060 - EA - Amintiri Feroviare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Re: Sal

<r><QUOTE author="Endo_ro"><s>
Endo_ro a spus:
</s>Dragi colegi,<br/>
Nu stiu ce defectiuni pot fi constatate asa in scurt si mai ales atat de grave incat sa puna in pericol vanzarea, ca doar nu e nava cosmica ............ <E>:razz:</E><e>
</e></QUOTE>

Pai una ar fi 8 spire in loc de 7 la arcuri dar nu e defectiune si se poate remedia dupa dar probabil sunt seriosi si nu vor sa scoata un model de care sa ne plangem cu toate ca noua ne place <E>:D</E></r>
 
Re: Sal

<r><QUOTE author="Endo_ro"><s>
Endo_ro a spus:
</s>Dragi colegi,<br/>
Nu stiu ce defectiuni pot fi constatate asa in scurt si mai ales atat de grave incat sa puna in pericol vanzarea, ca doar nu e nava cosmica sa aiba 10000 de sisteme. E o cutie cu motoras si trei rotite zimtate. Si daca sunt intr-adevar nu stiu in ce masura se pot remedia dupa ce au fost deja fabricate.<br/>
In fine, din punct de vedere al colectionarului sau al unui simplu pasionat cred ca trebuie sa adoptam o atitudine calma, de asteptare si de demnitate chiar. Ma simt putin jignit de faptul ca romanilor li se intampla mai tot timpul cate o chestie de genul asta. Chiar daca e justificata, chiar daca nu. Parca ar fi un ghinion perpetuu.<br/>
Hai sa fim mai cu coloana vertebrala si sa avem rabdare. Daca apare o luam, daca nu sa fie sanatosi. Sunt destule locomotive de cumparat in alte inmatriculari. Cel putin eu mai am de luat o multime. <E>:razz:</E><e>
</e></QUOTE>

Da nu e nava cosmica insa este un model care se vrea din clasa de top,<br/>
orice chestie cat de mica ca defect este inacceptabila, nu cred ca este cineva dispus sa dea 200 euro pe un model chiar si cu mici defecte, decat sa astepte 1 luna pentru modelul fara defecte, si doi la mana, orice producator serios se asigura ca livreaza un produs cat se poate de bine realizat daca are respect pentru clienti si doreste sa mai vanda si altele pe viitor.<br/>
<br/>
Nu romanilor li se intampla tot timpul chestii deastea, in toata industria de trenulete sunt zeci de modele care sufera amanari, 1-2 luni, ceea ce e de cele mai multe ori rezonabil. Cand vorbim de ani de zile deja e alta problema.<br/>
<br/>
Aceasta locomotiva a fost anuntata pentru 22-23 decembrie, s-a amanat pentru 22 ianuarie (deci amanare 1 luna in care am avut si sarbatori, revelion, etc) si vine la aproximativ 1 saptamana intarziere de aceasta data. <br/>
Hai sa nu facem o tragedie din asta, sa ne bucuram ca vine,<br/>
mult a fost, putin a ramas.</r>
 
Re: Sal

<r><QUOTE author="Florinn"><s>
Florinn a spus:
</s>
Da nu e nava cosmica insa este un model care se vrea din clasa de top,<br/>
orice chestie cat de mica ca defect este inacceptabila, nu cred ca este cineva dispus sa dea 200 euro pe un model chiar si cu mici defecte, decat sa astepte 1 luna pentru modelul fara defecte, si doi la mana, orice producator serios se asigura ca livreaza un produs cat se poate de bine realizat daca are respect pentru clienti si doreste sa mai vanda si altele pe viitor.<br/>
<br/>
Nu romanilor li se intampla tot timpul chestii deastea, in toata industria de trenulete sunt zeci de modele care sufera amanari, 1-2 luni, ceea ce e de cele mai multe ori rezonabil. Cand vorbim de ani de zile deja e alta problema.<br/>
<br/>
Aceasta locomotiva a fost anuntata pentru 22-23 decembrie, s-a amanat pentru 22 ianuarie (deci amanare 1 luna in care am avut si sarbatori, revelion, etc) si vine la aproximativ 1 saptamana intarziere de aceasta data. <br/>
Hai sa nu facem o tragedie din asta, sa ne bucuram ca vine,<br/>
mult a fost, putin a ramas.<e>
</e></QUOTE>

