Aparate Foto - pareri si opinii

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
adica cu el sau fara el cam tot acolo si cred ca asta se repeta cam la toate camerele foto mici indiferent de producator (sau poate nu)
ba da ...
singurele diferente intre aparatele "consumer" sunt ...preturile si temperatura culorilor in anume conditii. restul sunt povesti
 
Domnilor
Continui sa cred ca toate aceste pareri vor face lumina tot atat cat m-au luminat si pe mine. Aceste pareri le vreau de la voi pt ca numai asa cel care isi doreste sa achizitoneze asa ceva va putea sa isi faca o idee despre rapoartele calitate-pret ale diferitelor marci. Daca studiati un forum de fotografie, o sa vedeti ca oameni au un limbaj specific pe care cei nefamiliarizati (eu) nu il inteleg nemaivorbind ca pe astfel de forum-uri aparatele gen "sapuniera" sau semiprof nici nu intra in discutii, asa ca parerea voastra este mult mai obiectiva, asa ca va rog sa continuam cu parerile gen "face asta si nu face asta". Multumesc
 
Pai stabilizatorul nu face nimic daca folosesti trepied, sau daca il tii in mod auto, cand va alege un timp scurt de expunere; daca insa il folosesti in mod manual, poti mari timpul de expunere destul de mult (de ex, ies poze clare "din mana" si la 1/5 sec).

@bogdan_g
Da-mi voie sa te contrazic: maica-mea cu al ei Panasonic DMC-LS2 "a dat lectii" (la o nunta) unui profesionist cu un Canon EOS avand un obiectiv pe care omu' se lauda ca tocmai daduse 1000$... (poze mai clare, mai luminoase, culori "realiste")

@b74mrv
Pe situl Steve's Digicams gasesti o gramada de poze facute inclusiv cu aparate din gama compact; alege 2-3 modele din comert care iti "fac cu ochiul" apoi intra pe acest site si compara pozele facute cu acele modele.
 
intamplarea face ca dmc seria l sa fie o serie foarte buna, dar care depaseste bugetul propus initial. cat despre comparatia unu i eos cu orice altceva (chiar nikon dx3) nu isi are rostul. acuma ... cu orice compact in mod auto faci poze mai bune decat cu un slr manuit aiurea sau cu un obiectiv prost ales. ca sa-l lamurim macar un pic pe 74mrv ... trebuie sa spunem:
sony = usurinta in utilizare
canon = foarte fiabil
fuji/panasonic = poze bune (aprope de realitate dar complicat in operare)
ce trebuie sa ne intereseze la un compact ...? greutatea, lentila (sa fie de sticla), optica sa fie (adica 3x), si ...alimentarea si consuml de "benzina" (fara acumulatori proprietari)
 
... un pic pe langa subiect dar ... cu esenta:
care este cea mai buna masina ? cea pe care o ai sau permiti.
 
Ar mai trebui poate amintita si marca Olympus, singura care face modele waterproof (pt. fotografiatul sub apa) spre ex. u770
 
bogdan_g a spus:
ce trebuie sa ne intereseze la un compact... ...alimentarea si consumul de "benzina" (fara acumulatori proprietari)

asa cum am precizat anterior, e recomandat sa se foloseasca acumulatori de mare capacitate in loc de baterii, fie ele si alcaline. e adevarat ca au un cost de achizitie destul de ridicat (cu tot cu incarcator variaza de la 70 la peste 200 de lei, in functie de oferta si specificatii) dar in cateva sesiuni de fotografiere investitia se amortizeaza raportat la costul unor baterii de calitate.
 
Chiar si la acelasi pret, revin doua perechi, un aspect deloc neglijabil :)
Acumulatorii dedicatii isi au rostul doar la aparatele reflex, din ratiuni de ergonomie.
Ca sa mai poluez si eu un pic topicul, ce as vrea eu de la un compact in suma mentionata de B74MRV:
-control manual, e esential
-vizor optic (economie de curent :))
-gabarit rezonabil, nici prea mare nici prea mic
-zoom mediu, fara distorsiuni prea mari (imagini "butoi"), maxim 5X
-luminozitatea obiectivului sa nu varieze foarte mult de la focala scurta la cea lunga
-un senzor decent, care sa "faca frumos" si la 400 ISO - zgomot acceptabil
-rezolutia conteaza cel mai putin, 6M e arhisuficient
Stiu, sunt foarte putine aparate in clasa asta, dar tocmai ce le face mai usor de ales.
 
se bate apa in piua....si daca iese unt?de aia e forum,sa isi spuna oamenii parerile,caci cate capete atatea pareri.si uite asa ajunge
omul sa isi formeze o parere aproximativa despre ce vrea sa cumpere sau pur si simplu afla lucruri noi.daca nu se scrie...de ce nu se scrie, daca se scrie....de ce se scrie.asa ca interventii de genul"se bate apa in piua" sau "...toata lumea isi da cu parerea" sunt inutile sau intentionat pentru a contrazice....
 
