Colectie personala Santa Fe

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Rudi!

O mana de ajutor, te rog, ca nu ma descurc cu situl :oops:

M-am saturat de vagoane de marfa desi, trebuie sa recunosc, multe mi-au cam facut cu ochiul.

Locomotiva, ca nu m-am hotarat inca, va fi o 4-4-0 cu carbuni si felinarul montat pe cazan sau o 2-6-0 tot pe carbuni desi asta nu am vazut cu felinarul pe cazan ci montat in mijlocul usii camerei de fum.
 
@LDH ,
cauti asa ceva ?:

este de la Spectrum,locomotive excelente .Mai are si un Modern American 4-4-0 tot cu farul sus pe cazan.Au fost locomotive universale care au mers si pana in anii 40-50 la companii mici sau pe linii secundare.Dar pentru asa locomotive mici as prefera vagoane mai scurte cum le are Roundhouse in program.
@demilian25,
Desigur am spus cum este la mine aici.Dar in Romania parca este un magazin care aduce marfa americana.Sau sunt prost informat ?
 
Asta la tine in germania dar in romania cum pot face?
Iti faci un card, gasesti furnizorul, faci comanda, cind marfa este gata de livrare faci plata, astepti 10 zile si iti vine comanda (daca platesti pentru expediere normala). Iesi la 3/4 din pretul pe care l-ai plati aici.
Adrian
 
Salut,
Iata si o locomotiva EMD E8A/E7B in culorile Southern Pacific ,pentru trenul meu "Sunset Limited" (Southern Pacific)

Modelele sunt de la Proto2000 .
 
Frumos Rudi, pe asta, ultima o cunosc de undeva...
Vreau sa te intreb, burdufurile de la locomotiva si de la Unit 2 stau lipite si pe sina dreapta si in curbe? Asta pentru ca burduful de la locomotiva se misca stanga - dreapta.
 
Asta inseamna ca si la vagoanele de persoane e tot asa? Adica burdufele lipite in curba? Tare frumos. Cand ai timp exemplifica cu poze te rugam.
 
OK,am sa-mi fac odata timp si am sa pun ceva poze (asta daca reusesc sa postez cu poze,cateodata nu merge :-? ).
Lipsa tampoanelor la modelele americane usureaza tare treaba cu close-coupling si burdufe :D
 
Servus Rudi,

Intr-adevar, doar unul dintre numeroasele punctele forte ale modelelor americane este lipsa problemelor de tampoane. Iar cuplele alea Kadee arata foarte "autentic" pentru cuple americane si am inteles ca si functioneaza de minune. Cat despre preturi, ce sa mai vorbim, practic nu exista comparatie cu piata europeana!

Poze nu pui cu "666kb"? eu cu site-ul acesta pun si nu mi-a facut niciodata probleme. E drept, pentru multi e mai putin prietenos faptul ca e in germana, dar tu n-ai problema asta! :D

Salutari din Constanta,
Dorin
 
Servus Dorin,da asa este :lipsa tampoanelor este un avantaj la modelism.Cuplele Kadee (mai ales 58 )sunt foarte aproape de realitate,si in plus functioneaza si perfect.Asa bine functioneaza ,ca si multi modelisti europeni le folosesc,chiar daca nu seamana cu prototipul european.Dar sa fim cinstiti : o cupla scurta Roco de exemplu,arata reala ??? :evil:
Cat despre preturi ......sunt foarte multumit :p

PS ,am cateodata probleme cu postatul .Se poate sa fie de la galeria foto (Photobucket).
Cu "666kb" eu personal nu am probleme ,dar din pacate nu genereaza linkuri miniatura.Pe mine nu ma deranjeaza acest fapt,dar cei mai multi aici prefera pe forum aceste linkuri miniatura,asa ca nu am vrut sa fiu asa.... :evil:
 
Salut,
Iata si pozele cu vagoane.Nu am acum niste sine curbe,dar se vede cum arata.Sunt cuple normale ,daca se foloseste curbe mari se pot schimba cuplele cu unele ceva mai scurte,deoarece burduful este sustinut cu arcuri,daca se apasa pe el intra inauntru.
Vagoanele sunt de la Walthers si mai trebuie montate barele de la usi.Fiecare vagon mai are si niste decaluri cu numere si nume diferite pentru a putea fi inscriptionat dupa gust (si nevoie).Deci nu se poate un tren cu vagoane inscriptionate identic.
 
In prima poza, la vagonul culcat, intre capatul de jos al osiilor si boghiul de plastic apar niste tablite parca metalice: sunt cumva pt. culegerea curentului de la roti ?

(Vagoanele sunt iluminate ? )
 
Asa este ,acele tablite sunt pentru culegerea curentului.Vagoanele (inca ) nu sunt iluminate,dar Walthers ofera o platina (adica pentru toate vagoanele din seria asta)de iluminare care se monteaza sub acoperis,si nu se vede din afara.
 
Merci mult !

Totusi nu vad nici un fir sub boghiu... Cred ca la modalitatea asta de culegere a curentului se referea cosmin78 aici
 
Sincer sa spun inca nu am demontat inca vagonul,dar se spune ca merge doar usor.Totul este pregatit ,se monteaza doar cu niste clipsuri.
 
Salut,
Iata si ceva "european" din colectia mea.Aceasta simpatica locomotiva Roco V80 a ajuns la mine in colectie prin schimb (merci Alex....)
 
buna Rudi,

sa inteleg ca in curand vom vedea si ceva Umbauwagen sau Silberlinge cu Hasenkasten-Steuerwagen ca sa ai trenul comlet? :D