060 - EA - Amintiri Feroviare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Baieti prea taiati in carne vie , speram sa nu fie asa , sa nu uitam ca Amintiri Feroviare nu are experienta de decenii a lui Tillig, ar fi bine sa fie o spira in plus decit fara dungi si inscriptii corecte .
Mai mult ca sigur AF isi va tine promisiunea si ne va aduce sigur ,,pensiile la toti".
Este foarte asteptata cit si de noi cit si de cei din afara , pot sa o confirme si baietii de pe forumul nostru care posteaza comentarii si pe forumurile din afara.
 
Oricit esti dispus ca sa platesti,pentru a fi sigur de "calitate" si oricit te-ai asigura contra aparitiei eventualelor probleme.......anumite locatii geografice sint destul de departate,fie si numai pentru a te urca in avion o data pe saptamina,ca sa iei "drumul matasii"......Deh...globalizare....relocarea productiei...model serie zero....s.a.m.d.p. .....si din aceasta cauza e bine sa raminem mai circumspecti,sa fim la locul lui,fiecare,sa avem rabdare...mai ales ca nu s-au luat bani inainte si nimeni nu-i in paguba ; celui ce s-a inhamat la aceasta treba ii titie destul "nadragii" fiindca programul si termenele au fost date peste cap si daca faci o afacere corecta,o astfel de treaba ....dauneaza grav credibilitatii tale,din pacate......... Asa ca,rabdare,calm si....... atentie,ca se vrea a se introduce o taxa in cuantum de 15% pentru utilizarea liniilor de pe...... diorama,calculata la pretul liniei x numar de bucati utilizate,+manopera de instalare pe diorama :p ...in situatia in care valoarea rezultata va fi prea mica se va utiliza "forfetarul" tinind cont de uzura generata de cele 6 axe ale EA-ului............ :x 8) :D
 
Hi hi

<r>Sunt convins de faptul ca cei mai multi nu au nicio picatura de rautate in ceea ce posteaza. Mai mult, gustam fiecare parere si mai trece timpul. Pana la urma aceasta este frumusetea unui forum. Sper sa ne admiram fiecare modelul in propriile manute si sa ne amintim cu placere cum ne agitam pe aici. <E>:mrgreen:</E></r>
 
Si la concerte, cand intarzie artistul, lumea fluiera si da cu huooo. In final, daca oamenilor le place, aplauda in picioare si mai cer un bis. Sincer, eu sunt acum in pozitia spectatorului care fluiera, dupa amanarile succesive ale modelului. Pana acum, aceasta locomotiva se incadreaza perfect in peisajul CFR: are intarziere.
 
dave a spus:
Si la concerte, cand intarzie artistul, lumea fluiera si da cu huooo. In final, daca oamenilor le place, aplauda in picioare si mai cer un bis. Sincer, eu sunt acum in pozitia spectatorului care fluiera, dupa amanarile succesive ale modelului. Pana acum, aceasta locomotiva se incadreaza perfect in peisajul CFR: are intarziere.

Cel mai pertinent comentariu. Din pacate o data am mers la concert si dupa o asteptare de 2 ore in frig (era aproape de Craciun , apropo de actualizarea site-ului) artistul s-a dat bolnav :D
 
Salut,

constat ca ne place sa discutam chiar daca e util sau nu si spun asta fara atacuri la vreunul dintre voi.

Totusi,
nu pot sa fiu 100% de acord cu aceaste afirmatii:
Electricul a spus:
Stimati colegi modelisti. Sunt de acord ca purtam o discutie civilizata, sunt de acord ca modelul se doreste, si poate chiar este o loc de top si inedita, dar personal, cu ce nu sunt eu de acord este faptul ca anunti cu mare tam-tam aparitia, o astepti de Craciun, ca un fel de cadou pentru tine si pentru diorama ta, apoi o amani, si pe urma o amani si mai mult, dupa unii 7-9 zile (sincer nu prea mai cred) dupa altii pe termen nelimitat. Uite asa ceva nu se face, dar totusi uite ca exista. Si eu care mi-am propus ca nu ma mai bag in asemenea jocuri, fiindca am patit-o odata, iata ca iar sunt la fel de.... Domnule, sunt de acord ca ai un produs nou, ca se fac discount-uri de 10, 20% etc, dar cand tu stii sigur, ca ai siguranta sa lansezi un asemenea produs, spui da. E gata. Pot sa-l dau la vanzare, nu ca il trimit inapoi in China sau unde, sa faca nu stiu ce modificari, sa vedem si asa mai departe. Multi nu recunoastem, fiindca suntem poate prea orgoliosi sau alte lucruri, dar in fond si noi suntem ca niste copii, cu jucarii mai scumpe, care daca nu si-o primesc ori incep sa planga, ori cel mai vizibil , in cazul acesta, stam pe forum. Eu sincer ma consider asa,fara rusine desi am depasit de mult varsta respectiva. Sunt unii care au pus deoparte bani pt aceasta locomotiva, pentru ca are un pret totusi destul de consistent, si nu si-au cumparat de exemplu alte modele care apar la oferte sau vanzari. Si peste asta, cand producatorul, deci nu dealerul iti da confirmarea ca in data de 22 apare, dar de fapt e doar o umflatura, ca sa nu folosesc alt cuvant, atuci chiar ca nu mai ai in cine sa crezi. Daca noi, stim sa facem ceva, de cand suntem, nu dau exemple, este sa nu respectam ce ne propunem. Concluzia e ca atunci cand era modelul gata, efectiv, fara necesar de retusuri sau asa ceva, il scoteam pe piata si faceam si lansarea (fara sa ne bagam acum in teoria lansarii produselor comerciale) Asta soun eu. Poate unii veti fi de acord cu mine, altii nu. Respect si sa ne traim.

