Noutati 2013

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Postarea mea s-a datorat tocmai vagonului SUD 99002 , ce poate fi achizitionat separat.Pretul anuntat nu-l mai comentez...sper sa se intample si aici precum la alte modele Sudexpress, sa-l anunte la un pret si in momentul aparitiei sa fie mai ieftin.
 
Buna Cosmin,

Pretul este normal pentru un model LSM. Toate "Type S" LSModels costa pe undeva pe la 60-70ââ??Â? in set, deci nu este nimic exceptional in asta.
 
Salutare!

Heris are o noua "fantezie", GBS inmatriculat CFR Marfa. Sa rad, sa plang?

http://www.memoba.at/bilder/heris_hs80043.jpg
 
ar fi bine sa asteptam pana si vedem efectiv produsul final, nu doar o poza. Vestea e buna, speram ca si calitatea sa fie imbunatatita.
 
Bun, fantezia este mai mica decat la un Gbs 252 sau 254 cu pereti lisi, ramane insa fantezie.

Si in acest timp dupa vagonul din metal de la Schlosser, 100% corect pentru CFR, nu s-a ingramadit nimeni la inscrieri...
 
darkshadowro a spus:
ar fi bine sa asteptam pana si vedem efectiv produsul final, nu doar o poza. Vestea e buna, speram ca si calitatea sa fie imbunatatita.

Pai ce sa asteptam si ce sa speram? Vagonul este deja la vanzare si costa 28,90 Euro.
 
Horia,

o eventuala publicitate la vagonul lui Schlosser nu ar fi stricat. Pe site-ul lui nu vad nimic... :roll:

Gbs-ul de mai sus pare a fi un Piko vopsit si inamtriculat....
 
Buna Cosmin,

Asta este - aici sunt de acord cu tine - una din problemele lui Bernd: comunicarea.

Acum cateva luni era o pagina cu Gbs DR, DP (Deutsche Post - cele fabricate in Romania pentru posta est-germana), CFR, CFS, etc, atat pe H0 cat si pe N.

Vagonul pe N se va realiza, pentru ca am publicat chiar eu in NBM pozele prototipului sau. Pe H0 nu stiu.
 
La N am vazut si eu ceva si, daca nu ma insel, era atat in kit cat si gata ansamblat.

La H0 este doar Gags-ul DR...Se poate cumva face , la cerere si varianta CFR?
 
Daca era Piko era putin mai aproape de adevar. Modelul e Heris.
Nu aveam diagonalele de la stalpii nr 3, aveam intaritura de sub sasiu si puteam sa ii puneam noi pe acoperis nervurile longitudinale.

Realu:
 
Da, ai dreptate, acum m-am uitat si eu mai bine la Piko-ul din cutie. :p

Mai greu cu numarul de nervuri, cu spatiile fara nervuri de sub trapele de aerisire si pe marginea usii...
 
Cum nu ne va face nimeni un model corect de la 0 o sa tot avem parte de modele ca cel de sus. Depinde de fiecare ce vrea sa aiba, un model CFR fals sau niciun model CFR.
Eu am sa cumpar vagonul pentru expozitii, acolo nu intereseaza aproape pe nimeni cat de corect e modelul.
 
Rietze tocmai a anuntat un camion romanesc:
http://www.die-modelle.net/product_info.php?info=p829_rietze-60887-iveco-stralis-sattelzug-aquila--ploiesti.html

Este vorba de un IVECO Stralis din generatia trecuta apartinand firmei "Aquila" din Ploiesti.
 
mai curand camion inmatriculat in Romania... chiar sunt curios ce succes o sa aiba. Macar daca era ceva mai rezonant, gen Dumagas....
 
si astia is olteni?! asa ziceam Edy Spedition, macar erau rosii si frumoase :D. intr-o vreme vedeam numai Dumagas-uri, aveau o flota destul de impresionanta
 
Buna,

Pe autostrazile central-europene vad mult mai des Aquila decat Duma-Gas. Atat vreme cat fiecare va dori camionul de la firma de la coltul strazii de la el din judet veti sta cu ochii in soare, fratii mei de peste munti.:twisted:

Cui ii place, o sa cumpere. Daca se cumpara o sa mai fie. Daca nu, nu. Asa functioneaza piata.:lol:

Si va rog nu incepeti cu "pai de ce sa ma forteze aia sa cumpar ce nu-mi place" ca nu este cazul si ne-am saturat de gargara. :lautar:
 
Dumagas este o firma destul de solida si are puncte de lucru la coltul strazii in mai multe judete, iar flota este destul de mare, de aici si comentariul lui manlif.
Personal, ma incanta orice reproducere al unui camion apartinand oricareia din firmele existente in tara. Asta-i "gargara" mea. :D