Material rulant K.Bay.Sts.B. (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
'neata Dorel,

daca ma suparam, iar scriam ceva si el imi raspundea dupa trei saptamani :D

insa ca pedeapsa l-am facut "tovaras", asa ma tine minte, na Herr Obi? ;-)
 
Sal Vali
Daca la DXII Trix modificarea a fost simpla, in acest caz, fara schimbarea motorului, nici nu se pune problema demontatului perdelelor.

La lumini problema este relativ simpla in sensul ca loko este in acest moment "analoaga" si are un mic montaj care aprinde 2 smd galbene la mersul inainte. Cand va intra in atelier pt digitalizare le voi schimba pe acestea cu unele alb-cald si atunci voi face poze cu "interiorul" domnei ca sa te lamuresti. Poate gasesc si un motor subtirel si o pun de un RK ca la carte.

Oricum inafara de material imatriculat K.Bay nu mai achizitionez altceva, cel putin pt monent. Problema este ca nu mai am loc in vitrina :lol: .

Spor
 
B74MRV a spus:
...
- GT4/4 K.Bay.Sts.B...

E Gtl 4/4.

O am si eu in lista de achizitii dar la scara 1:160. Din pacate, cat e scara e si pretul, adica tot 160. Doar ca sunt ??Â? si nu doar o marime scalara. :(
 
HR, la asta nu m-am gandit. Sa tina loc de patura-n jam. Se pastra o temperatura cat de cat, dar totusi insist: sa-si fi luat chiloti de lana :D

Razvan, cat de mic tre' sa fie motorul sa-l poti plasa astfel incat sa nu se vada din profil? Presupunand ca aduni perdeaua intr-un capat de geam...
Spor la ercau!
 
Sal Vali
Cate de mic posibil, 1 - 1.5cm la diametru. Motorul din Glaskasten-ul de Roco are 1.5cm diametru dar sunt motoare Faulhaber de 1.1cm etc. Cand il gasesc si atunci jos cu perdelele sa poata oameni sa isi fluture pleata in vant ascultand "Thunderstruck" sau "Moneytalks" :D
Spor
 
Sal
Alt punct sters de pe lista de achizitii: Gtl DII K.Bay.Sts.B, cod 1383 Rivarossi



Rivarossi de generatie mai noua (mult am cautat pana sa gasesc DII fara acel motor care umplea toata marchiza :mask: ), cam galagioasa, carcasa plastic, tampografie cam neclara, bari metalice, roti din plastic, tractiune pe toate rotile prin intermediul bielelor (metalice) de la ultima osie, motor in 3 poli, lumini pe toate farurile care. personal, imi plac forte mult cum arata. Cand imi va sosi comanda de Digitarx-uri si aceasta loko va fi digitalizata si imbogatita cu alte detalii. Am vazut ca mai are o surioara care are marchiza diferita, e trecuta la urmarite :| .
Spor

PS Ati observat calitatea pozelor! :fluierat: Sunt facute cu noua mea jucarie: Canon PowerShot SX 120 IS :aplauze: :lautar:
 
Canon-u-i mega! La micuta riva gasesc ca niturile tancurilor de apa si cele de pe marchiza sunt prea pronuntate, foile arcului de deasupra primei roti nu se disting. E o piesa frumoasa, si, cum ar scrie MPU: simpatica. ;-) vezi ca la chibei mai sunt si mov, galben, etc. Nu marsha pe verde :mrgreen:
 
Sal
Pana la achizitionarea unor aburoase de alte culori, va prezint un alt punct sters de pe lista de achizitii, set 3 vagoane transport bere K.Bay.Sts.B, cod 45250 Marklin:



Micute, frumusele, calitate Marklin, cuple KKK, roti spitate, arata tare bine in vitrina mea.
Rau ca lista de cumparaturi nu descreste deloc, dimpotriva tocmai a crescut cu aprox 20 de poziti, spatiu nema dar nu ma las :D.
 
Sal
Inca un delete dat in dreptul unui rand din lista mea de achizitii:
- vagon transport gaze K.Bay.Sts.B cod 24084 Trix:


Ii sta bine in vitrina mea chiar daca a trebuit sa scot alt vagon ca nu mai este loc:

Urmatorul proiect este proiectarea si executarea unei vitrine adecvate, macar 2m, dar trebuie sa cad la pace cu doamna mea. :lol:
 
Cu asa cilindri nu mi-ar fi rusine, se vede ca raman in urma. Ian specificheaza o sursa si un pretz, sa fiu si io in rand cu lumea buna... Daca rugam frumos ;-)
 
m-am holbat atent la poze, este piesa faina. Se vede ca si Roco mai scoteau cate ceva bun. Daca poti poza la lumina zilei, ar fi tare placut. Rosul e denaturat, poate si culoarea de fond. Inseamna cu nu a venit cu dehashel, ca aia is mai lenti ca posta romana, deci te-ai scos... :|