Sinaia Model Railway

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
daca treceti prin Sinaia, nu ratati! Azi am fo' p-acolo si o tanti amabila ne-a delectat cu jucarele. Cel mai mult mi-a placut asta:



Sunt multe arii de observat, printre care si:




La iesire am vazut si macaraua cu care statul vrea sa salte banii de la poporeni:

 
Salutare

Ce program de vizita are expozitia in weekend (sambata) si eventual taxa de intrare?
Eventual un nr. de tel, sau cine are mai multe informatii nu va sfiiti sa ma informati, multumesc anticipat.
 
Si revin...
Orele in care se poate vizita expozitia ??Ë? 10-18 (din pacate eu am ratat-o la mustata, am ajuns la 9,00 si nu am putut astepta pana la ora 10).
Un lucru totusi bun a fost ca am intrebat cateva persoane pentru a primi indrumari si toate stiau despre ce e vorba. Asa ca mi-am bagat unghia in gat ca nu am mai putut sta si m-am multumit cu exponatele exterioare



si cu lucrarile de pe linia 1 din Sinaia

 
Am si eu o intrebare mai aparte: cum oare se descurca cu praful cei care au in ingrijire aceasta diorama? Cand am vizitat-o era foarte curata, ziceai ca au scos-o din cutie ieri! Si deasemenea cum oare se face curatarea sinelor (la atatea ore de fuctionare continua banuiesc ca exista o anumita procedura)?
 
Salutare
cristi_m din pacate problema cu praful este imposibil de combatut. Praful este unul din motivele pentru care de aprox 2 luni nu mai functioneaza nimic din sistemul faller car.(toate masinile mai exact 6 la numar sunt la reparatii capitale, pot spune ca daca pentru trenuri praful oarecum il mai rezolvi la faller car este o mare problema mai ales ca majoritatea componentelor se distrug de la praf (abraziune). Ma refer la cauciucuri,patina de ghidaj, sistemul de ghidaj aflat pe masinuta(directia), rotile si chiar si angrenajul motor.
Tot ce este diorama (structura ) este aspirata cu un aspirator mai mic (gen auto)
Soseaua este curatata cu un burete moale imbibat cu apa.
Sinele aspirate, sterse cu alcool tehnic si cu guma de sters sina.
 
Este o diorama de suprafata considerabila si m-am gandit ca trebuie sa fie o problema asta, cand tineti usa deschisa o mare parte a zilei si cand in fata garii este un santier care inevitabil conduce la marirea cantitatii de praf din aer. Oricine are o diorama cat de mica stie ca in cateva zile incepe sa se vada praful pe locomotive si pe acoperisuri, asta intr-o camera de locuit obisnuita...Imi pare rau pentru sistemul Faller Car, ar trebui poate vazut cum procedeaza nemtii de la MiWuLa sa-si protejeze vehiculele (cred ca acolo sunt cele mai dure conditii de exploatare care se pot imagina - probabil si ei le repara pe banda rulanta :x )
 
Da' cu... paianjenii n-aveti probleme ?
Ca eu am impresia ca ma pandesc: cum ma intorc cu spatele, cum pun de-o plasa mica intre 2 vagoane ceva...

Arahnofobia salveaza Romania !
 
In luna Octombrie pe TVR Cultural va fi difuzat un reportaj cu diorama din Sinaia.



Vom anunta ziua si ora difuzarii din timp.
 
:D Ai citit Bogdan?
Dintre noi 2 el se descurca cel mai bine in fata camerei. Eu ma eschivez cat pot sa nu apar la tv.
 
Bogdan e mai siluet si-ncape si pe ecrane foarte inguste.
Toate bune si asteptam precizarea orei de difuziunea romana.
 
gheorghe - daca vrei ceva info pm la mine sau doamna Lili, cu persoanele care se ocupa de acest muzeu momentan nu poti lua legatura decat in perioada expo de la Brasov sau dupa.