Peste tot in lumea asta un model se anunta cu ceva vreme inainte sa apara pe raft, clientii se inscriu la precomenzi, dealerii spun o data (primita de la producatori), uneori acea data sufera amanari. Atentie, vorbesc de amanari rezonabile, si nu de ani de zile, acele situatii fiind exceptii care nu ar trebui sa existe.

Nimeni nu-si permite sa blocheze zeci de mii de euro in niste modele de aceea drumul de la productie la clientul final trebuie sa fie cat mai rapid, de aceea un model se anunta din timp, pe deoparte se fac precomenzi si se stie din timp cam care e cererea, pe de alta parte cei care strang mai greu banii ii pot pune din timp deoparte. Apoi in orice proiect pot aparea intarziere neprevazute. Locomotiva a fost amanata cu 1 luna, din vina producatorului, totusi acesta si-a cerut scuze si cred ca putem ierta fiind prima data cand calca stramb.

Nu cred ca are rost sa ne tot lamentam pentru 1-2 saptamani,
mai sunt cateva zile, sa speram ca nu se inzapezesc locomotivele pe undeva, pana atunci hai sa fim putin mai utili si sa nu ne mai pierdem vremea cu comentarii si discutii fara rost.

parerea mea.
 
Respect. Da, acum sigur ca iertam fiindca in fond este diferit de ce s-a intamplat cu alte modele pe piata romaneasca. Eu afirm ca nu ne lamentam, ne gandim un pic la toate, si la cei care pun banii jos deodata, si la cei care ii strang incetul cu incetul si la cei care dau avans deci la toate. Si sa nu uitam mai multe lucruri. In primul rand acest forum este si pentru discutii, comunicari, impartasiri de idei (nu intotdeauna strict tehnice), cum a spus si un colegi modelist mai sus. Daca ar fi un forum strict tehnic numai asta postam, altceva nu, doar aspecte tehnice si istorice. Vorba aceea, vom avea ce vedea si mai tarziu, cat ne-am agitat, ce am discutat in pauza de pana la apritia modelului. Si nu ultimul aspect, ca aceste discutii sunt si exista chiar din cauza acestei intarzieri de o luna sau cat este si desigur interesul nostru, al tuturor este ca pentru banii nostri, sa vedem locomotiva in colectie cat mai repede posibil. Si pe urma, probabil, multi dintre noi vom trasa un zambet simpatic urmarind aceste randuri si ne vom continua asteptarea si discutiile pentru alte si alte modele noi. Va salut pe toti.
 
Asteptarea unui tren, oricare ar fi el, se poate dovedi foarte greu de suportat :p
Ca sa mai destindem atmosfera, sa ne amintim ca intr-o situatie asemanatoare, un celebru personaj este foarte impacient ?i, cu un ton de comand??, zice încruntat:

- Mam' mare! de ce nu mai vine?... Eu vreau s?? vie!

- Vine, vine acuma, pui?orul mamii! r??spunde cucoana.

Tare mult ne-am dori sa auzim si noi un raspuns asemanator, pastrand proportiile, bineinteles :D
Pentru conformitate, schita completa este aici
 
Cred ca ajunge in cutiuta :D ,apoi va fi expusa in vitrina pentru expozitie, si abia pe urma probabil ca vom avea sansa sa o adaugam in colectie.Cel putin cred ca pentru expozitia de la Nuremberg s-a amanat lansarea ei pe piata.Totusi sper sa ma insel si sa o avem mai devreme
 
N-as vrea sa fiu un Goe nici daca primesc locomotiva... :D Mai bine lipsa decat Goe.
Dar luati si voi exemplu de la mandea... Cu banii de pe o CFR-ista verde pe pereti am luat 4 (patru P A T R U) locomotive americane digitale (DIGITALE) :| Si n-o sa credeti! Locomotivele alea exista tot pe Planeta Pamant si merg tot pe sine.
D-o aparea si s-o materializa oi lua si DA-ul, dar tare imi seamana cu OZN-urile. Toata lumea stie ca exista dar nu le vede nimeni. :D :D :D
Pana una-alta Frumoase mai sunt americancele inseriate. Parca le si vad deszapezind sinele cu un plug in bot.

Scuze daca am suparat stapania, dar ... parerea mea. :(
 
Ai dreptate, dar nu cred ca asta e ideea modelismului, asa cum si in filatelie nu toate timbrele sunt la fel. Sunt convins ca sunt frumoase si modelele americane, si poate mult mai ieftine, dar nu poti sa pui o americana sa traga 5 vagoane de carbuni si sa te gandesti ca intra Dacia Express in gara, plin de calatori. Are si imaginatia niste limite :D