este, cum ar spune englezul "STEP BY STEP!", deci, fiti pe faza! Urmeaza elemente surpriza! ;-)
 
A iesit ceva foarte frumos in peisajul de iarna. Ar merita ceva poze mai detaliate sau un filmulet cum zice Bogdan. Sa vedem ce mai urmeaza.
 
Sambata o sa fiu la Sinaia pentru ceva .....intretinere asa ca sper sa am timp si shef sa fac si niste poze :D nu de alta dar stiind fiecare coltisor din diorama nu mai "vad " unghiurile bune de poze :D
 
:)
Cam asa se intampla.
Oricum pentru cei ce n-au vazut expozitia, merita venit. In plus n-ar strica si o iesire la munte. :wink:
 
Salut,

cateva noutati de la Sinaia.

Langa biserica a aparut un cimitir:


Orasul este impodobit, drumurile sunt acoperite de zapada, patinoarul este deschis, pe partie zapada e numai buna pentru ski::







Am plecat de la Sinaia noaptea tarziu:


Ne vedem zilele urmatoare la probele de tractiune cu locomotivele EA. :D
 
Salut,

Cum se putea incheia un an plin de realizari feroviare decat la Sinaia invartind trenulete printre trenurile ce stationau in gara, alaturi de Carl & Jane, Nigel si Bogdan, echipa cu care am inceput acest proiect si vis frumos .
Pe tot parcursul sarbatorilor muzeul a fost plin dupa cum se vede si in prima poza, lucru ce ne-a dat o mare satisfactie.
Las pozele sa vorbeasca



















Un filmulet, la inceput o filmare de la fereastra vagonului :


 
Putin of topic dar primesc PM-uri cu urmatoarele intrebari si banuiesc ca si florin la fel , cu ce au fost facute pozele ....
Pozele au fost facute cu Nikon D80 + trepied
Filmatul cu Canon IXUS 70 lipit cu banda dublu-adeziva pe un vagon de transporturi grele (cel cu mijlocul foarte aproape de sina, Roco are un astfel de vagon pe care este pusa o locomotiva HOe )
 
Am spus sa profit de prezenta in zona si sa vizitez muzeul. Desi micut, nu m-a dezamagit. Ca modelist, am fost incantat sa admir dioramele cu tematici diverse. Ca pasionat al trenului, in general, m-au emotionat exponatele. Acel carucior pe trei roti, placile de identificare a locomotivelor cu aburi (nu stiam ca au existat in Romania si locomotive cu aburi tip 150, acum stiu, am vazut placuta) si multe alte placute indicatoare, printre care placuta privind capacitatea de stocare a tenderului (Apa 26 m3, Carbune 6,5t - multa "papica"!), pendule devenite de mult istorie dar care, fantastic!, inca functioneaza. Iar afara, o 230 veritabila, calul de povara al liniilor secundare, precum si autoturismul transformat despre care nu stiam ca avea geamuri blindate (se vede la parbrizul ciobit cine stie cand si cum).
Nu cere mult timp. Ofera insa multe, totul e sa ai disponibilitatea sa vezi si sa admiri. Merita vazut.

Cu bine,
PIF54
 
Imagini proaspete din Sinaia
Felicitari organizatorilor si gazdei care ne-a primit cu o caldura deosebita si un ceai cald pe masura.
Bravo au fost citeva clipe de relaxare totala.
Si acum citeva imagini;




Colectia de pendule din incinta expozitiei

Bicicleta feroviara



Citeva imagini si la piesele ce se gasesc in aer liber




Si binenteles s-a gasit un idiot care sa-i sparga geamul


Citeva imagini si la trenurile ce treceau atunci prin gara
Rapidul Satu-Mare - Bucuresti

Si un bobic
 
Florinn eu cred ca bobicul era de fapt in spatele EA-ului dar de la atata emotie cu aparitia modelului de la Amintiri Feroviare cred ca s-a incurcat. :D
 
promisiune onorata pentru Florin: http://total-view.ro/modeltrains/modeltrains.html
 
Am fost in trecere prin locatie, si am profitat de acest fapt pentru a vizita expozitia.
De fapt, ca sa fiu sincer, trecerea a fost putin fortata tocmai din aceasta cauza :D .

Impresia a fost extraordinara, fiind de-a dreptul energizanta imaginea de normalitate si frumos cu care ar trebui sa ne obisnuim ca vajnici europeni. Locatia bine amenajata si potrivita tematicii, spatiul cald si primitor, amenajat cu gust, confortabil atat vizual cat si prin prisma posibilitatii de a sta la o cafea cu o macheta feroviara in zara vizuala. Activitatile cu copiii, care am remarcat ca se desfasoara in incinta, reprezinta iarai un lucru pozitiv la adresa celor cae au pus la cale acea oaza.

Vazusem fotografii postate pe forum, dar privind de aproape macheta, facand propriile filme si poze, senzatia a fost unica. Acum sunt in masura, judecand obiectiv, prin prisma celor vazute sa felicit si eu pe cei implicati in eveniment.