Material rulant K.Bay.Sts.B. (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sal
Desi pe lista de achizitii acest punct ocupa o pozitie codasa, nu am putat rezista tentatiei de a nu avea aceste piese, asa ca new entry in vitrina mea (mutat de la Robert la mine): set 21248 (semi K.Bay.Sts.B) de la Trix.


Loko, model DXII, fin lucrata, desi nu in traditionalele culori, foarte silentioasa, cu miscare constanta la viteze mici, este ceva care realmente iti face o reala placere sa o privesti mergand.
Set-ul mai are in compunere 3 vagoane cu imatriculare privata:
vagon de transport vin, o piesa realizata superb, butoaiele nelasand imprersia de "jucari":


vagon transport produse chimice, o cisterna fara ceva spectaculos:

un vagon transport bere bine inscriptionat:


Evident, toate au rotile spitate, cuple KKK si impreuna formeaza o garnitura ce arata foare bine in vitrina mea :D
Odata cu acest set am primit si un "dummy":



I-au fost montate cuple, cutia de carbuni a fost imbunatatita si revopsita iar in viitor aceasta va fi transformata in DXII foto..... (loko este gri si cutia de fum neagra), va primi lumini si ............ ce idee mi-o mai veni :lol: si va fi dummy cu Sand-ul. :aplauze:

Spor
 
Ca un update, inca 3 Talbot-uri au intrat in colectia mea, la toate fiindu-le modificata incarcatura:

De asemenea, set-ul de hoppere a primit incarcatura (home made). Un exemplu:

Arata mult mai bine acum, nu? :D
Si tot la capitolul incarcatura, ce spuneti de acestea:
normal , macro , fara blitz
Cat de reale vi se par? Acestea vor fi incarcaturi pt vagoanele mele coloniale.
Spor
 
incarcatura este ok! baga la vagon. Trebuie sa fac si io pentru vagonul colonial Persil ;-)

PS: se stie ca-s obraznic: cand vii la Cluuuuuuj sa-mi faci cadou vagonul cu butoaie. Ala nu-l am, asa ca trebuie sa te conformezi :evil:
 
Sal
Alt punct de pe lista de achizitii a fost eliminat:
- DXII K.Bay.Sts.B Trix, cod 22704


Trix, un pic zgomotoasa, 2 cauciucuri de tractiune, mufe NEM 651 si 652, motor in 3 poli :( ....... ce mai, superba. :aplauze:
Deja am 3 modele de DXII, cea dummy urmand sa fie vopsita un culorile Bayern. Studiem ce fel de vagoane tracta o astfel de loko.
Spor
 
Alo, domnu'! deja ai cam multe in raftu lu' chibei, vezi ca facem concurs, aloc tot bugetul romaniei pe cincinalul urmator. te rog sa-ti ajustezi atitudinea, ce-i aici, bar de negri pe timp de zi??? Asa un pic de respect pentru io, ca am mai putine inmatriculate ca alea de mai sus :D

Toate multe si KBay!
 
Sal
Dispare un alt punct de pe lista de achizitii:
- BBII K.Bay.Sts.B Roco, cod 43286:




Loko a fost produsa de uzinele Maffei, tip mallet, cu formula rotilor 0-4-4-0, aceasta loko a fost folosita pe liniile secundare pt. tractiunea atat a trenurilor de calatori cat si a celor de marfa.
Fosta posesiune Robert T, beneficiind de lucrari de modernizare efectuate de mine (DCC + lumini), este o piesa de care te indragostesti pe loc si care va face pereche foarte buna cu inca un punct de pe lista de achizitii care trebui sa soseasca, adica 43281 Roco :lautar:

Vopsita in schema Bayern, motor in 3 poli, silentioasa, este o adevarata placere sa urmaresti dansul celor 2 grupuri de biele la viteze mici.

Din cate am vazut, pe langa tractiunea trenurilor de marfa, set-ul de vagoane Roco 64000 s-ar potrivi de minune ;-) .

Spor
 
Sal
A sosit si surioara: BBII K.Bay.Sts.B 43281 Roco



Curata, lucioasa, silentioasa, chioara (pt moment), motor in 3 poli, aceasta loko este un alt punct sters de pe lista de achizitii. Pana fac rost de Digitrax-uri, am sa ma multumesc sa o comand in analog (am un alimentator Mehano care comanda si loko cu decodoare si pe cele fara)
Cred ca urmatoarea achizitie va fi un aparat foto ca sapuniera asta a mea ma cam scoate din sarite :mask:
Spor
 
Da, am retinut, Roco are detalii de Metakit, Tractiune de la Trix, e silentios si pluteste pe diorama. Problema e cand il scoti din cutie, ca faci inventar pe masina sa vezi daca mai ai ceva detalii. Si lumini vad ca stiu sa puna, pentru asta l-ar putea angaja pe Razvan, sa vada si roconarii semedeuri. Roco ai zis Andrei???
Am retinut... :D
 
Sal
Un alt punct de pe lista cu achizitii sters si, in acelasi timp, un nou tip de loko in vitrina mea:
EP 3/6 K.Bay.Sts.B. Trix, cod 22557:



Asa cum spuneam, aceasta loko este prima electrica in vitrina mea si da cam ciudat printre atatea aburoase dar am pus-o sa traga garnitura de OOt-uri.
Roti metalice, 2 gume, balambanitoare la viteze mici (dar am corectat problema in proportie de 95%) :mask: , biele rigide :roll: , transmisie pe roti dintate din plastic :D , motor in 3 poli :( , mufa NEM, culegatoare de tensiune pe toate rotile, posibilitate de alimentare si prin pantograf, pregatita pt generator de fum (sunt sigur ca HGDan ma poate ajuta) :aplauze: , destul de zgarcita cu spatiul pt decodor (ESU V3.5 nu incape), aceste pantografe inca imi ....... zgarie retina.
Destul de putin detaliata, cu multe bazoreliefuri la exterior, cap la cap loko imi place.
Acum tipa dupa EG1 :lautar:
Prost este ca spatiul din vitrina a inceput sa fie neindestulator ceea ce face ca DRG-urile sa treaca la cutie pana va aparea si o vitrina suficient de mare pt toate.
Spor