Tot ceea ce trebuia demonstrat! <E>:)</E></r>
 
Prieteni,
Haideti sa nu facem din asta o tragedie,eu sint convins ca avem atitea de modelit!
Acum doua saptamini a venit Florin si mi-a pus catenara pe diorama si m-am gindit ca o sa-i fac poze cu EA-ul sub stilpi.
Dar cum nenea Florin a mutilat diorama si bucati de terasament si iarba cind a facut montajul :D ,pentru mine e super pentru ca intr-o saptamina o sa am timp sa refac peisajul.
s
 
Nu stiu de ce, dar cred ca vom vedea locomotiva abia dupa expozitia de la Nurenberg din acest an.Probabil ca mai intai doareste sa o prezinte acolo si apoi sa o scoata pentru vanzare.
 
asteptarea asta ma omoara!!!totusi prefer sa astept decat sa iasa ceva la genul 060-DA tilling.Visez la locomotiva asta de zeci de ani si am impresia ca timpul trece foarte greu......
 
Poate ca ar trebui apreciat ca modelul s-a facut fara cine stie ce subscriptii sau alte chestii de genul asta.....
 
Eu am antrenament la asteptat din cauza..... "nu spun cui"... moncher. Cel putin de data asta am vazut modelul locomotivei ruland pe sine, deci nici nu se poate compara cu situatia creata de..... "nu spun cine", sa nu supar pe.... stiti voi cine. Ce mai tura vura, multi nici nu visau in urma cu patru, cinci luni sa pipaie un model 060 EA. Asa ca eu zic.... " inca putintica rabdare".
 
Mauritius a scris:
Pai una ar fi 8 spire in loc de 7 la arcuri ...

Hai mai bine sa numaram SINGURI fara sa cascam ochii pe toate gardurile unde se scriu povesti invidioase. :wink:



Florinn a scris:
suntem mai rai ca pensionarii la care le intarzie pensia

Mare adevar a zis. Pai daca nui asa mare branza decat o cutie de plastic cu niste pinioane, la ce mai scriem nene aici? :?: :?:

Oricum este de remarcat maturitatea cu care se duc discutiile aici. Bravo baieti.
Asta este un semn bun ca reusim sa crestem nu doar precum comunitate dar si ca mentalitate.
Eu o astept cu emotii linistit.

