Regionala CFP

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
da, 21-47... Calafat e un domeniu 'de predilectie'...

eu acum lucrez la un 21-47 de Pafawag (polonez), ca sa aiba 21-47 IVA companie... insa e mult de lucru!

pe de alta parte, un Silberling ABn se transforma relativ usor in Aeem 11-31 sau Beem 21-31... boghiuri Goerlitz Va, cateva geamuri mutate, usi noi, sorturi intre usi si gata!
 
nici mie, insa nu e un motiv sa nu reciclam astfel ABn-urile in surplus ;)

de fapt, Aeem si Beem sunt o gramada:

Aeem 30-76 este un fost Aim(z) de IR, reconstruit de PFA Weiden din A4um-61
Beem 22-96 si 84-96 sunt foste Bimz259 reconstruite de PFA Weiden din "Lange Halberstaedter", o maaaaaaaare prostie pentru ca au redus confortul unui vagon practic nou (s-au reconstruit in 1992 cu 12 ferestre vagoane UIC Z2 din 1984-1990!)
Aeem 11-31 este un fost ABn, Silberling din 1959-69
Beem 21-31 este si el un fost ABn, idem...

se pare ca au primit si Silberlinge Bn, ma intreb ce se va face din ele...
 
Si iata ca regionala mea in sfarsit se muta din instalatiile actuale :D





...intr-o noua locatie...



....unde activitatea fetroviara se va desfasura in conditii depline :)
 
LDH

glumesti?tutunul l-am lasat,insa berea rece si cafeaua buna merg mana in mana cu activitatea modelistica si feroviara :p ...stii mataluta mai bine :mrgreen:

Radu

am la dispozitiune 5x3,2 m...fata de cei 5,5x3,5...adica irelevant,pentru ca diorama intra lejer :wink:
 
Super treaba cu mutatul, sper ca trenuletele nu au avut de suferit in urma relocarii, asteptam cu interes revenirea in forta a CFP 8)
 
iata ca farsii mutatul,instalatul si montajul dioramei :)



acum pot lucra in voie ... ca tare ma mananca degetele 8)
 
am 2,5 m lungime in gara,nu prea mult insa nici putin.iar ca sa o lungesc...mai trebuie strecurat un segment intre cele existente,iar spatiul nu ma lasa :roll:
 
Liniile RocoLine_cu_terasament sunt splendide, iar combinatia de doua_linii_la_trei_linii din poza a doua este excelenta :aplauze:! Cu sinele mele Fleischmann_ProfiTrack nu pot face asa ceva :fluierat:
Pentru inlocuirea terasamentelor decupate exista seturi de "replacement slopes" sau cam asa ceva; se inlatura nu_mai_stiu_cum partea de terasament decupat, dupa care se insereaza un segment de replacement slope, taiat la fix conform zonei de inlocuit 8)
 
mpursu a spus:
Cu sinele mele Fleischmann_ProfiTrack nu pot face asa ceva :fluierat:

Mai exact ce nu poti face?
Je tocmai ma muncesc cu o macheta "dotata" cu FLM Profi si nu am intampinat nicio problema.
Este drept ca a mai trebuit sa tai pe ici, pe colo, ca sa pun un adaos sau sa scurtez o linie ca sa intre un peron la fix dar in rest nicio problema.
 
mpursu

combinatia de care vorbesti este doar o optimizare a spatiului,mutand macazele care,normal ar fi fost in linie dreapta,in curba...desi cele 3 linii sunt cam scurte...

terasamentul Roco era prevazut pe interior cu un profil L pentru completarea terasamentului .decuparea se face cu foarfeca....insa nu ma preocupa pre mult pentru ca am sa completez cu pietris acolo unde este nevoie.

combinatia respectiva se poate face cu orice fel de linii...