060 - EA - Amintiri Feroviare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Eu nu cred ca nu se va livra locomotiva mai devreme de 12 - 13 Februarie, deoarece in perioada 4 - 9 Februarie atat producatorul cat si o mare parte dintre comercianti participa la Targul de la Nuernberg, asa ca nu va fi cine sa o livreze mai devreme, chiar daca va ajunge in tara.

In concluzie: Aveti pu?intica rabdare...
 
hgdan a spus:
Eu nu cred ca nu se va livra locomotiva mai devreme de 12 - 13 Februarie, deoarece in perioada 4 - 9 Februarie atat producatorul cat si o mare parte dintre comercianti participa la Targul de la Nuernberg, asa ca nu va fi cine sa o livreze mai devreme, chiar daca va ajunge in tara.

In concluzie: Aveti pu?intica rabdare...

Problema nu este ca nu avem rabdare ci ca , se pare , orice producator care vrea sa faca o locomotiva CFR este cuprins de boala neseriozitatii. Prima data s-a amanat lansarea, pe urma s-a invit o "mica intarziere", pe urma locomotivele sunt pe drum. Daca nu ajung cel tarziu pana luni, inseamna ca pur si simplu producatorul a mintit ceea ce sa da deloc bine la imagine si risca sa piarda capitalul de incredere construit cu vagoanele CFR.
 
Ai dreptate Ionut, sa pare ca nu sunt singurul care a lansat aceste afirmatii. Foarte bine spus faptul ca "orice producator care vrea sa faca o locomotiva CFR este cuprins de boala neseriozitatii". Daca intr-adevar iar ajungem pe la jumatatea lunii februarie 2010 si tot asteptam atunci nu e bine deloc. Totusi, am vrut sa va intreb, care sunt acele "mici deficiente" pentru care lotul de lcoomotive a fost trimis inapoi la producator? Respect
 
Dupa nu's cate pagini de discutii se pare ca romanul nu se simte bine decat daca are parte de epopei gen a'la 060 DA ca asa ie frumos adica si cu bani luati si asteptat 2 ani de zile pana aparut un model incorect.Ca daca face omu' modelu' fara subscriptie( aici problemele sunt legate de dilari care au facut ei listele) si intarizie un pic( totusi 3 luni e infinit mult mai putin decat 2 ani de zile ;) ) imediat toata lumea sare de fund in sus.
Evident ca o mopelul o sa apara mai ales ca omu' a bagat niste bani in matritele alea si cred eu ca vrea sa si recupereze( mai e si varianta ca a bagat banii in matrita a facut un model de-al dreacului asa sa se zgarie ho-istul roman pe ochi).
Ca o parere personala ce ar fi sa va conservati energiile si sa criticati modelul cand o aparea .....

P.S. Propun sa boicotam toti producatorii pt faptul ca sunt neseriosi........
 
Asteptarea e grea,totusi nu merg asa departe sa afirm ca producatorul este neserios,pana la urma sunt banii lui in joc.Sunt convins ca locomotiva nu o sa fie un esec gen D.A-060 doar ca asteptarea asta ne omoara :(
 
Mda

<r>Eu nu inteleg doua lucruri:<br/>
1. De ce sa nu-mi dau cu parerea inainte de aparitie, daca am ceva de spus? O sa-mi dau si dupa ce apare modelul. Daca apare.<br/>
2. Am impresia ca se face o statuie cu soclu aurit pentru faptul ca nu s-au luat bani inainte, cum s-a facut in alte cazuri. Pai asta e varianta normala. Investesti, risti si vinzi. Nu imi iei mie banii, chipurile sa faci sarmale si la sfarsit ma trezesc ca imi dai varza calita. <E>:mrgreen:</E> <br/>
<br/>
Si ca fapt divers, pe mine nu ma intereseaza problemele producatorului. S-a hotarat s-o faca singur si ca sa ia un ban. Nu l-am convins eu ca nu am locomotiva CFR. Deci, pe mine ma intereseaza termenul de livrare si pretul. Daca o sa-mi placa mai iau si alta data, daca a iesit prost, nu mai iau. Scurt!<br/>
Deci eu nu am treaba cu alte griji si greseli ale lui, cum nici el nu are treaba cu ce mananc eu acasa. Intersectia mea cu el este formata din pret si temen.<br/>
Si asa cum pe el nu il intereseaza cum se numeste clientul care cumpara, ci numai numarul lor, la fel si pe mine nu ma intereseaza ca o firma face sau nu mai face. Vor fi altele!<br/>
<br/>
Eu nu astept nimic. D'-o fi, o fi! De nu ce-am avut si ce-am pierdut. Olario!<br/>
O zi buna!</r>
 
