Colectie personala Santa Fe

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut,
Iata ca a sosit si loco cea mult asteptata de mine.Este un Northern 4-8-4 Santa Fe .Modelul este cu sound .Azi am si rulat-o pe o diorama la un prieten (la mine inca nu se poate :( ).Soundul este FENOMENAL !!!!!!


Modelul este de la Broadway Limited (seria Blue Line )si m-a costat....198 teuro :|
 
LDH ,te inteleg perfect ....Dar jos in beci nu aveam lumina buna,iar nu mai aveam rabdare sa cobor jos cu tot arsenalul de scule :aparat foto ,lumina etc :D
Dar iti promit ca voi face niste poze la sfarsit de saptamana pe diorama si am sa revin..
 
Salut,
Iata si o locomotiva de pasageri EMD E6 .Unitatea avea o putere de 2000 hp (deci 4000 cu Booster-B Unit).Modelul este de la Proto2000.....
 
Multumesc Rudi

Ce este frumos este frumos si place ochiului.
Daca place ochiului de ce sa nu fie aratat?

Parca se vede altfel monstrul 4-8-4 in peisajul de acasa, peisajul in care si-a trait viata, decat pe planseta de lemn.

La dieselul de pe pagina anterioara o sa cam ai de lucru ca este ... prea nou.
Asta daca nu cumva iti plac masinile ca iesite din fabrica.
 
LDH a spus:
La dieselul de pe pagina anterioara o sa cam ai de lucru ca este ... prea nou.
Asta daca nu cumva iti plac masinile ca iesite din fabrica.

Da ,ai dreptate Dorel ,chiar mi-am adus de la dealer niste culori sub forma de praf ,extra pentru imbatranire ..... :roll: .Dar prima data vreau sa incerc pe un vagon mai ieftin :mrgreen: .Daca reuseste actiunea se poate fixa cu lac mat incolor ,daca nu place ochiului atunci se poate spala jos cu apa.Asta este avantajul acestor culori.Prima data ar trebui sa exersez pe niste vagoane ,dar si locomotivele vor urma (candva ... :mrgreen: )
 
Ca si praf de imbatranire eu am folosit, la sugestia lui Prognosis, creion colorat dat pe hartie abraziva. A mers perfect, l-am aplicat pe la diverse colturi, trepte, locuri pe unde, in realitate, se acumuleaza praful. Peste aceasta pudra de creion colorat am dat solutie 2 parti apa la o parte aracet. Ieftin (gratis) si de efect.
 
cu timpul aracetul se desprinde de pe plastic
fixeaza-le cu lac de par daca nu ai lac mat
 
:D :D :D
Rudi, vad ca si fara Brille te-ai descurcat sa montezi cupla aceea Kadee pe locomotiva Roco. Adaptarea a fost facuta de tine sau exista ceva special in acest sens?
 
Alex ,merge si fara Brille (ochelari )sa montez o cupla :D :D :D
Sunt cuple Kadee care se potrivesc in locasul NEM. Sunt extra facute pentru loco si vagoane europene.Asta deoarece multi apreciaza cuplarea si decuplarea mai fina ca la cuplele europene.Multi spun ca nu seamana cu originalul .......Dar seamana o cupla scurta Roco cu originalul ???
 
nu, nu seamana deloc :)

insa o cupla originala Proto 87 ar semana... sau cele de la Schiffer Design, parca vazusem pe undeva :D
 
Horia ,te referi la acestea de la Schiffer Design:


Exista si la N ,dar iarasi trebuie ochelari(sau o lupa ) .... :D