Stiri

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Gam3 a spus:
Sper sa vad in curand prima stire cu hotii impuscati!

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/caile-ferate-devin-obiective-de-siguranta-nationala-cfr-nu-mai-are-bani-sa-inlocuiasca-sinele-furate.html

Doamne ajuta ! :D
 
764.414 de la Tecuci a fost adusa in Parcul Tineretului din Bucuresti ca obiect de joaca pentru copii.

http://www.youtube.com/watch?v=_erp_Rn2F0M

Soarta asta o vor avea si locomotivele de pe pagina anterioara.
 
???ži în 2 ani, de fiecare dat?? când am vrut s?? îi fac o poz??, era plin?? de copii... lâng?? ea (s?? zicem c?? e normal), în ea (la limita normalit???ii, scria clar ,,Nu l??sa?i copii pe locomotiv??") ?i pe ea (!) (ceea ce nu e normal, ba chiar e periculos).
 
Locomotiva este acolo de 2 ani mutata de la dep. Tecuci unde se afla expusa la intrarea in depou. Locul unde era expusa locomotiva era pazit si curat (poze se gasesc pe net). Este adevarat ca in ultimii ani necesita o vopsea, insa arata decent, si pot sa demonstrez acest lucru cu pozele facute de subsemnatul acolo in 2004.

Actiunea de mutare a acestor relicve tehnice, intamplator in stare foarte buna, este una inconstienta si premisa disparitiei lor.

PS: langa locomotiva aceasta urma sa fie adus si un avion de calatori. Actiunea a esuata multumita reactiei comunitatii de profil (ca si in cazul de acum 2 an cand se dorea desfintarea Muzeului Aviatiei). In cazul acestor locomotive, in afara de ceva vagi pareri, nimic....
 
"Din pasiunea pentru ma?ini a primarului Ponoran, la Zlatna se va finaliza în curând amenajarea Muzeului ââ????Moc??ni?aââ??, un spa?iu expozi?ional deschis publicului larg care va g??zdui materiale rulante de cale ferat?? din cele mai vechi timpuri. Obiectele afi?ate într-o stare avansat?? de degradare vor fi recondi?ionate ?i apoi se va încerca ridicarea acelora la valoarea de bunuri de patrimoniu na?ional."

http://alba24.ro/muzeu-de-autovehicule-de-cale-ferata-la-zlatna-in-patrimoniul-acestuia-se-afla-deja-drezina-de-vanatoare-a-lui-carol-al-ii-lea-si-buick-ul-lui-gheorghiu-dej-140386.html
 
Deja ma obsedeaza Buick-ul asta, mai ales ca sunt pasionat de masinile epocii :)
Exista o legatura directa intre aceasta masina (drezina) si Dej sau .... ???
Romrail...help !
Stiu cu siguranta ca seful Securitatii din timpul lui Dej folosea un Buick Roadmaster 1956. Masina a fost restaurata si circula si astazi inmatriculata in Timis, vopsita roz-alb (initial era neagra) dar despre asta nu am nici o informatie ...

PS: In Romania mai exista un Roadmaster 1948, inmatriculat pe Bucuresti si perfect restaurat. Poate fi vazut pe la expozitiile retro. Este vopsit negru, probabil avand aceiasi istorie "oficiala"....
 
catalin a spus:
Deja ma obsedeaza Buick-ul asta, mai ales ca sunt pasionat de masinile epocii :)
Exista o legatura directa intre aceasta masina (drezina) si Dej sau .... ???
Romrail...help !

Din pacate nu-ti pot oferi ajutor si raspunsuri pe care nici eu n-am reusit sa le aflu, desi am tot "sapat" dupa ele... Singura legatura certa e intre Buick si sectia L Targu Mures. Cum a ajuns acolo? De unde a provenit masina? Ce rol a avut in "civilie"? Cine i-a fost stapan si pe cine a dus? O groaza de intrebari care primesc tot felul de raspunsuri "avizate". Pana nu voi vedea o sursa certa despre trecutul masinii, felul in care a ajuns drezina si activitatea sa, prefer sa raman impartial si sa nu fac niciun fel de afirmatii... nici pro variantei cu Gh. Gheorghiu Dej si nici contra ei...
 
Sâmb??t?? 17.11.2012 se aniverseaz?? 70 de ani de la primul ââ??filobusââ?? electric cea a circulat în Timi?oara.
Cu aceast?? ocazie va fi o parad?? a ââ??filobusââ?? vechi, discu?ii, întâlniri, vizit?? la depou.
Informa?ia este primit?? de la colegii din Timi?oara.
Când va ap??rea comunicatul de pres?? voi pune o leg??tur?? c??tre el.
 
Poti sa-mi spui de ce a fost retrasa stirea? Deranjeaza pe cineva ? Din pacate tot ce face acest individ in ultima vreme este in detrimentul patrimoniul caii ferate. Eu unul consider o porcarie ca materialul rulant istoric sa ajunga la primarii sau pe nu stiu unde. O sa vedem peste cativa ani cand se vor cam satura de ele cum vor mai putea fi recuperate. Cred ca grija primariilor ar trebui sa fie cu totul alta si nu amenajarea de asa-zise muzee . Mai ales intr-un oras ca Zlatna unde sunt sigur ca sunt multe alte probleme nerezolvate.
 
DAr la Zlatna ce o sa faca? o sa inghesuiasca cele 3 locomotive in sensul ala giratoriu?
nici n-o sa se vada bine, nici n-o sa poata fi pozate, nici n-o sa le viziteze nimeni.
 
Am mai spus-o , dar cu ce folos. Cred ca ar trebui sa scriem in continuare despre ce dungi s-au mai tras pe locomotive, scheme de vopsire ( mai vechi sau mai noi) astfel nu vom mai deranja pe nimeni.