Am impresia ca se face o statuie cu soclu aurit pentru faptul ca nu s-au luat bani inainte, cum s-a facut in alte cazuri. Pai asta e varianta normala.

Pai avand in vedere ca ie singurul producator de serie mare din Romania si ca a facut totul normal i se poate face soclu aurit( asta e situatia ....).

Din punctul meu de vedere singura greseala facuta e cea ca a dat o data precisa.Trebuia sa spuna "Aparitie in trimestrul I 2010"( asa ca aia mari de afara).
 
Vad ca de pe siteul unei firme care va comercializa locomotiva a disparut acel textulet privind livrarea. Asta o fi insemnand ca a sosit? Sau ca iara se amana? :?:
 
nici ei nu se mai hazardeaza sa dea termene :wink: . daca ajungea, sigur erau litere de o schioapa cu livrarea. cum hgdan este unul dintre dealeri si a zpus ce a zis, probabil stie mai bine.
 
Pe site-ul producatorului (www.amintiriferoviare.com) s-a anuntat ca si noutate pe anul 2010 alte doua scheme de vopsire.
Pentru a nu fi inteleg gresit din nou: ma bucur nespus sa vad locomotiva ca si model efectiv (nu poze) in alte scheme, felicit producatorul pentru eforturile si investiile facute si sper sa ajunga cat de curand pe machetele noastre.
Dar prefer sa anunte "data livrare necunoscuta" sau sa-si ia o marja de eroare de cateva luni, decat sa trecem iar prin situatia de la prima versiune.
Mai bine anunta ianuarie 2011 si ajunge in vara 2010 , decat sa anunte termene nerealiste si sa ne tina pe jar.
Nu suntem nemti care au deja 1000 tipuri de locomotive si scheme, si ei pot sa astepte a 1001-a locomotiva cat vor, noi suntem in Romania si pana acuma am avut parte de O SINGURA locomotiva proasta dupa o asteptare de 4 ani. De aici durerea intarzierilor pentru noi, care pentru un producator consacrat par un fapt banal.
 
sincer, m-am mai uitat la DA tillig. pe raft, in afara de lipsa dungilor negre (care ma zgarie pe ochi!) chiar arata bine! (nu discut acum de batzaiala la rulare si la palpairea luminilor, si nici de cascatura (din cauza asta n-am desfacut-o niciodata, si inca arata bine :lol: ) )

vad ca hgdan, desi nu prea s-a hazardat cu termene pana acum, afiseaza o incepere a livrarilor incepand cu 12 februarie!!
 
Fara indoiala targul de la Nurnberg tine intre 4-9 februarie 2010, deci e plauzibil sa apara dupa inchidere, posibil s-a mai scris despre acest fapt pe forum:



http://www.toyfair.de/index.php?id=4&L=1
Daca pe hgd.ro, cum am citit si eu, @manlif2_0 e credibila data. :roll:
 
@sandy LDH?! cand?!!?

p.s. schema clasica e ... cu dunga rosie... se pare ca nu vor sa se suprapuna peste clasia NMJ.........deci va trebui sa astept nmj... si vesti proaste pentru buzunarul meu, imi place cum arata in schema delfin...............

pana atunci macar sa servim si noi o coca cola, cat mai e rece!