asa este ai dreptate
hai baieti dativa cu parerea
sony, panasonic, canon, nikon, olympus (ca de face poze sub apa)
am redus aria de cutari a omului.....la vreo 174 de aparate.
chiar l-am ajutat.
mai facui si io un post.
apropo nu v-am zis.
am canon EOS 350d rebel
da nu e in buget. da nu conteaza. sa-l ia in calcul si pasta.
nenea un sfat din experienta nu din auzite.........pastreaza bani de trepied. ca in casa la lumina becului poti sa ai si pe mama ois-ului ca nu iese. iar cu blitz....poze arse si culori ireale.
 
Apropos de Olympus, primele 2 camere, una cu film si una digitala au fost aceasta marca.
Aia cu film, jos palaria. Aia digitala am zis ca nu mai vreau sa mai aud de ea, sugea aia din baterie de n-am mai vazut in viata mea asa ceva.
Si-am mai facut o mare prostie, asa de incepator. Am zis bah frate nu iau GP, ca sunt acumulatori de taran, iau varta ca poate daca costa dublu o fi ceva de capu lor. Si uite asa am pus mana pe cei mai prosti acumulatori ever, de acuma scuip doar cand aud de numele de varta. Iar combinatia dintre varta si olympus a fost in cazul meu una sado-maso, ma mir ca nu i-am dat foc mai devreme
In schimb la camera noua, acumulatori noi (de data asta am pariat pe GP si am fost inspirat). Uneori pur si simplu uit ca sunt acumulatori si nu sunt baterii (m-am uitat data trecuta ca nu intelegeam cum naiba mai se deschide camera, dupa ce n-am mai folosit-o vreo luna). Si nu erau baterii, ci erau acumulatorii care nu stiu prin ce metoda nu se descarcasera deloc.
Deci, daca la camere e cu dus si intors si nu pot face recomandari, in schimb la acumulatori numele castigator este GP. Prenumele este 2700mA :D. De fapt sunt gemeni sau cvadrupleti, dupa nevoile fiecaruia :p
 
... ok .. ca sa-l ajutam mai mult decat pana acum ...
in bugetul mai sus amintit eu recomand 1. canon powershot a620 (care din nefericire are lcd de doar 2" dar este rabatabil, dezavantaje este un pic cam mare si greu, dar merge cu 4xaaa); 2. panasonic dmc lz8 (...chiar buna cu o multime de posibilitati de setare in mod manual inclusiv un mod macro interesant la distanta mica 5cm... )
sony ... nu cred ca ai sa gasesti in buget ...
 
coobra ... 350d -ul este un aparat extraordinar !!! are un super procesor si o mecanica exceptionala (atentie la praf ...) iar impreuna cu un obiectiv fix de 50mm face echipa perfecta (la nivelul lui de pret) este intradevar un dslr
 
Eu am un Pentax,3,0 lcd 8,0 mega pixeli,are atatea facilitati incat nici nu am reusit sa le deslusesc pe toate.PENTAX OPTIO V10,CAM LA 500 LEI
 
bogdan_g a spus:
... ok .. ca sa-l ajutam mai mult decat pana acum ...
in bugetul mai sus amintit eu recomand 1. canon powershot a620 (care din nefericire are lcd de doar 2" dar este rabatabil, dezavantaje este un pic cam mare si greu, dar merge cu 4xaaa); 2. panasonic dmc lz8 (...chiar buna cu o multime de posibilitati de setare in mod manual inclusiv un mod macro interesant la distanta mica 5cm... )
sony ... nu cred ca ai sa gasesti in buget ...
ia uite beiii.......unu care chiar da sfaturi concrete.
multumesc bogdan.
din pacate obiectiv nu am mai avut bani sa iau iar cel din kit nu e stralucit de loc. nedesfacandul nu am probleme nici cu praful :mrgreen:
am pus ochii pe asa ceva:
http://f64.ro/det.php?id=416&pid=4238
nivelul de zoom am inteles ca e echivalent la un 14 sau 16X (nu stiu daca e adevarat), autofocusul e cam lent din ce zice lumea, dar am fotografiat cu el si am fost multumit....si am fotografiat masini in miscare. da-ti si tu o parere.
 
nu l am vazut efectiv la lucru ... insa stiu de tamron ca sunt destul de lente la auto de la +infinit la minim ... ma rog ... nu stiu ce sa zic (am sa-l intreb pe fratele meu si o sa itzi spuna exact cum stau lucrurile ...cu el)
parerea mea ... este sa te orientezi catre unu usm (canon sau sigma ... merita siferenta de pret)
despre praf ... nu trebui sa-l desfaci ca sa ai probleme cu el ...