O seara buna
 
Stimati colegi modelisti. Sunt de acord ca purtam o discutie civilizata, sunt de acord ca modelul se doreste, si poate chiar este o loc de top si inedita, dar personal, cu ce nu sunt eu de acord este faptul ca anunti cu mare tam-tam aparitia, o astepti de Craciun, ca un fel de cadou pentru tine si pentru diorama ta, apoi o amani, si pe urma o amani si mai mult, dupa unii 7-9 zile (sincer nu prea mai cred) dupa altii pe termen nelimitat. Uite asa ceva nu se face, dar totusi uite ca exista. Si eu care mi-am propus ca nu ma mai bag in asemenea jocuri, fiindca am patit-o odata, iata ca iar sunt la fel de.... Domnule, sunt de acord ca ai un produs nou, ca se fac discount-uri de 10, 20% etc, dar cand tu stii sigur, ca ai siguranta sa lansezi un asemenea produs, spui da. E gata. Pot sa-l dau la vanzare, nu ca il trimit inapoi in China sau unde, sa faca nu stiu ce modificari, sa vedem si asa mai departe. Multi nu recunoastem, fiindca suntem poate prea orgoliosi sau alte lucruri, dar in fond si noi suntem ca niste copii, cu jucarii mai scumpe, care daca nu si-o primesc ori incep sa planga, ori cel mai vizibil , in cazul acesta, stam pe forum. Eu sincer ma consider asa,fara rusine desi am depasit de mult varsta respectiva. Sunt unii care au pus deoparte bani pt aceasta locomotiva, pentru ca are un pret totusi destul de consistent, si nu si-au cumparat de exemplu alte modele care apar la oferte sau vanzari. Si peste asta, cand producatorul, deci nu dealerul iti da confirmarea ca in data de 22 apare, dar de fapt e doar o umflatura, ca sa nu folosesc alt cuvant, atuci chiar ca nu mai ai in cine sa crezi. Daca noi, stim sa facem ceva, de cand suntem, nu dau exemple, este sa nu respectam ce ne propunem. Concluzia e ca atunci cand era modelul gata, efectiv, fara necesar de retusuri sau asa ceva, il scoteam pe piata si faceam si lansarea (fara sa ne bagam acum in teoria lansarii produselor comerciale) Asta soun eu. Poate unii veti fi de acord cu mine, altii nu. Respect si sa ne traim.
 
Electricul are dreptate in multe afirmatii. totusi nu sunt de acord cu o treaba: sa anunti produsul exact cand apare pe piata; chestia asta ar conduce la o serie de manifestari exagerate: te trezesti cu un produs pe care il vrei, nu ai bani pentru el (suma consistenta), te apuca panica (,) ca pana faci rost de bani se epuizeaza stocul, incepi sa cauti prin colectie de ce te-ai putea debarasa, nu poti obtine un pret bun pentru ca nu esti singurul disperat, s.a.m.d. deci produsul trebuie anuntat. totul e sa nu se hazardeze nimeni si sa dea date exacte, pentru ca nuse stie niciodata ce se intampla. mai corect era "undeva in urmatoarele 2 trimestre", in ideea "asteptandu-te la ce e mai rau, sperand la ce e mai bine". totusi, tipicul romanesc implica "asteptandu-te la ce e mai bine, sperand ca raul sa n-apara si totul sa fie snur".

spre exemplu, chiar vreau sa stiu daca cineva a inceput proiectul pentru LDH, chiar daca va fi sa-l lasnseze peste 5 trimestre. sa stiu sa-mi orientez colectia si sa-mi planific cheltuielile...

pana la urma hobby-stii sunt numiti pe romaneste entuziasti tocmai pentru ca ... entuziasmul e caracteristica lor. de aici si "patimasenia"......
 
Din pacate 22 ianuarie 2010 a trecut Endo_ro! Mai avem 22 ianuarie 2011! :D Glumim, mai nu glumim, si asa mai departe
 
@ Mauritius:

Hai sa punem altfel problema... In functie de pozitia arcului, cu capatul infasurarii spre privitor sau cu capatul infasurarii rotit cu 180 de grade fata de pozitia mentionata precedent, reies 8 sau 7 spire.
Daca numaram cu atentie observam (in fotografia pusa de mine) ca arcul din partea stanga are 8 iar cel din dreapta are 7, mai exact sunt acelasi numar de spire dar din cauza pozitiei difera numarul.
In caz ca am avut pana acum modele reproduse atat de fidel in ultimul timp incat sa purtam astfel de discutii spuneti-mi si mie sa mi le cumpar si eu.
Nu in ultimul rand o sa te rog sa ma scuzi daca continutul postului meu anterior a parut ofensiv.

O zi buna
 
Chestiunea asta cu numarul spirelor de la arcuri este doar asa, de bun-gasit. Sunt sigur ca un anumit membru de pe forum(nu-i dau numele :D), dupa o analiza atenta a modelului, va posta un mesaj de 3 pagini cu lista defectelor. Cine a urmarit povestea DA stie :evil: